Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga, grypa w ataku. Zobaczcie, jak się obronić. TOP 11 sposobów na uniknięcie zachorowań GALERIA

aga
Zobaczcie, jak się skutecznie bronić przed chorobą - przeglądajcie kolejne plansze:
Zobaczcie, jak się skutecznie bronić przed chorobą - przeglądajcie kolejne plansze: Pixabay
Wzrasta liczba chorych na grypę i przeziębienia grypopodobne w województwie śląskie. W II półroczu tego roku zachorowało prawie 79 tys. osób, zaś w całym 2018 już ponad 398 tysięcy.

Zobaczcie, jak się skutecznie bronić przed grypą - przeglądajcie plansze:

Oczywiście nie wszystkie rejestrowane przez służby sanitarne choroby to grypa. Lekarze tak kwalifikują przeziębienia z gorączką i osłabieniem.

- A Polacy po prostu coraz częściej idą do lekarza i nie leczą się na własną rękę - stąd też ten statystyczny wzrost - tłumaczy Renata Cieślik-Tarkota, kierownik działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

CZYTAJ TEŻ:
Grypa w woj. śląskim. Choruje już ponad 10 tys. osób

W 2017 roku sanepid zarejestrował ponad 460 tys. zachorowań na grypę i było to najwięcej zachorowań od 1976 roku. W tym roku możemy ten rekord pobić. Wahania temperatury i bardzo niska wyszczepialność na grypę, wynosząca ok. 3,5 proc. populacji sprzyjają rozpowszechnianiu się choroby.

Dlatego Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przypomina, że jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na grypę, a najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań jest profilaktyka pod postacią corocznego szczepienia.

Szczepienia zalecane są szczególnie osobom z obniżoną odpornością, osobom z przewlekłymi chorobami krążenia oraz układu oddechowego, dzieciom powyżej 6-tego miesiąca życia, osobom powyżej 50-tego roku życia, kobietom w ciąży, pracownikom służby zdrowia oraz osobom narażonym na kontakt z dużą liczbą ludzi.

CZYM JEST GRYPA?
Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych.

Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed i 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów. Choroba przenosi się drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni z zakażoną osobą lub przez kontakt ze skażonymi powierzchniami i przedmiotami.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo