Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Nadchodzi ta okropnie zakichana wiosna [ALARM DLA ALERGIKÓW]

Maria Zawała
Z nadejścia wiosny cieszą się w tym roku wszyscy, z wyjątkiem alergików. Gwałtowne ocieplenie sprawi, że na dniach w atmosferze unosić się będzie jednocześnie wiele różnych pyłków kończącej kwitnienie olszy i rozpoczynającej (w połowie kwietnia), pylenie brzozy. W maju przyjdzie czas na trawy, które - obok pylącej na jesień bylicy i stale obecnych w powietrzu roztoczy kurzu domowego - uczulają w Polsce najczęściej.

Kto ma z tymkłopot, powinien wiedzieć, co akurat "fruwa" w powietrzu. W tym roku to jednak problem większy niż zwykle.

- Kalendarz pylenia roślin przedstawia dane archiwalne, to graficzne przedstawienie pomiarów stężenia pyłku z ostatnich 20 lat. Szczególnie w przypadku drzew widać jednak jak bardzo spóźniona jest w tym roku wiosna - mówi dr. n. med. Piotr Rapiejko, dyrektor Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych, który specjalnie dla "Dziennika Zachodniego" przygotował nowe, aktualne kalendarze pylenia roślin. Opublikujemy je w sobotę, 13 kwietnia, w DZ.

Dlaczego wiedza o tym, co akurat nas uczula, jest taka ważna? Unoszące się w powietrzu ziarna pyłku roślin wywołują u uczulonych na nie osób reakcje alergiczne. Alergie, choć w zdecydowanej większości przypadków nie zagrażają bezpośrednio życiu człowieka, to poprzez swoje uciążliwe objawy w sposób znaczący obniżają jakość życia.

Rok temu pyłki drzew "zaatakowały" najsilniej 22 marca. W ciągu jednego miesiąca do izby przyjęć szpitali i do poradni specjalistycznych trafiło tysiące pacjentów z nagłym atakiem wywołanym uczuleniem na pyłki drzew. Wielu z nich było przekonanych, że ma objawy ostrej infekcji wirusowej. Jak tylko zrobi się ciepło i zacznie pylić brzoza, przybędzie więc w pierwszej kolejności chorujących na alergiczny nieżyt nosa, zwany potocznie katarem siennym. Cierpi na tę chorobę 16 proc. mieszkańców wsi i 22,9 proc. mieszkańców miejskich aglomeracji.

Jeśli zatem takie objawy jak: uporczywy kaszel, kichanie, cieknący, nie dający się powstrzymać katar lub zatkany nos, swędzące, łzawiące i zaczerwienione oczy pojawiają się u ciebie niespodziewanie co roku, właśnie na wiosnę, to powinieneś udać się do specjalisty.

Zdaniem dr. Rapiejki, załzawione oczy i uporczywy katar to częsta przyczyna niezdanych egzaminów, gorszych ocen i absencji w szkole. - Wiele osób, zwłaszcza pedagogów, traktuje alergię jako niewielką dolegliwość, nie zdając sobie zupełnie sprawy jak dalece może ona ograniczać choremu sprawność psychofizyczną w okresie największej ekspozycji alergenu - dodaje dr Rapiejko.
Podkreśla, że alergie bywają nierzadką przyczyną wypadków samochodowych i wypadków przy pracy. Wpływ na to mają zarówno konieczność stałego wycierania nosa, łzawienie i swędzenie oczu, ale także zatkanie nosa prowadzące do bezdechów nocnych i mniejszego utlenowania krwi, przez co sen staje się mniej wydajny i alergik jest mniej wypoczęty.

- Stare leki przeciwhistaminowe powodowały też senność, zaburzenia pracy mózgu i gorsze wyniki w nauce. Nowoczesne leki przeciwhistaminowe są pozbawione tych działań - tłumaczy dr Rapiejko. - W wypadku alergenów pyłku roślin wystarczy, że na tydzień do 10 dni przed rozpoczęciem pylenia rozpoczniemy terapię odczulajacą, a zakończymy ją po zakończeniu pylenia uczulającej nas rośliny. Pomocne w tym mogą być prognozy pylenia w mediach, przygotowywane przez kierowany przeze mnie ośrodek (www.alergen.info.pl). Należy też pamietać, że jedyną przyczynową formą leczenia alergii jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie - dodaje dr Rapiejko.

Nieleczona alergia, pojawiająca się okazjonalnie, może się przerodzić w przewlekłą, nieuleczalną postać alergii skórnej lub dróg oddechowych - np. astmę oskrzelową.

- Często ujawnienie się astmy poprzedza alergiczny nieżyt nosa. Około 80 procent chorych na astmę dzieci cierpi na astmę alergiczną, wśród dorosłych to mniej więcej 50 procent - wyjaśnia dr Rapiejko.

Myj ręce, zażywaj leki, a najlepiej siedź w domu

Rozmowa z dr. n. med. Piotrem Rapiejką, dyrektorem Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych
Co powinni robić uczuleni na pyłki?
Śledzić w mediach i w interne-cie ich stężenia i w czasie pylenia ograniczyć spacery i czas pobytu na powietrzu. Uczniowie uczuleni na pyłki roślin nie powinni ćwiczyć na lekcjach wuefu na wolnym powietrzu. Należy nosić okulary przeciwsłoneczne poza domem, a na majówkę czy wakacje wybierać miejsce o najmniejszym stężeniu szkodliwego dla nas alergenu. Lepiej wybrać się nad morze, bowiem w górach niskie stężenie alergenów jest tylko na szczytach.

Kiedy rośliny pylą najbardziej?
Szczytowy okres natężenia pyłku traw i chwastów w powietrzu występuje w godzinach 7-8 rano, oraz od 18 do 22. Maksymalne stężenia pyłku drzew pylących wiosną notowane są natomiast w godzinach od 11 do 15. Jeśli musimy wyjść z domu na spacer, najlepiej zrobić to podczas deszczu, lub tuż po nim. Trzeba zamykać okna i drzwi, wietrzyć najlepiej nocą, pomiędzy 22 a 6 rano. Dobrze jest zawiesić w oknach lekkie, ale gęste firanki, łatwe do prania, bowiem dobrze wychwytują one pyłki i przez to zmniejszają ich stężenie w domu.

O czym powinni pamiętać alergicy?
Ważne, by przyjmowali leki systematycznie, w określonych przez lekarza dawkach i po każdorazowym powrocie do domu dokładnie się myli i zmieniali ubranie. Od maja, gdy pylić będa trawy, należy przebywać z dala od miejsc koszenia trawników.
Maria Zawała


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!