Uwaga! TVN: Jak się żyje w polskiej stolicy smogu?...

  Uwaga! TVN: Jak się żyje w polskiej stolicy smogu? Zobaczcie. Rybniczanie mają dość! WIDEO

  Uwaga! TVN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Uwaga! TVN: Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, 36 jest w naszym kraju. W Rybniku każdego roku normy przekroczone są nawet o kilka tysięcy procent.
  Uwaga! TVN: Jak się żyje w polskiej stolicy smogu? Zobaczcie. Rybniczanie mają dość! WIDEO
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego dzień zaczyna od sprawdzenia stanu, jakości powietrza.

  - Niestety dni, kiedy przekroczenia jest dobowa norma pyłów PM10 mamy 120-130 w roku. To oznacza, że przez jedną trzecią roku ja i moja rodzina stajemy się więźniami własnego domu.

  PISALIŚMY:
  Smog w Rybniku: Ekstremalnie zła jakość powietrza, a młodzi piłkarze biegają po boisku
  Smog nie odpuszcza: w Śląskiem znów przekroczenia norm o kilkaset procent!

  - Jest zima, a moje dzieci nie mogą lepić bałwana.
  Śnieg zwykle oglądają przez szyby. Jesteśmy zamknięci w domu. Czeka się na wiatr, deszcz i śnieg. Dzieci wiedzą, że jak wieje wiatr to będą mogły wyjść na zewnątrz – mówi Małgorzata Gaszka, mieszkanka Rybnika.

  Zobacz galerię

  Najgroźniejsze dla człowieka są tzw. pyły zawieszone. - To są drobne cząsteczki sadzy wydobywające się z kominów, do których doklejają się różne substancje: dioksyny, furany, metale ciężkie. One są malutkie, niewidoczne, tworzą aerozol rozproszony w powietrzu, który jest cichym zabójcą. Dlatego, że go nie czujemy, nie widzimy go, a dostaje się do naszego organizmu, przenika do krwi i sieje spustoszenie – podkreśla dr Katarzyna Musioł, ordynator oddziału pediatrii z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

  Osoby narażone na działanie smogu, często zdają sobie sprawę ze skali zagrożenia dopiero, gdy pojawią się u nich problemy zdrowotne. - Nigdy smog mnie nie interesował zanim nie zacząłem mieć problemów z oddychaniem. Najpierw pojawił się kaszel, potem stwierdzili u mnie astmę. Później była choroba ojca. A wcześniej myślałem, że smog to problem innych – mówi Grzegorz Giermasiński, mieszkaniec Rybnika.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Rybnicki smog w programie Uwaga TVN wywołał burzę w sieci. Prezydent dolał oliwy do ognia

  Smog ma przede wszystkim negatywny wpływ na schorzenia układu oddechowego. - Ale nie tylko. Po wniknięciu pyłów do krwi powoduje nadciśnienie, chorobę niedokrwienną mózgu, zaburzenia rytmu serca. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o wpływie na układ nerwowy – wylicza Katarzyna Musioł.

  Pediatra wskazuje też na problemy, które pojawiają się u dzieci.

  - Częściej obserwuje się zaburzenia pamięci, uwagi, koncentracji, pojawia się wyższy poziom lęku. Dzieci są nadpobudliwe, rozpoznajemy u nich ADHD – mówi Musioł i dodaje: Ostatnie badania pokazują, że być może jest związek smogu z powstawaniem nowotworów mózgu.

  Raport NIK dotyczący smogu wskazuje, że statystyczny rybniczanin w 2017 roku wypalił dziennie 17 papierosów. - To oznacza, że paliło moje dziecko, ja paliłam, moi bliscy i znajomi, jak człowiek to sobie uświadomi to prawda jest przerażająca – mówi Małgorzata Gaszka.

  - Kiedy przyjeżdżam do Rybnika i wysiadam na parkingu pierwszym moim odruchem jest kaszel. Musze się przyzwyczaić, dopiero potem mogę normalnie oddychać. Tego nie było jeszcze kilka lat temu – uważa Grzegorz Słomian, ordynator onkologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku.

  Rybnik nazywany jest polską stolicą smogu. - Każdego roku mamy obecność pyłów PM10 przekroczoną po kilka tysięcy procent. Rekord to było 3000 procent [norma o 3126% została przekroczona w styczniu 2017 roku - red.]. To był taki okres, gdzie prezydent miasta zamknął szkoły i przedszkola. W jednej ze szkół zadziałały czujniki dymu, które włączają się jak jest pożar – mówi Oliwer Palarz.

  Mężczyzna już w 2015 roku za smog pozwał Skarb Państwa.

  - Nasz rząd przez lata nie robi nic w zakresie szybkiej poprawy powietrza. Postanowiliśmy wraz z fundacją Franka Bold’a złożyć taki pozew. Jest to pozew o naruszenie dóbr osobistych, o naruszenie prawa do swobodnego przemieszczania się, prawa do życia w czystym środowisku. Nie walczę o realizację swoich celów, to jest problem każdego, każdego Polaka, Ślązaka, rybniczanina. Prędzej, czy później skutki smogu każdy z nas odczuje – mówi Palarz.

  Na inny pomysł zwrócenia uwagi na smog w Rybniku wpadła Małgorzata Gaszka. - Skąd odpowiedzialni ludzie w Warszawie mają wiedzieć o naszym problemie? Nawet jak wiedzą, że w Rybniku jest smog to nie znają skali tego problemu. Pomyślałam, że skoro oni do nas nie przyjadą to narysujmy im to. Poprosiłam dzieci z przedszkola mojego dziecka, aby narysowały smog premierowi. Wysłaliśmy do premiera Mateusza Morawieckiego kilkaset rysunków – opowiada.

  Prace były tak dobre, że ich zdjęcia zostały zaprezentowane na rybnickim deptaku.

  - Przyjechał wtedy do nas pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza Piotr Woźny i obiecał, że przyjedzie do nas w sezonie grzewczym. Czekamy na niego. Nie da się być odpowiedzialnym i skutecznym w walce ze smogiem, jeżeli się tutaj nie było – podkreśla Gaszka.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ  TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bRAK KLassY SRE DNI

  777 P0lacKO GDAŃssKIGO UKŁADU TENCZOWA BUDYNIA SOLIDARNOSC elyt LIBER uE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  JAK POlsza BYDZIE BOGAtO A HA MOaFY POLACKIE DOSTANOM ROZUM SU mienie I KulTURa TO ssTANIE SIE CUT.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kilka tysiecy..

  Psikuta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Tak na chłopski rozum to znowu coś rozdmuchuje Polska komercyjna TV. Trzeba mówić: 15 razy przekroczone dopuszczalne stężenie a nie tysiące procent. Typowa Polska ściema. I jak pajace chcą by...rozwiń całość

  Tak na chłopski rozum to znowu coś rozdmuchuje Polska komercyjna TV. Trzeba mówić: 15 razy przekroczone dopuszczalne stężenie a nie tysiące procent. Typowa Polska ściema. I jak pajace chcą by Polacy na chłodno rozumieli co się dzieje?!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaj wy mocie tyn smog?

  slonzok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Wyemancypowany problem przez społeczeństwo do obalenia obecnego rządu. To się nazywa smog rządowy, który powstał wraz z wygraniem w 2015r. PiS wybory do parlamentu. Według społeczeństwa za rządów...rozwiń całość

  Wyemancypowany problem przez społeczeństwo do obalenia obecnego rządu. To się nazywa smog rządowy, który powstał wraz z wygraniem w 2015r. PiS wybory do parlamentu. Według społeczeństwa za rządów Platformy mieliśmy tak świeże powietrze jak w górach.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Porozmawiaj z Rybką MiniMini na żywo na ekranie!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA