Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Szarżują na skuterach śnieżnych w Beskidach i podszywają się pod goprowców. Ratownicy GOPR przestrzegają

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Widząc na szlaku ubranego w podobną do GOPR kurtkę kierowcę skutera śnieżnego, można zadzwonić do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku i dowiedzieć się, czy w danym rejonie jest zgłoszony wyjazd ratownika
Widząc na szlaku ubranego w podobną do GOPR kurtkę kierowcę skutera śnieżnego, można zadzwonić do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku i dowiedzieć się, czy w danym rejonie jest zgłoszony wyjazd ratownika materiały Grupy Beskidzkiej GOPR
Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR przestrzegają przed kierowcami skuterów śnieżnych, którzy podszywają się za... goprowców i jeżdżą po szlakach turystycznych z dużą prędkością. To efekt zgłoszeń turystów, jakie docierają do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku. - Ratownik wykonujący patrol lub czynności ratunkowe zawsze ma odpowiedni ubiór i apteczkę, a także zachowuje się zgodnie z przyjętymi przez nas zasadami bezpieczeństwa - podkreślają ratownicy GOPR.

Obostrzenia związane z pandemią, które od grudnia uniemożliwiły działalność stoków narciarskich, wpłynęły na większe zainteresowanie górskimi wędrówkami. Sprzyjają temu okoliczności - kolejki kanapowe i gondolowe w Beskidach działają wyłącznie dla ruchu turystycznego. Można wyjechać np. na Skrzyczne, Halę Skrzyczeńską w Szczyrku, skorzystać z gondoli na Szyndzielnię, czy kolejki Buczynka w Korbielowie.

Większy ruch turystyczny na szlakach sprawił, że do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku zaczęło napływać coraz więcej sygnałów o niebezpiecznym zachowaniu kierowców skuterów śnieżnych, których turyści dostrzegają podczas swoich wędrówek.

Ratownicy GOPR mieli bardzo trudną zimę w sezonie 2018/2019. Oprócz pomocy niesionym turystom pieszym na zboczach zaśnieżonych gór interweniowali w sprawie narciarzy, którzy łamali nogi i grzezli w kopnym śniegu bez możliwości samodzielnego powrotu na stok. Zobaczcie zdjęcia z akcji wraz z opisami zdarzeń.

15 głośnych zimowych akcji GOPR 2018/2019. Zobaczcie zdjęcia z opisami

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR informują, że zgłoszenia często dotyczą osób, które bezprawnie poruszają się po Beskidach, bezpośrednio zagrażając przy tym bezpieczeństwu turystów (m.in. jeżdżąc po szlakach turystycznych z dużą prędkością) lub niszcząc środowisko naturalne (np. dewastując skuterami młodniki).

- Niestety, są wśród nich osoby podszywające się pod ratowników GOPR, ubierające np. kamizelkę czy kurtkę z emblematem organizacji kupioną przez internet lub stworzoną samodzielnie - przyznają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR.

Zobacz koniecznie

I przypominają, że ratownik GOPR pełniący patrol lub czynności ratunkowe zawsze ma na sobie odpowiedni ubiór oraz apteczkę, a przede wszystkim zachowuje się zgodnie z przyjętymi przez GOPR zasadami bezpieczeństwa.

Goprowcy informują, że dzwoniąc do Stacji Centralnej Ratunkowej Grupy Beskidzkiej GOPR w Szczyrku można dowiedzieć się, czy w danym rejonie jest zgłoszony wyjazd ratownika. I zapowiadają, że ze względów bezpieczeństwa turystów wszystkie nadużycia będą zgłaszane na policję.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera