Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, 23 maja nastąpi zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej w woj. śląskim! Sprawdź, jak skorzystać z dofinansowania

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Do końca czerwca br. w całej Polsce ma zacząć obowiązywać nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Sygnał DVB-T2 z kodekiem HEVC jest dostępny w coraz większej liczbie województw, a już 23 maja zmiana obejmie również województwo śląskie. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na wymianę sprzętu, możesz skorzystać z rządowego programu dofinansowań.

W związku ze zmianą standardu nadawania telewizji naziemnej, 21 marca 2022 r. ruszył nowy rządowy program dofinansowania. Każde gospodarstwo domowe, które nie ma odpowiedniego sprzętu, by oglądać telewizję po zmianach, a którego sytuacja materialna nie pozwala na wymianę sprzętu, może otrzymać dofinansowanie na ten cel.

Już jutro, 23 maja, nadawanie sygnału DVB-T2 z kodekiem HEVC rozpocznie się również w woj. śląskim. Jeśli chcemy oglądać telewizję, konieczny więc będzie odpowiedni sprzęt w domu. Dla przypomnienia: przejście na DVB-T2 oznacza zaprzestanie nadawania obrazu w starym standardzie, za wyjątkiem kanałów TVP.

Nie przeocz

Dofinansowanie na przystawkę lub nowy telewizor dla mieszkańców Śląska

Osoby, które jeszcze nie mają odpowiednich urządzeń w swoich domach, mogą skorzystać z bonu na przystawkę lub nowy telewizor w wysokości odpowiednio 100 i 250 zł. Kupowany dekoder lub telewizor musi być zgodny z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli taki, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Zakup odbiornika cyfrowego za kwotę niższą niż wysokość dofinansowania nie będzie uprawniał do otrzymania zwrotu lub innego wykorzystania pozostałej kwoty dofinansowania. W przypadku zakupu odbiornika cyfrowego na wyższą kwotę niż wysokość dofinansowania obowiązek zapłaty pozostałej części ceny będzie trzeba uregulować we własnym zakresie.

Zobacz także

Komu przysługuje dofinansowanie?

Dofinansowanie przysługuje każdemu, kto ze względu na swoją sytuację materialną nie może samodzielnie ponieść kosztów zakupu nowego sprzętu. Wniosek o przyznanie świadczenia może złożyć jedna osoba z gospodarstwa domowego. Aby otrzymać świadczenie, osoba składając wniosek będzie musiała złożyć oświadczenie, iż bez dofinansowania nie ma możliwości dostosowania sprzętu odbiorczego do zmiany standardu nadawania sygnału telewizyjnego.

Gdzie można złożyć wniosek?

Wniosek o dofinansowanie na zakup dekodera lub telewizora można złożyć za pośrednictwem:

  • Formularza online na platformie gov.pl
  • Poczty Polskiej w tradycyjnej formie papierowej – lista placówek, gdzie można złożyć wniosek.

Gdzie można zrealizować przyznane świadczenie?

Otrzymany kod z przyznanym świadczeniem można zrealizować w sklepach internetowych i stacjonarnych, które przystąpią do programu. Wyszukiwarka sklepów jest dostępna na stronie dvbt2.gov.pl

Do kiedy trwa program dofinansowania?

Program dofinansowania trwa do 31 grudnia 2022 roku. Do tego czasu można ubiegać się i zrealizować świadczenie.

Zanim kupisz telewizor - sprawdź, czy nie odbierasz DVB-T2/HEVC

Zmiana standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 wcale nie musi wiązać się z koniecznością wymiany telewizora. Jeśli telewizor jest dość nowy, warto sprawdzić jego parametry w instrukcji obsługi. Być może wystarczy przestrojenie anteny bądź dokupienie tunera.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera