Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Użądlenie osy lub pszczoły śmiertelnie niebezpieczne. Jak uniknąć użądlenia?

JJ
Pszczoła
Pszczoła arc
Lato ma nie tylko swoje uroki, ale także zagrożenia. Jak niebezpieczne może być użądlenie przez pszczołę lub osę, pokazują statystyki; co roku kilka osób nie przeżywa takiego ataku.

Według szacunków, u około 20 procent populacji występują reakcje alergiczne po użądleniu przez osy, pszczoły, szerszenie, trzmiele itp. Jad wytwarzają robotnice i matki owadów. Służy on do walki z przeciwnikami, którymi są inne owady, większe zwierzęta i oczywiście ludzie.

Jad spływa wyżłobieniem w żądle po wkłuciu go w skórę. Użądlenia os powodują podobne objawy jak użądlenia pszczół. Ilość jadu wprowadzonego do ciała człowieka przez pszczołę w czasie użądlenia wynosi około 0,012 mg. To wystarczy do wywołania przykrych reakcji u użądlonej osoby. Najsilniejszą opuchliznę wywołuje jad w okolicy oka, ust oraz wewnątrz jamy ustnej. To ostatnie może zagrażać życiu.

Istnieją jednak sposoby ograniczenia ryzyka. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, czy jest się uczulonym. Aby to określić, nie można czekać na użądlenie!

Dostępne są dwa rodzaje testów: skórne i badania krwi. Bezpieczną, choć słabiej znaną metodą diagnostyczną, są badania krwi na obecność przeciwciał IgE, których występowanie świadczy o ryzyku wystąpienia reakcji alergicznej. Wykonuje się je z próbki pobranej krwi. Bardziej znaną metodą są testy skórne. Polegają na wprowadzeniu alergenu (roztworu jadu) pod skórę. U ok. 2 proc. testowanych mogą wystąpić powikłania, a u 0,4 proc. ciężkie odczyny alergiczne.

By uniknąć złych doświadczeń z owadami, pamiętajmy, że:

  • pszczoły i osy nie lubią nadmiernego ruchu; gdy owad nadlatuje, gwałtowne opędzanie się tylko sprowokuje go do ataku,
  • trzeba się wystrzegać wzorzystej i jaskrawej odzieży; w strojach białych, zielonych, beżowych owady po prostu nas zignorują,
  • nie wolno chodzić boso po łące, bo osy budują gniazda na ziemi lub blisko pod jej powierzchnią, a pszczoły uwielbiają koniczynę; stopy i nieodziane nogi są najbardziej narażone na użądlenia,
  • powinniśmy przebywać z dala od kwitnących roślin lub leżących na ziemi słodkich owoców,
  • nie wolno jeść na powietrzu słodkich pokarmów, owoców, lodów, ciastek, napojów itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!