UWAGA! TVN: Afera w JSW? Za ujawnienie tego raportu, stracił pracę. Kto rządzi Jastrzębską Spółką Węglową?

DŚ/Uwaga! TVN/x-News

Wideo

120 tysięcy ton niezaksięgowanego węgla, wartego nawet sto milionów złotych i inne, liczne nieprawidłowości miał wykazać wewnętrzny audyt w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Odpowiedzialny za raport Adam Milewski został dyscyplinarnie zwolniony z pracy.

UWAGA TVN: Wyniki audytu w JSW

Adam Milewski, były dyrektor audytu wewnętrznego Jastrzębskiej Spółki Węglowej miał wykryć nieprawidłowości na olbrzymią skalę, o czym powiadomił zarząd firmy.

- Moje stanowisko można porównać do służb wewnętrznych, których głównym zadaniem jest wyłapywanie nieprawidłowości – mówi pan Adam.

Audyt wykazał m.in., że na kopalnianych hałdach może znajdować się ponad 120 tys. ton nigdzie niezaksięgowanego węgla, który mógł być nielegalnie wywożony z terenu kopalni.

- Prezes zgłosił się do mnie osobiście, żeby uzupełnić ten raport o konkretne nazwiska ludzi, odpowiedzialnych za ten stan. Zrobiliśmy to. Powiedziano mi, że podjęte będą działania mające na celu naprawienie tej sytuacji. Skończyło się na tym, że mnie zwolniono – opowiada Milewski.

Zaczęły się ataki

Zdaniem pana Adama, przez kilka miesięcy, z przekazanymi przez niego informacjami nie działo się nic. Zaczęły się za to ataki na niego.

- Miałem okazję rozmawiać z dyrektorem dużego zakładu wsparcia produkcji, wskazując mu wiele nieprawidłowości. Przestrzegał mnie, że muszę uważać, bo stąpam po grząskim gruncie. Podkreślał, że do mnie należy decyzja, co dalej chcę zrobić z tą wiedzą. Po tym zaczęły się ostre ataki związane z rzekomym mobbingowaniem przeze mnie pracowników biura – wspomina Milewski.

W każdej tonie urobku 70 proc. to czysty węgiel, a 30 proc. to kamień. Audyt wykazał, że wydobywanego węgla stale ubywa i jest go ok. 50 – 60 proc., za to kamienia przybywa - nawet do 50 proc.

Zdaniem audytora, ktoś celowo zawyżał ilość kamienia wydobywanego razem z węglem, by ukryć fakt, że znikają dziesiątki, o ile nie setki tysięcy ton surowca, wartego miliony złotych. Audyt wykazał też, że w jednym z zakładów waga do ważenia samochodów przez trzy lata była zepsuta, a ewidencja ilości węgla wyjeżdżającego z kopalni zależała od tego, jaką wartość wpisze kierowca. To dawało ogromne pole do nadużyć.

Audytor zwolniony dyscyplinarnie

Pan Adam został zwolniony w trybie dyscyplinarnym. Jego mocodawcy, jako powód zwolnienia wskazali na mobbing, jakiego mężczyzna miał się dopuszczać w stosunku pracowników biura.

- Brzydzę się tego typu zachowaniami. Nie byłbym w stanie podejmować się działań, które noszą choćby znamiona mobbingu. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że mobbing, o którym mowa w piśmie rozwiązującym umowę o pracę, był stosowany w stosunku do mnie - podkreśla pan Adam i dodaje: Prawdziwą przyczyną rozwiązania mojej umowy o pracę, był szereg nieprawidłowości, wykazanych w audytach i kontrolach, które przeprowadzili pracownicy mojego biura.

Pan Adam twierdzi, że jego kłopoty wynikają z postawy dyrektora Zakładu Wsparcia Produkcji - Jacka Mariana P. To człowiek, który, nadzoruje wszystkie przetargi i usługi, jakie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej świadczą inne firmy. Nieoficjalnie mówi się, że to on ma kierować całą spółką, mimo że jest tylko dyrektorem jednego z zakładów. Często ma bywać na posiedzeniach zarządu, choć w nim nie zasiada.

Tajny współpracownik „Kwiatek”

Dotarliśmy do dokumentów, poświadczających, że Jacek P. był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. W pierwszym tomie jego akt, znaleźliśmy dokument, w którym czytamy: „Zobowiązuję się do współpracy z SB na zasadzie współodpowiedzialności za ład i porządek publiczny(...) Informację będę przekazywał na piśmie i podpisywał ps. „Kwiatek”. Fakt współpracy zachowam w ścisłej tajemnicy”.

Kilka stron dalej w tych samych aktach widnieje zapis „Kwituję odbiór trzech tysięcy złotych” i pod dokumentem również podpis „Kwiatek”. Akta liczą kilkaset stron i pełno w nich donosów na różne osoby.

- Jeśli ta przeszłość się potwierdzi, pojawia się pytanie, czy moralnie uzasadnione jest, by ten człowiek odpowiadał za dysponowanie setkami milionów złotych. To z zakładu, którym on zarządza wychodzą specyfikacje, zamówienia publiczne i przetargi warte setki milionów złotych – mówi Wiesław Wójtowicz, Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych „Jedność”.

Skontaktowaliśmy się z P. Twierdzi, że posiada stosowny dokument wydany przez IPN poświadczający, że nie współpracował z SB.

- Wszystkie te dokumenty są sfałszowane – uciął w krótkiej rozmowie telefonicznej.

Chcieliśmy osobiście porozmawiać z Jackiem P. na temat zarzutów, które kieruje pod jego adresem pan Adam Milewski. Stwierdził, że jednak na temat spółki nie może z nami rozmawiać.

Prezes JSW odwołany

Dwa tygodnie temu odwołano prezesa JSW. Powodem jego odwołania mogły być właśnie dokumenty, świadczące o nieprawidłowościach, w tym zawyżaniu ilości wydobywanego razem z węglem kamienia, niezaksięgowanym węglu zalegającym na terenie kopalni, czy ginących transportach węgla.

- To, co się dzieje, nazwałbym umyślnym wyprowadzaniem środków. Określenie „niegospodarność” może wskazywać, że działania nie są celowe. Jeżeli potwierdzą się dane o 120 tys. ton węgla nierejestrowanego, to wyjdzie, że rozmawiamy o kwocie ok. 100 milionów złotych strat – mówi Wiesław Wójtowicz.

Póki, co, jako jedyny konsekwencje poniósł Adam Milewski, czyli człowiek z wyższym wykształceniem górniczym, po dwuletnim szkoleniu menadżerskim w Stanach Zjednoczonych, który kopalnie poznał od podszewki, pracując przez kilka miesięcy jako górnik.

- To są straty nie tylko górników, firmy, ale całego społeczeństwa. Obawiam się, że tak zwana „mafia węglowa”, o której była mowa lata temu, ma się dobrze do dziś – kończy pan Adam.

Chcieliśmy porozmawiać z przewodniczącą Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale telefonicznie poinformowała nas, że nie może wypowiadać się na temat spółki. Wysłaliśmy pytania do Ministerstwa Energii, dotyczące powodów zwolnienia prezesa oraz tego, czy zwolnienie Adama Milewskiego było zgodne z prawem. Zapytaliśmy również o tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Kwiatek”. Do dzisiaj nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janek
Jak dla mnie to sprawa dla ABW
o
olaf kier
Pracuje w Jastrzebiu 25 lat i cały czas słyszę o aferach w JSW i w poszczególnych kopalniach. I nic sie z tym nie robi.

Znam ludzi,ktorzy w kopalniach pracowali.

Mozna by ne jeden film nakręcić na podstawie ich wspomnien.
R
Ryl
Nie musisz wierzyć w to co Ci pokażą w tv n. Zapytaj może ktoś wie więcej?
J
Joanna
To brać górnicza razem ze związkami zawodowymi, i cholera wie jeszcze z kim, ma wiele za uszami.Mamy nadzieję, że wszystko zostanie dogłębnie wyjaśnione, a Kwiatek wykopany i wsadzony tam, gdzie jego miejsce.
G
GÓRNIK JSW
I co zwiazki zrobia z tym fantem! PEWNIE ZALEZY TO OD TEGO CZY SA W TO ZAMIESZANI.
Dodaj ogłoszenie