Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustroń wygrał przed sądem z kuratorium oświaty

MCH
ARC
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach pozytywnie rozpatrzył skargę złożoną przez samorząd Ustronia na decyzję Kuratorium Oświaty w Katowicach. Spór dotyczył gimnazjów, które zniosła reforma oświaty.

Spór miasta z kuratorium ciągnie się od lutego tego roku. Wtedy to radni przyjęli opracowany przez miejskich urzędników projekt sieci szkół. Nadzór pedagogiczny nie zgodził się jednak z jego wszystkimi zapisami. A dokładnie zakwestionował zapis dotyczący włączenia wygaszanych gimnazjów do szkół podstawowych we wrześniu 2019 roku.

- Zezwalała nam na to obowiązująca ustawa - wyjaśnia Bożena Dziędziel, kierownik centrum usług wspólnych w Ustroniu. Śląski Kurator Oświaty jednak negatywnie zaopiniował takie rozwiązanie i zasugerował włączenie gimnazjów już we wrześniu tego roku.

Samorząd Ustronia do sugestii kuratorium się nie dostosował. Wręcz przeciwnie, złożył skargę na opinię kuratora do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. A ten we wtorek, 25 lipca, pozytywnie ją rozpatrzył, uchylając tym samym opinię kuratora.

Z kuratorium wygrały także Dąbrowa Górnicza, a wcześniej Łódź.

Reforma edukacji w Śląskiem: Sosnowiec wygrał! Kuratorium zmienia decyzję
Dąbrowa Górnicza wygrała przed sądem z kuratorium oświaty

W Dąbrowie Górniczej kurator zażądał przekształcić cztery likwidowane gimnazja w nowe podstawówki, podczas gdy władze miasta uznały, że będą się one dublować z już istniejącymi. Tutejsi radni uwagi kuratorium co prawda przyjęli, ale opinię kuratora zaskarżyli.

- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest potwierdzeniem tego, że opracowana przez nas sieć szkół, a zakwestionowana przez kuratorium, była optymalna i zgodna z zapisami nowego prawa oświatowego - komentuje prezydent Dąbrowy Górniczej, Zbigniew Podraza.

- Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku, który nie jest jeszcze prawomocny i każdej ze stron przysługuje wniesienie skargi kasacyjnej. Z oczywistych powodów nie zamierzamy tego robić, ale jeśli z takim wnioskiem wystąpi kuratorium będziemy przyglądać się sprawie - zaznacza. Jak wyjaśnia, ewentualne utrzymanie w mocy dotychczasowego wyroku daje miastu możliwość zmiany sieci szkół w przyszłym roku.

Z kolei władze Łodzi do zaleconych przez kuratora wytycznych nie zastosowały się. W efekcie miasto nie ma nowej siatki szkół i w reformę wejdzie w dotychczasowej strukturze. Na rozprawę czekają jeszcze Żarki, które również zaskarżyły decyzję kuratora.

We wtorek, 25 lipca, sędziowie WSA w Gliwicach rozpatrzyć mieli także skargę Będzina na analogiczną opinię kuratorium. Sprawa została jednak umorzona, miasto wycofało skargę.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera