Spis treści
Załamanie pogody i porywisty wiatr nad Polską
Prognozy pogody na najbliższe dni nie wyglądają optymistycznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na czwartek i piątek (23-24.11) zapowiada m.in. opady deszczu (również marznącego) i śniegu, a także porywisty wiatr, który będzie odczuwalny szczególnie na północy kraju. Dla Wybrzeża prognozuje się drugi stopień zagrożenia wiatrem, czyli może wiać ze średnią prędkością 70-85 km/godz. lub w porywach osiągać 90-115 km/godz. Natomiast dla pozostałej części Polski przewiduje się stopień 1., czyli wiatr wiejący ze średnią prędkością 55-70 km/godz. lub w porywach osiągający 70-90 km/godz.
Zmienna i trudna pogoda będzie związana z głębokim niżem z układem frontów, który w czwartek nasunie się nad Polskę. Pojawiają się również prognozy, mówiące o wichurach nad Polską, które z północy mają rozszerzyć się w głąb kraju. Wprawdzie sezon ogrodowy już się prawie skończył, ale warto zadbać o to, by nasze sprzęty i rośliny nie ucierpiały niepotrzebnie. Dodatkowo noce w pierwszej połowie tygodnia mają być mroźne, trzeba więc pomyśleć o zabezpieczeniu wrażliwych roślin.
Uwaga na meble i zabawki ogrodowe
Większość mebli i zabawek ogrodowych, takich jak trampoliny, pewnie już schowaliśmy i zabezpieczyliśmy na zimę, ale jeśli nie zadbaliśmy o to wcześniej, to koniecznie zróbmy to teraz. W szczególności lżejsze elementy, jak plastikowe krzesła, powinny zostać schowane albo zabezpieczone przed wiatrem. Jeśli nasze meble czekają już na wiosnę w ogrodzie okryte plandeką, sprawdźmy, jak jest umocowana.
Posprzątaj po ostatnich pracach w ogrodzie
Jeśli jeszcze wykonywaliśmy jakieś prace w ogrodzie, pozbierajmy i pochowajmy narzędzia, bo pogoda w ciągu najbliższych dni raczej i tak uniemożliwi prace. Jeśli zgrabione liście czekały w zebranie, zróbmy to jak najszybciej, bo wkrótce rozwieje jej wiatr.
Zwróć uwagę na drzewa
Przyjrzyjmy się starszym drzewom, które może połamać wiatr i usuńmy spod nich wszelkie sprzęty. Nie zostawiajmy też samochodów pod nimi. W szczególności uważajmy na konary, które są suche (jeśli to możliwe, to warto je usunąć).
Na co jeszcze zwrócić uwagę przed wichurą
Pochowajmy też doniczki z tarasów i balkonów. Jeśli mamy w nich jeszcze kwiaty, przenieśmy je w bezpieczne miejsce. Natomiast te, w których już rośliny zaschły, oczyśćmy i schowajmy. Zwróćmy szczególną uwagę na wszystkie elementy, które mają dużą powierzchnię i są w stosunkowo lekkie. Sprawdźmy mocowanie folii oraz stan ogrodowych szklarni. Obejrzymy też altany i domki ogrodowe. Zobaczmy, co znajduje się na tarasie czy balkonie i uprzątnijmy również tę przestrzeń. Jeśli jakieś rośliny mają zimowe osłony, upewnijmy się, że są solidnie zamocowane.
Jak chronić ogród przed wiatrem?
Poza doraźnymi działaniami, które trzeba podjąć, gdy pojawiają się ostrzeżenia przed wichurami, jest też kilka rzeczy, które na stałe pomogą nam chronić ogród przed wiatrem. To ważne, jeśli mieszkamy w szczególnie wietrznej okolicy. Przyda się także w przypadku ogrodów, które są odsłonięte, np. wśród pól czy nowo zabudowanej okolicy.
Oczywiście nie ustrzeżemy się przed wiatrem całkowicie, ale w pewnym stopniu można złagodzić jego siłę i uciążliwość. Warto pamiętać, że większość wiatrów wieje w Polsce z zachodu. Dobrze to wziąć pod uwagę planując ogród, a nawet dom (np. jeśli tylko mamy taką możliwość, nie umieszczajmy drzwi wejściowych od tej strony).
Żywopłot i inne osłony przed wiatrem
Wokół ogrodu warto posadzić żywopłot. Wybierzmy odporne i łatwe w uprawie krzewy. Oczywiście będziemy musieli poczekać parę lat, aż podrośnie, ale to dobra inwestycja (choć są też żywopłoty modułowe, które można mieć w ciągu kilku godzin). W roli osłony sprawdzają się także wieloletnie pnącza, które rosną przy płocie.
Szybszym rozwiązaniem jest ogrodzenie murowane (co jest kosztowne), albo złożone z pełnych paneli. Są także specjalne taśmy i maty, które można zamontować nawet na płocie z siatki, a które w pewnym stopniu tworzą zaporę przed wiatrem. Jednak w przypadku paneli, taśm czy mat trzeba zadbać o ich solidne zamocowanie, bo zerwane przez wiatr, mogą narobić szkód, zamiast zapewnić ochronę.
Oczywiście takie osłony działają tylko do pewnej wysokości i nie uchronią nas przed wichurą. Ale na pewno ogród będzie bardziej zaciszny. Ochrona przed wiatrem jest też ważna dla wielu roślin ogrodowych. Jest sporo takich, które źle rosną „w przeciągu”, szczególnie zimą (wiatr nie tylko chłodzi, ale też wysusza). Należy do nich większość drzew i krzewów liściastych, które są zielone przez cały rok.
Przechowywanie w ogrodzie

Trwa budowa mostu nad torami w Bukownie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?