Verva Warszawa - Jastrzębski Węgiel 1:3 RELACJA Jastrzębianie w finale PlusLigi!

Piotr Chrobok
W pierwszym meczu 1/2 finału Jastrzębski Węgiel wygrał po tie-breaku. Piotr Chrobok
Jastrzębski Węgiel w finale siatkarskiej PlusLigi! W drugim meczu półfinałowym Pomarańczowi pokonali w stolicy Vervę Warszawa Orlen Paliwa 3:1 i dzięki wcześniejszemu zwycięstwu w Jastrzębiu (3:2) zagrają o złoty medal mistrzostw Polski. Rywalem jastrzębian w meczach o złoto będzie zwycięski zespół pary: Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle - PGE Skra Bełchatów.

Jastrzębski Węgiel wygrywa w Warszawie. Pomarańczowi w finale PlusLigi!

Zakończony zwycięstwem Jastrzębskiego Węgla pieciosetowy bój w pierwszym meczu półfinałowym pomiędzy Pomarańczowymi a Vervą Warszawa Orlen Paliwa uchylił ekipie z Jastrzębia-Zdroju furtkę do finału siatkarskich rozgrywek w PlusLidze.

Nawet porażka jastrzębian w Warszawie dawała podopiecznym trenera Andrei Gardiniego szansę do rehabilitacji i to we własnej hali.

Siatkarze z Jastrzębia, którzy w przeszłości (dokładnie dwa lata temu) wypuścili z rąk finał właśnie w pojedynkach z drużyną ze stolicy tym razem nie chcieli powielić tamtych błędów.

- Cały ten sezon gramy po to, by być w finale i walczyć o złoty medal. Miejmy nadzieję, że staniemy na wysokości zadania i zakończymy tę rywalizację - mówił przed drugim starciem 1/2 finału, Jakub Popiwczak.

W pierwszym secie spotkania w Warszawie, gdzie w rundzie zasadniczej górą był Jastrzębski Węgiel obie ekipy dosłownie wyrywały sobie prowadzenie z rąk. Najpierw na czele byli gospodarze (5:3). Goście, którzy zapowiadali, że nie mają zamiaru wracać na kolejny mecz do Jastrzębia szybko jednak wzięli się do roboty i po kilku zdobytych punktach z rzędu doprowadzili do wyniku (10:7). Wkrótce przewagę znów miała Verva (13:12), a następnie wynik oscylował wokół remisu (17:17). Po zaciętej końcówce premierową partię wygrali miejscowi (29:27), wykorzystując czwartą okazję na jej zamknięcie.

Podrażnieni przegraną odsłoną, w której palce maczał arbiter (niesłusznie przerwał akcję, w której chyba tylko on dopatrzył się błędu) jastrzębianie w drugiej partii szybko zbudowali spory zapas punktowy (11:5). Potem w grze podopiecznych trenera Andrei Gardiniego stało się jednak coś, co trudno wytłumaczyć. Jastrzębianie dosłownie się zatrzymali. Przeciwnie postąpiła Verva, która po fenomenalnej pogoni dogoniła Pomarańczowych (15:15), a niewiele później sama była z przodu (20:18). Z upilnowaniem przewagi stołeczna ekipa poradziła sobie równie słabo jak rywale, dlatego ze zwycięstwa (29:27) cieszył się Jastrzębski Węgiel.

Trzeci set był już raczej pozbawiony dramaturgii. Po remisowym początku (5:5) wyższy bieg wrzucili goście (15:10). Nie będąca w stanie nadążyć za pędzącymi po drugą wygraną odsłonę Pomarańczowymi, Verva nie nawiązała walki. Dzięki wygranej (25:20) jastrzębianie objęli prowadzenie w meczu i od wielkiego finału dzielił ich jeden zwycięski set, przed którym to oni rozdawali karty.

Uprzywilejowana pozycja Pomarańczowych pozwoliła im na odwrócenie losów seta. Jastrzębski Węgiel przebył drogę od (5:8) do (13:12), a następnie po asie serwisowym Tomasza Fornala objęli prowadzenie (19:17). Gospodarze wyrównali (21:21), ale na przewagi (26:24) zwyciężyli środowi przyjezdni.

Awans do finału drużyny z Jastrzębia-Zdroju oznacza co najmniej powtórzenie wyników z lat: 2005, 2006 oraz 2010. Pomarańczowi mają także szansę na powtórkę z roku 2004, gdy siegnęli po mistrzostwo Polski. W potyczkach o złoto Jastrzębski Węgiel będzie się mierzył ze zwycięzcą pary półfinałowej: Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle – PGE Skra Bełchatów.

Verva Warszawa Orlen Paliwa – Jastrzębski Węgiel 1:3 (29:27, 27:29, 20:25, 24:26)

Verva: Król, Kwolek, Wrona, Nowakowski, Trinidad, Grobelny, Wojtaszek (libero) oraz Kowalczyk, Szalpuk.

Jastrzębski: Al Hachdadi, Kampa, Gladyr, Wiśniewski, Fornal, Szymura, Popiwczak oraz Bucki, Louati, Kosok, Tervaportti.