MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Ptasia grypa na Śląsku. Zamykane miasta, zakazane strefy i obostrzenia

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
W Rudzie Śląskiej wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. W związku z tym Wojewoda Śląski wprowadził obostrzenia, mające na celu izolację chorych jednostek i zapobiegnięcie rozprzestrzenienia się epidemii na skalę województwa czy nawet kraju.
W Rudzie Śląskiej wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. W związku z tym Wojewoda Śląski wprowadził obostrzenia, mające na celu izolację chorych jednostek i zapobiegnięcie rozprzestrzenienia się epidemii na skalę województwa czy nawet kraju. pixabay
Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek już w styczniu 2023 roku wydał rozporządzenie w sprawie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), zajmującej kolejne powiaty w województwie śląskim. Teraz wprowadza kolejne obostrzenia dla hodowców drobiu. Ogniska wirusa H5N1 wykryto już między innymi w Rudzie Śląskiej, a ościenne miasta określono jako zagrożone.

Spis treści

Ptasia grypa na Śląsku. Strefy zagrożenia i zasady dla hodowców drobiu

W Rudzie Śląskiej wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1. W związku z tym Wojewoda Śląski wprowadził obostrzenia, mające na celu izolację chorych jednostek i zapobiegnięcie rozprzestrzenienia się epidemii na skalę województwa czy nawet kraju.

Rozporządzenie wojewody obowiązuje na terenie miast na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze oraz powiatów gliwickiego, mikołowskiego i rybnickiego.

— Wysoce zjadliwa grypa ptaków to jest choroba wirusowa, na którą wrażliwe są wszystkie ptaki występujące na terenie Polski. Ten wirus ma kilka podtypów, najbardziej niebezpieczny dla i ptaków i ewentualnie człowieka jest podtyp H5N1 – wyjaśnia zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach.

Wojewoda Śląski w styczniowym rozporządzeniu wyznaczył też trzy strefy: obszar zapowietrzony, obszar zagrożony wystąpieniem wirusa oraz obszar zamknięty. W każdym z wymienionych obowiązują konkretne i ścisłe obostrzenia, takie jak utrzymanie drobiu w odosobnionych kurnikach i izolowanie go od dzikiego ptactwa oraz zdrowych osobników, a także stosowanie przez gospodarzy środków bezpieczeństwa biologicznego: odkażanie rąk i obuwia.

— Pierwsza strefa to jest ta najbliżej ogniska, obejmująca promień 3 km od wystąpienia tejże choroby – tłumaczy Konrad Kuczera zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach.

W obszarze zagrożonym znajdują się między innymi konkretne miejsca w powiecie cieszyńskim, pszczyńskim i bielskim, wśród nich miasto Cieszyn, do strefy zamkniętej zalicza się między innymi gminy Knurów i Pilchowice oraz miasto Gliwice, Bytom i Bielsko-Biała. Sytuacja wciąż się rozwija i może ulec zmianie.

Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą?

Główną drogą zakażenia jest transmisja wirusa z drobiu na człowieka, w niemal wszystkich przypadkach podczas bliskiego, bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami. Właśnie z tej przyczyny ptasia grypa należy do tak niebezpiecznych wirusów.

— Stąd nasze działania, żeby nie doszło do takiej sytuacji, do ewentualnego zarażenia człowieka. Choć to dzieje się bardzo rzadko, jest naukowo potwierdzone, że taka sytuacja może wystąpić – tłumaczy Konrad Kuczera.

Jakie są objawy ptasiej grypy u człowieka?

Wirus H5N1 powoduje objawy łudząco przypominające zwyczajną grypę, dlatego często trudno go jednoznacznie zdiagnozować u człowieka.

Do objawów wirusa H5N1 zalicza się:

  • gorączka,
  • kaszel,
  • ból gardła,
  • bóle mięśni, stawów,
  • zapalenie spojówek,
  • ataksja.

Jak chronić swoje gospodarstwo przed wirusem ptasiej grypy HPAI?

Jeśli jesteś hodowcą drobiu, koniecznie zastosuj się do wytycznych, by ochronić swoje gospodarstwo przed wirusem ptasiej grypy.
Jeśli jesteś hodowcą drobiu, koniecznie zastosuj się do wytycznych, by ochronić swoje gospodarstwo przed wirusem ptasiej grypy. UM Tychy

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni