Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uzdrowisko Ustroń zyska nowy blask. Rozpoczęła się zapowiadana modernizacja

OPRAC.: KL/materiały prasowe
Rozbudowa Uzdrowiska Ustroń według projektu Macieja Franty i Roberta Koniecznego.
Rozbudowa Uzdrowiska Ustroń według projektu Macieja Franty i Roberta Koniecznego. Materiały prasowe
Ruszyły prace modernizacyjne w Uzdrowisku Ustroń, które mają polegać na unowocześnieniu popularnego kompleksu słynącego z walorów klimatycznych, świadczonych usług oraz atrakcyjności.

Uzdrowisko Ustroń zyska nowy blask. Rozpoczęła się zapowiadana modernizacja

Modernizacja Uzdrowiska Ustroń dotyczy przede wszystkim obiektów sanatoryjnych, w skład których wchodzą: Sanatorium i Szpital Uzdrowiskowy „Równica”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Narcyz”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Kos”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Wilga”, Sanatorium Uzdrowiskowe „Rosomak” oraz Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia – serce Uzdrowiska, w którym odbywają się zabiegi. Prace budowlane trwają już w pierwszym z wymienionych budynków. Obejmują termomodernizację, remont balkonów i tarasu widokowego.

Po wykonaniu wszelkich prac ma poprawić się efektywność energetyczna Uzdrowiska, co pozytywnie wpłynie na środowisko. Wykonawcy muszą pamiętać o konieczności dostosowania budynków do obowiązujących wymogów funkcjonalnych i prawnych, przy zachowaniu ich ponadczasowego, oryginalnego wyglądu. Nie bez znaczenia jest fakt, że kompleks jest zlokalizowany w strefie “A” ochrony uzdrowiskowej w Ustroniu, ustalonej w celu zabezpieczenia warunków naturalnych, niezbędnych do prowadzenia i rozwijania lecznictwa uzdrowiskowego.

Styl „piramid” będzie powielony

Oprócz prac modernizacyjnych, równolegle trwają prace projektowe w zakresie rozbudowy Uzdrowiska Ustroń o nowe obiekty. Do stworzenia koncepcji projektu zaproszono Roberta Koniecznego w KWK Promes i Macieja Frantę z Franta Group, wnuka Aleksandra Franty, jednego z twórców architektury uzdrowiska. Na konferencji w dniu 29 września 2022 architekci podkreślali, że rozbudowa obiektu tej klasy jest ewenementem nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Do końca dekady w dzielnicy Ustroń Zawodzie mają powstać trzy nowe budynki w stylu dobrze znanych „piramid” oraz dwa ich odwrócone odpowiedniki, tzw. „klinowce”.

Planowana rozbudowa uzdrowiska ma rozwiązać największe bolączki dzielnicy sanatoryjno-uzdrowiskowej w Ustroniu Zawodziu – podniesiony zostanie standard, który obecnie w wielu miejscach odstaje już od oczekiwań współczesnych gości, ośrodek będzie też bardziej zintegrowany z miastem. Scalą ją z położonym poniżej miastem nowe połączenia: planowana kolejka linowa oraz nowe ścieżki rowerowe i piesze. Te ostatnie mają wykorzystać malownicze jary, które przecinają porośnięte bukami zbocza Równicy. Ścieżki w formie delikatnych trapów będą zawieszone ponad poziomem gruntu, aby nie ingerować w topografię jarów, ani nie pogłębiać procesów erozyjnych. Woda będzie mogła swobodnie pod nimi przepływać, a zwierzęta migrować.

Uzdrowisko Ustroń jako nowoczesne centrum zdrowia specjalizuje się w profilaktyce pierwotnej i wtórnej, rehabilitacji oraz leczeniu i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym. Oferuje szeroki zakres zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych oraz świadczy wysokiej jakości usługi hotelarskie, które sprawiają, że co roku Uzdrowisko Ustroń przyciąga licznych gości i pacjentów.

Inwestorem programu inwestycyjnego, obejmującego modernizację i rozbudowę kurortu jest Grupa American Heart of Poland.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera