Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na burze: ostrzeżenie IMiGW dla Śląska na wtorek, 2 września WIDEO

MP
Pogoda na 2 września
Pogoda na 2 września Pixabay
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dziś, 2 września, ostrzeżenie przed burzami z gradem dla większości miast i powiatów województwa śląskiego.

IMiGW prognozuje na dziś w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu, na południu kraju przechodzące w drugiej połowie dnia w opady ciągłe. Głównie we wschodniej połowie kraju również burze. Miejscami opady gradu. Prognozowana suma opadów deszczu w trakcie burz do 40 mm na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce.

Słabe burze możliwe także na wybrzeżu. Temperatura maksymalna od 18°C na północnym zachodzie, 19°C, 24°C na przeważającym obszarze kraju, do 30°C na południowym wschodzie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h na wschodzie kraju.

Zobaczcie zdjęcia:

W nocy na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie początkowo duże z zanikającymi przelotnymi opadami deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i opady deszczu, a głównie na południowym wschodzie również burze, lokalnie z opadami gradu. Na południu opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana suma opadów do 20 mm na Lubelszczyźnie oraz południu Górnego Śląska i Małopolski. W kotlinach sudeckich mgły, ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 10°C na południowym zachodzie do 14°C w centrum i na południowym wschodzie; w obszarach podgórskich od 4°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 75 km/h.

Nie przegapcie

Jutro w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Głównie we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu, na południu opady ciągłe. Prognozowana suma opadów do 20 mm na południu Podkarpacia. Temperatura maksymalna od 17°C w Małopolsce i na Ziemi Świętokrzyskiej do 22°C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na zachodzie Mazowsza; w obszarach podgórskich Beskidów od 13°C do 16°C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, na krańcach południowych Podkarpacia oraz miejscami nad morzem na Pomorzu Wschodnim zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu, stopniowo zanikającymi. W kotlinach karpackich lokalnie mgły, ograniczające widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 8°C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich do 14°C na krańcach północno-zachodnich; na Podhalu około 6°C. Wiatr słaby, południowo-zachodni i zachodni.

Jak piszą Polscy Łowcy Burz:

W poniedziałek dojdzie do zasadniczej zmiany sytuacji synoptycznej w Europie środkowo-wschodniej: skończy się okres gorącej pogody. Przez nasz kraj będzie postępować chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie powietrze polarnomorskie z północnego-zachodu, co sygnalizuje znaczne ochłodzenie. Jedynie we wschodniej połowie Polski wciąż będzie zalegać ciepłe i chwiejne powietrze stopniowo wypychane przez front z terytorium naszego kraju. W tym rejonie można spodziewać się burz.

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-2000 J/kg). Na skutek konwergencji i ruchów wznoszących przed frontem spodziewany jest rozwój chmur cumulonimbus. Konwekcja będzie rozwijać się w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10-12 m/s), w związku z czym rozwijać się będą przede wszystkim pojedyncze komórki i niezorganizowane klastry (w strefach konwergencji). W trakcie przechodzenia chmury Cb mogą miejscami przynosić ulewne opady deszczu (czynniki sprzyjające: wodność do 35-40 mm, nieduża prędkość przemieszczania się burz, możliwość formowania się multikomórek) oraz opady gradu (o średnicy do 2 cm). Niewykluczone są również silniejsze porywy wiatru. Rozwój burz możliwy jest od rana do późnego popołudnia.

…Pozostały obszar objęty możliwością burz…

W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (CAPE 400-1200 J/kg). Burze na omawianym obszarze powinny być słabsze niż na obszarze z 1 stopniem. Możliwe, że potencjał ich rozwoju zostanie ograniczony przez zachmurzenie związane z nocną konwekcją, zwłaszcza na zachodzie obszaru. W środowisku małych i umiarkowanych pionowych uskoków wiatru spodziewane są pojedyncze komórki i niezorganizowane multikomórki. Burze miejscami mogą przynieść silniejsze opady deszczu i wiatr, a w górach również grad. Ich rozwój możliwy jest od godzin porannych do popołudniowych.

Radar burz 2019. Aktualna mapa wyładowań z ostatnich 2 godzin


Źródło: blitzortung.org/CC BY-SA 4.0

Gdzie jest burza w Polsce? Interaktywna mapa burzowa dla Polski

TYLKO U NAS. KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM WYJĄTKOWY REPORTAŻ INTERAKTYWNY "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera