Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa metropolitalna: Dla Śląska oznacza skok cywilizacyjny OPINIE

Marcin Zasada
USTAWA METROPOLITALNA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę metropolitalną. Jakie mamy wobec niej oczekiwania? Mówią: Premier Beata Szydło, Jerzy Polaczek, Michał Wójcik, Grzegorz Schetyna, Zygmunt Frankiewicz i Arkadiusz Chęciński.

Ustawa metropolitalna: Dla Śląska oznacza skok cywilizacyjny OPINIE

Ustawa metropolitalna dla Śląska i Zagłębia, którą dziś w Katowicach podpisze prezydent Andrzej Duda, to... Optymistycznych zapowiedzi, wyrazów nadziei i życzeń, jakie wiążą się z tą reformą jedynej takiej aglomeracji w Polsce, jest całe mnóstwo.

Zebraliśmy je poniżej. Dziś nie sposób z całą pewnością powiedzieć, że to przedsięwzięcie na pewno się uda, na pewno spełni swoje oczekiwania. Faktem jest jednak, że metropolitalna integracja, o którą sami apelowaliśmy w DZ przez lata, w końcu może stać się faktem. W końcu, czyli już od 1 lipca tego roku. Przy okazji, zachęcamy do lektury zapisów ustawy, z której niebawem skorzystamy. Zaznaczyliśmy w niej część kluczowych rozwiązań.

Premier Beata Szydło

To jest dobry czas dla Śląska, bo kiedy podjęłam decyzję o reformie górnictwa, podjęłam również decyzję o tym, że będziemy wprowadzali ustawę metropolitalną dla Śląska. To jest ważne rozwiązanie, które daje dla Śląska niezwykłą szansę. Ten region może być spokojny o swoją przyszłość, o swój rozwój.

Marcin Krupa, prezydent Katowic

Nasza siła drzemie w jedności. Dla mnie metropolia to skok cywilizacyjny. Nie mieliśmy od wojny rozwiązania, które mogłoby zjednoczyć nasze miasta w organizm konkurencyjny nie w Polsce, ale w Europie i na świecie.

Jerzy Polaczek, poseł PiS

Ta ustawa jest ustrojowym rozwiązaniem prawnym, usprawniającym zarządzanie wielką aglomeracją. To efekt szerokiego konsensusu na Śląsku. Uchwalenie metropolii to doniosłe wydarzenie historyczne. Mamy dziś fundament prawny decydujący o przyszłości aglomeracji śląskiej. Wierzę, że wspólnota miast tworzących aglomerację dobrze wykorzysta nowe możliwości.

Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE

Jeśli dzięki niej uda się, choćby trochę poprawić jakość transportu publicznego w aglomeracji śląskiej, to już to będzie ogromną wartością. Dobrze, że rząd zauważył potrzebę stworzenia modelu administracyjnej współpracy i integracji naszych miast. Dotychczas ta współpraca, choć wydaje się oczywista, nie istniała. I jej też samorządowcy muszą się nauczyć, jeśli chcemy faktycznie mówić o metropolii.

Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości

To najważniejsza ustawa dla Śląska od stu lat. Ten Śląsk jest dziś zdegradowany, zdemolowany w wielu obszarach, co pokazują na przykład wskaźniki unijnego Indeksu Rozwoju Społecznego. Metropolia jest dla niego wielką szansą

Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

Wprowadzenie metropolii będzie bardzo ważnym dniem dla Śląska, który na tego typu rozwiązania czekał od ponad dekady. Dziś jeszcze nie zdajemy sobie w pełni sprawy, jak istotna to ustawa i jak wiele we wspólnym zarządzaniu aglomeracją może zmienić. Ta ustawa jest lepsza niż poprzednia, jest tylko dla Śląska i by-
ła konsultowana z samorządami.

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO

Choć debata o metropolii zaczęła się w ministerstwie spraw wewnętrznych 10 lat temu, nie zdążyliśmy zrealizować tego pomysłu od razu. Dzisiaj to jest ważny krok. Metropolia, szczególnie metropolia śląska, ma sens. Ale przede wszystkim, jeśli nie będzie partyjna, jeżeli nie będzie polityczna.

Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Żadne z miast naszej aglomeracji nie jest w stanie konkurować nawet z silnymi ośrodkami w kraju. Ale już Katowice, Sosnowiec i Gliwice zjednoczone w dwumilionowej metropolii to organizm, który w Polsce konkurencji mieć nie będzie. Mamy wspólnie wiele atutów, ale musimy też pracować nad tym, by zadania metropolii i jej zakres sukcesywnie poszerzać.

Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

Metropolia może w końcu pomóc we wprowadzeniu skutecznego modelu zintegrowanego zarządzania naszą aglomeracją – na przykład przez przejmowanie kolejnych zadań o znaczeniu metropolitalnym. Czy kiedyś metropolia przekształci się w jedno miasto? Możliwe, że kiedyś faktycznie dojdzie do takiego połączenia, ale na pewno nie powinno być ono forsowane administracyjnie. To musiałby być naturalny proces i kto wie, może rzeczywiście ten proces właśnie się rozpoczyna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty