Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa metropolitalna z podpisem prezydenta. Na Śląsku trzy miesiące do startu metropolii WIDEO

Marcin Zasada
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek w Katowicach ustawę metropolitalną w obecności samorządowców i mediów
Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek w Katowicach ustawę metropolitalną w obecności samorządowców i mediów Arkadiusz Gola
USTAWA METROPOLITALNA DLA ŚLĄSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek w Katowicach ustawę metropolitalną. Metropolia zacznie obowiązywać u nas od 1 lipca tego roku. Świadkami podpisania ustawy byli politycy i samorządowcy różnych opcji politycznych. I wszyscy byli zgodni: ta ustawa metropolitalna jest ważna i potrzebna.

USTAWA METROPOLITALNA DLA ŚLĄSKA Z PODPISEM PREZYDENTA

W urzędzie wojewódzkim pachniało we wtorek żurem i śląską roladą. Wojewoda częstował rzeszę polityków parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych (gościem specjalnym był abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki, orędownik metropolii), która ostatni raz tak licznie zjawiła się w gmachu Sejmu Śląskiego bodaj w czasach przyłączania Śląska do Rzeczpospolitej. Pachniało też wielkimi słowami, uroczystym nastrojem, podziękowaniami i gratulacjami. A wszystko dzięki podpisaniu przez prezydenta RP ustawy metropolitalnej.

Świętują wszyscy
Przez lata powtarzało się, że Śląsk jest eksploatowany, zaniedbywany, zapominany. Wierzę, że teraz sytuacja się zmienia - tak prezydent Andrzej Duda komentował symboliczne znaczenie metropolii, która dzięki ustawie zacznie funkcjonować już od 1 lipca tego roku. Od 1 stycznia roku przyszłego otrzyma pełne finansowania i kompetencje.

Wtorkowej uroczystości nie popsuły gwizdy członków Komitetu Obrony Demokracji, którzy czekali na przyjazd Dudy na placu Sejmu Śląskiego. W świętowaniu metropolii przynajmniej trochę zatarły się partyjne podziały - w rzędach w sali marmurowej urzędu wojewódzkiego stali politycy PO, PSL, PiS i Kukiz’15.

Marszałek województwa Wojciech Saługa (PO) na konferencji prasowej, zorganizowanej 1,5 godziny przed wielkim podpisywaniem, nie narzekał, że swoją ustawę miała Platforma (no, może odrobinę), tylko podkreślał, że 4 kwietnia dokonuje się ważny krok w historii aglomeracji.

- Dziś wszyscy mamy prawo świętować. Dobrze byłoby też już teraz zastanawiać się nad tym, jak tę metropolię ulepszać - podkreślał Saługa. - Sam transport to za mało, żebyśmy mówili, że mamy sprawną metropolię. Jej siła będzie mierzona zakresem kompetencji, które należy poszerzać.

Wiadomo, że najważniejszym zadaniem będzie organizacja, integracja i koordynacja transportu. Ponadto: kształtowanie ładu przestrzennego, rozwój obszaru metropolii, współdziałanie w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich oraz promocja związku i jego obszaru. Ale ustawa dopuszcza możliwość cedowania na metropolię kolejnych kompetencji (w dalszej perspektywie np. poszerzania o takie sfery jak służba zdrowia, oświata czy bezpieczeństwo).

Marszałek zapowiedział, że jest gotów do rozmów z samorządowcami na ten temat, a także do przekazania metropolii dzisiejszych zadań województwa. Na przykład zarządzania Parkiem Śląskim, może w jakiejś części nadzoru nad Kolejami Śląskimi, może w kontekście dyskutowanej budowy kolei metropolitalnej.

Prezydent Duda podpisał ustawę metropolitalną w Katowicach

USTAWA METROPOLITALNA: Na Śląsku prezydent podpipsał się pod...

Metropolia iście europejska
Prezydencki podpis pod ustawą to swoisty koniec początku tworzenia metropolii, ale zarazem rozpoczęcie kolejnego etapu w tym procesie. Teraz wszystkie miasta chętne do tworzenia związku muszą przeprowadzić na swoim terenie konsultacje społeczne. Wniosek o powstanie związku metropolitalnego będzie powstawać u nas pod komendą katowickiego samorządu.

CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Ustawa uczyniła prezydenta Katowic rządowym pełnomocnikiem do spraw tworzenia metropolii. To we wniosku znajdzie się m.in. nazwa związku (prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński proponuje przechrzczenie dotychczasowego skrótu GZM na Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię), a także jego siedziba. Do 30 czerwca rząd wyda rozporządzenie formalnie powołujące związek metropolitalny. Ten już dzień później będzie faktem.

Rudzianie przyjęli wizytę prezydenta entuzjastycznie

"Sto lat" dla prezydenta Andrzeja Dudy w Rudzie Śląskiej ZDJĘCIA+WIDEO

Jak duża będzie ta metropolia?
Prezydent Duda najwyraźniej czytał wtorkowy DZ, bowiem potwierdzał informacje o 40 miastach chętnych do utworzenia związku. Gdyby metropolia obejmowała tak duży obszar, ustawowy warunek 2-milionowej populacji spełnilibyśmy z nawiązką (byłoby to 2,3 mln mieszkańców). Jest jeszcze jedna korzyść z tego poszerzenia - większy budżet, dzięki terytorialnie większej strefie ulgi w podatku PIT. Według szacunków, mogłoby to być nie 250, a 280, może nawet 300 mln zł.

Prezydent Duda żartował, że metropolia zasypuje odwieczny rów pomiędzy Ślązakami i Zagłębiakami. A na poważnie - 2,3-milionowy organizm metropolitalny zaświeca się na europejskiej mapie, na której błyszczą dziś przede wszystkim Londyn i Paryż. Z tymi kolosami, zamieszkiwanymi przez odpowiednio: 13,8 i 10,6 mln ludzi, trudno konkurować. Ale pod tym względem już możemy porównywać się np. do metropolii monachijskiej, wiedeńskiej (ok. 2,6 mln) czy mediolańskiej (ok. 3 mln mieszkańców).

- Nie podpisuję tej ustawy w Warszawie, tylko tutaj, w sercu Górnego Śląska. Bo to ustawa specjalnie dla Śląska właśnie - podkreślał prezydent Andrzej Duda, tuż po podpisaniu ustawy metropolitalnej. - Po 1989 roku, cały czas słyszeliśmy przez wszystkie debaty, wybory, w głosach ludzi, polityków, przedsiębiorców, że Śląsk, Górny Śląsk zwłaszcza, jest zaniedbywany, że jest zapominany. Że jest eksploatowany, nie dostaje swojej szansy, że jest likwidowany, nie jest modernizowany tak jak należy. Że nie myśli się o Górnym Śląsku w kategoriach wielkiego obszaru inwestycyjnego, który powinien przynosić profity wynikające z tego, że się w niego wkłada, a nie wyłącznie z tego, że się z niego czerpie. Wierzę głęboko, że ta sytuacja właśnie w tej chwili ulega radykalnej zmianie. Chciałbym, byśmy wszyscy pamiętali, że województwo śląskie nie będzie się składało wyłącznie z metropolii, że oprócz metropolii w województwie śląskim będą inne miasta, które pozostaną poza metropolią. Całemu województwu potrzebny jest dobry rozwój, a zatem metropolia nie może kwitnąć kosztem innych dużych miast województwa, takich jak Częstochowa i Bielsko-Biała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera