Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na żmije! Pojawiło się ich sporo, zwłaszcza na Jurze. Jakie są objawy ukąszenia żmii? WIDEO + ZDJĘCIA

Redakcja
Żmija zygzakowata
Żmija zygzakowata TVN
Żmije wyległy na słońce. Są na skałach, w zaroślach, pod drzewami. Na przełomie kwietnia i maja żmije mają swój okres godowy. Uważajcie na żmije! Jadowite są u nas żmije zygzakowate. Żmije łatwo rozpoznać: mają charakterystyczny grzbiet (brązowy, srebrzystoszary, żółtawy, oliwkowozielony, niebieskoszary) z ciemniejszym od barwy podstawowej zygzakiem. Łuski na głowie tworzą wzór przypominający literę X, Y lub V. Są długie na ok. 60-90 cm. Nie wchodźcie im w drogę. Objawy ukąszenia żmii nie mogą być lekceważone!

Ze żmijami nie ma żartów. Gdy zostaniemy ukąszeni, trzeba szybko szukać pomocy medycznej. Nie wolno wysysać jadu. Około 10 cm nad raną załóżmy opaskę uciskową i nie ruszajmy się, by jad nie zmieszał się z krwią. Jeśli mamy pod ręką czystą wodę, koniecznie nią przemyjmy ranę.

Żmije zygzakowate są jadowite

Żmija atakuje człowieka tylko wtedy, gdy czuje się zagrożona. Poluje na małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety), na gryzonie (myszowate, nornikowate), na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków oraz owady (prostoskrzydłe, biegaczowate).

- Zaskoczona żmija, gdy poczuje się zagrożona, gdy będzie przez człowieka atakowana może ukąsić. Podobnie się zachowa, jeśli ktoś niechcący ją nadepnie, lub na niej usiądzie - twierdzi jeden z nauczycieli biologii.

Kiedy spotkamy żmiję np. na leśnej polanie należy wycofać się powoli i bez paniki. Idąc w miejsce, gdzie można spodziewać się jej obecności, należy zakładać buty za kostkę.

Żmije są spotykane także w pobliżu domów. Nie należy ich dotykać i drażnić. Gdy żmija pojawia się niedaleko naszej posesji, najlepiej nisko wykosić trawę, usuwać duże kamienie i głazy (żmije uwielbiają skalne ogródki). Jeśli niestety żmije się u nas zadomowią - pomóc mogą jedynie... strażacy.

- Żmija wprowadza do organizmu osoby ukąszonej działający toksycznie i alergicznie jad, powodujący między innymi rozpad krwinek czerwonych, zaburzenia krzepnięcia krwi, uszkadzający śródbłonek naczyń. Jad żmii jest najsilniejszy wiosną - mówią lekarze. - Nawet martwe węże mogą ukąsić do kilku godzin po swojej śmierci.

Objawy ukąszenia żmii

Jak czytamy w Wikipedii: jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca. Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednakże nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka. Leczenie swoiste polega na podaniu antytoksyny końskiej.

Pora godowa żmii przypada na kwiecień-maj. Samce toczą rytualne walki przypominające zapasy. Walczące osobniki oplatają się wokół siebie - unoszą przednie części do góry i każdy z nich usiłuje przygnieść przeciwnika do ziemi. Zaloty oraz sama kopulacja są długotrwałe (kilka godzin). Samica rodzi 5-15 młodych, które od początku prowadzą samodzielny tryb życia.

Głównym pokarmem żmij są małe ssaki owadożerne (ryjówki, krety) oraz gryzonie (myszowate, nornikowate). Poluje także na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków oraz owady (prostoskrzydłe, biegaczowate). Młode odżywiają się głównie owadami, ślimakami, dżdżownicami oraz młodymi płazami i jaszczurkami.

Gdy zobaczymy żmiję na drodze, omińmy ją szerokim łukiem. Nie lubi on gwałtownych ruchów. Pod żadnym pozorem nie rzucajmy w nie przedmiotami, by je odgonić, bo wtedy stają się bardzo agresywna.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Uwaga na żmije! Pojawiło się ich sporo, zwłaszcza na Jurze. Jakie są objawy ukąszenia żmii? WIDEO + ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni