MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na zbyt piękne oferty pracy! Oto triki internetowych oszustów [CO TO JEST SCAM, SCAMMING]

Jadwiga Jenczelewska
Internetowi oszuści najpierw wzbudzają Twoje zaufanie, są mili i obiecują złote góry. A jak już podasz wszystkie swoje wrażliwe dane i zgodzisz się na współpracę, w bezwzględny sposób Cię wykorzystają
Internetowi oszuści najpierw wzbudzają Twoje zaufanie, są mili i obiecują złote góry. A jak już podasz wszystkie swoje wrażliwe dane i zgodzisz się na współpracę, w bezwzględny sposób Cię wykorzystają Maciej Jeziorek
Internetowi oszuści mają dla nas proste i łatwe recepty na dużą kasę. Uważaj na oferty pracy, które wyglądają zbyt pięknie, bo to pułapka

"Cześć!
Podaję link do strony, który wcześniej obiecałem. Kilka miesięcy temu mój dobry znajomy
pokazał mi stronę internetową, na której jest przedstawiona naprawdę prosta możliwość zarabiania pieniędzy w internecie.
Przetestowaliśmy wspólnie i rzeczywiście metoda sprawdza się! Na początku nie mogliśmy uwierzyć, że metodą tą tak szybko można zarabiać poważne kwoty. Obecnie zarabiamy tą metodą 900-1200 Euro tygodniowo. Poznaj i korzystaj z tego: http://netpieniadze.com/tajemnica.

Metoda ta nie zawsze jest łatwa, ale za to prosta, pomysłowa i dobrze można na niej zarabiać. Przetestuj, wypróbuj i zarabiaj dużo pieniędzy!
http://netpieniadze.com/tajemnica
Pozdrawiam,
Julek"

To dosłowna treść e-maila (wraz z oryginalną pisownią), który prawdopodobnie otrzymało sporo naszych Czytelników.

Podejrzewam, że nikt z nas nie zna tego Julka, który udaje dobrego kumpla. Co więcej, nikt z nas ani nie prosił go o podanie jakiejś strony internetowej służącej do zarabiania pieniędzy, ani nie czekał na nią - choć właśnie to sugeruje cwany nadawca.

Ten e-mail jest nietypowy - nie ma w nim większych potknięć językowych. Natomiast podstępne listy, które dostajemy, pisane są przeważnie łamaną polszczyzną, co sugeruje, że albo tworzą je cudzoziemcy, albo są tłumaczone na polski za pomocą translatora, czyli automatu, który nie uwzględnia niuansów językowych i różnych znaczeń pojedynczych słów.

Jeśli ktoś dostaje takie teksty za pośrednictwem poczty elektronicznej, niech się upewni, czy po drugiej stronie komputera nie siedzi pazerny oszust.

Na jakie oferty trzeba uważać

W internecie nie brakuje oszustów, którzy szukają naiwnych, aby im wmówić, że można szybko, prosto i lekko zarobić duże pieniądze. Warto jednak trzymać się pewnych zasad.

1. Uważaj na strony w internecie, które nie zawierają adresu i danych firmy, dla której masz wykonywać jakieś zadania. Inna sprawa, że nawet jeśli jest taki adres, bywa fałszywy, a podana firma w ogóle nie istnieje.

2. Jeśli jest regulamin, trzeba go bardzo dokładnie przeczytać. Zdarza się, że małym drukiem zamieszczono w nim informacje, że wypłata zarobku obwarowana jest szczególnymi wymaganiami, które trudno spełnić. To sposób firm, żeby nie płacić za pracę.

3. Inną pułapką są wysokie kary, naliczane za najdrobniejsze uchybienia. Czasem wynoszą one nawet kilka tysięcy złotych. Akceptując regulamin, zgadzamy się na takie sumy.

4. Oferta pracy, która wygląda zbyt pięknie, wymaga dokładnej analizy. Każą Ci na przykład oceniać niewinne reklamy lub tylko je przeglądać, a faktycznie chodzi o udział w praniu brudnych pieniędzy. A to jest karalne.

5. Oszuści szukają często osób do transferu pieniędzy - być może pochodzących z kradzieży z internetowych kont bankowych. Poszukują również adresów e-mailowych do różnych podejrzanych celów.

Ekspert podpowiada: Przestępcy czyhają w sieci

Podinsp. Andrzej Gąska, rzecznik śląskiej policji

Niedawno do wielu odbiorców trafił cytowany wyżej e-mail, który prawdopodobnie namawia do współudziału w oszustwie internetowym lub jego nadawcy szukają naiwnych, od których zamierzają wyłudzić pieniądze. Czy policja dostaje sygnały o takich praktykach i czy sprawdza autorów takich ofert? Nie trzeba dodawać, że adresaci tych e-maili nie pytali nikogo o taki sposób zarabiania pieniędzy i nikt nie czekał na tę informację. To nadawcy stwarzają pozór poufałości.

Przestępczość interneto-wa, oczywiście, znajduje się w zainteresowaniu policji. W ostatnich kilkunastu latach mieliśmy do czynienia z oszustwami bądź "praniem brudnych pieniędzy" z użyciem przelewów dokonywanych za pośrednictwem sieci internetowej. Internet stał się od początku lat 90. ubiegłego wieku narzędziem chętnie wykorzystywanym przez przestępców. Informując o takich sprawach, zawsze apelujemy do użytkowników sieci o ostrożność, bo wielu przykrych sytuacji można byłoby uniknąć przy zachowaniu choćby umiarkowanego poziomu zdrowego rozsądku i czujności. Trudnością w takich sprawach jest częste umieszczanie stron internetowych bądź skrzynek poczty e-mail na serwerach w innych krajach - czy wręcz na innych kontynentach. To nie czyni sprawców bezkarnymi, ale niejednokrotnie wydłuża naszą drogę do przestępcy.

SCAM - co to za oszustwo

Scam (ang. Confidence trick) - to oszustwo polegające na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a potem wykorzystanie go do wyłudzenia np. pieniędzy. Formą scamu są strony www oferujące wysokie zyski najczęściej w zamian za niewielki wkład pracy lub przesłanie kwoty pieniędzy. Może to być też wypełnianie ankiet, wprowadzanie danych online, odbieranie reklam w poczcie elektronicznej. Przy rejestracji na tego rodzaju stronach wymagany jest adres poczty elektronicznej, więc potem znajdujemy w skrzynce ogromne ilości spamu.


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni