Nasza Loteria

VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Chwilą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Trwa VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.  Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Trwa VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fot. Arkadiusz Gola
Chwilą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie podczas inauguracji VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Wydarzenie potrwa do piątku. Program spotkań został jednak nieco zmodyfikowany ze względu na potrzeby, jakie pojawiły się w ostatnim tygodniu w związku z wojną na Ukrainie.

W czwartek, 3 marca 2022 r. o godzinie 9.30 rozpoczął się w Katowicach VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, który potrwa przez dwa dni i zakończy się w piątek, późnym popołudniem. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się tradycyjnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, z zachowaniem wszelkich wymogów reżimu sanitarnego. W związku z tym wielu prelegentów oraz uczestników kongresu bierze w nim udział za pośrednictwem transmisji online.

Chwilą ciszy uczczono ofiary wojny na Ukrainie

Wydarzenie rozpoczęła debata inauguracyjna, zatytułowana: „Kluczowe wyzwania stojące przed polityką zdrowotną państwa”. W związku z wojną na Ukrainie nie zabrakło też kwestii związanych z niesieniem pomocy obywatelom kraju za wschodnią granicą Polski oraz uchodźcom. Jak zaznaczyli organizatorzy wydarzenia, ważna rola i nowe zadanie przypadnie właśnie polskiej służbie zdrowia. Podczas kongresu, jego uczestnicy będą więc rozmawiać także o tym wyzwaniu, jak sobie z nim poradzić. Przed rozpoczęciem debaty, którą poprowadzili Paulina Gumowska (redaktor naczelna portalu rynekzdrowia.pl i Sektora Zdrowie Grupy PTWP) oraz Wojciech Kuta (redaktor naczelny magazynu Rynek Zdrowia) uczczono chwilą ciszy ofiary wojny na Ukrainie oraz oficjalnie padły słowa, potępiające agresję Rosji, a także apelowano o jej zaprzestanie i zapewniono, że Polska będzie wspierać Ukrainę. Z uwagi na obecną sytuację w kraju ogarniętym wojną i zaangażowanie w działania podejmowane w tym zakresie przez polski rząd, swój udział w wydarzeniu odwołał Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

„Skoro poradziliśmy sobie z pandemią to myślę, że i poradzimy sobie z sytuacją na Ukrainie”

Jako pierwszy, w spotkaniu inaugurującym tegoroczny kongres głos zabrał prezydent Katowic, Marcin Krupa.

– VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych, pamiętam doskonale jego początki, można powiedzieć, że już siódmy. Ale zwróćmy uwagę, że przez te siedem lat tak wiele się wydarzyło, nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale też politycznych, w kwestiach tych sytuacji, z którą dzisiaj mamy do czynienia – agresji Rosji na Ukrainę, ale wcześniej covid, który pozostawia do dziś dnia ślady, który do dziś dnia jeszcze jest z nami obecny i wiemy, że będzie obecny – mówił podczas kongresu Marcin Krupa.

Prezydent Katowic podziękował medykom za ich oddanie i poświęcenie w czasie pandemii. Wyrazy wdzięczności skierował także do mieszkańców miasta oraz służb medycznych za zaangażowanie w różne działania, jakie podejmowane są w celu niesienia wsparcia ludziom poszkodowanym wskutek wojny na Ukrainie.

– Dzięki państwa wiedzy, trudowi, dzisiaj możemy powiedzieć, że na pewno poradziliśmy sobie w jakiś sposób z pandemią. Skoro poradziliśmy sobie z pandemią to myślę, że i poradzimy sobie z tą sytuacją na Ukrainie i mam nadzieję, że szybko ten kraj z powrotem wróci do normy europejskiej, demokratycznej. Mam nadzieję, że będzie to – i na pewno już teraz jest – zasługa państwa. Chciałbym wam wszystkim bardzo serdecznie podziękować za dotychczasową pomoc. Może nie jestem na pierwszej linii frontu, ale na pewno na pierwszej linii frontu pomocowego w naszym mieście i to, z czym spotykamy się dzisiaj w Katowicach, z tym wielkim sercem mieszkańców, ale też państwa – lekarzy, ludzi świata zdrowia, ludzi o dobrym i otwartym sercu. To naprawdę przechodzi najszczersze oczekiwania i cieszę się, że właśnie w tych trudnych sytuacjach pandemicznych, geopolitycznych (…) potrafimy się zjednoczyć i wspólnie działać – kontynuował Marcin Krupa.

Wojna na Ukrainie tematem rozpoczynającym debatę

Uczestnicy debaty w pierwszej kolejności odnieśli się do bieżącej sytuacji, jaka dotyczy obywateli Ukrainy i uchodźców przybywających nieustannie do Polski. Zauważyli, że konieczne jest wypracowanie lepszej koordynacji działań oraz sporządzenie procedur, jakie usprawniłby na przykład wkład firm i korporacji w akcje wspierające Ukraińców.

Gen. Grzegorz Gielarek, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podzielił się spostrzeżeniami na temat organizacji ochrony zdrowia w sytuacjach ekstremalnych, takich jak wojna. Zauważył, że niezwykle ważnym działaniem powinno być w pierwszej kolejności zapewnienie uchodźcom podstawowej opieki medycznej. Kolejną ważną kwestią jest polityka szczepionkowa.

Drugi element, na który chcę zwrócić uwagę, zwłaszcza w kontekście informacji, o których wiemy (…) to jest kwestia polityki szczepionkowej, jaka ma miejsce, a w zasadzie nie ma miejsca na Ukrainie – mówił Gen. Gielarek. Przypomniał on, że na Odrę, która w Polsce występuje bardzo rzadko, na Ukrainie choruje 58 tysięcy osób. – Odsetek osób, uczestniczących w powszechnym programie szczepień, tak jak go definiujemy tu w Polsce, na Ukrainie wynosi 30 – dodał. – Wszystkie punkty recepcyjne, punkty medyczne, gdzie przyjmujemy Ukraińców to jednocześnie powinny być miejsca, w których rejestrujemy ich, zbieramy informacje, te wszystkie, które można, dotyczące właśnie choćby formy programu szczepień – proponował gen. Gielarek. – Zgodnie z polskim prawem, każda osoba poniżej dziewiętnastego roku życia, przybywająca na teren Rzeczypospolitej Polskiej i zamierzająca tu pozostać dłużej niż trzy miesiące musi podlegać temu programowi – przypomniał.

Zobacz zdjęcia:

Zdaniem Grzegorza Gielarka, ważne jest także bezpośrednie zabezpieczenie działań wojennych, w których jak twierdzi, Ukraińcy radzą sobie jeszcze ze swoimi zasobami i potrzebują głównie sprzętu, zwłaszcza materiałów opatrunkowych oraz krwi. Stwierdził dodatkowo, że lekarze ukraińscy, którzy pracują w Polsce i chcą wrócić do kraju poprosili poprzez ambasadę Ukrainy o to, by przeszkolić ich w zakresie medycyny pola walki, co jest już realizowane.

Nie przeocz

Z kolei Krzysztof Kopeć, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, który łączył się z uczestnikami debaty w formie on-line zapewnił, że ze strony producentów leków podejmowane są kolejne działania, aby nie zabrakło medykamentów w związku z rosnącym na nie zapotrzebowaniem.

– Dziś już wiemy, że tych leków będziemy potrzebować znacznie więcej, bo według szacunków ONZ, to kilka milionów uchodźców może trafić do nas i im trzeba zapewnić także farmakoterapię – mówił Krzysztof Kopeć.

Wśród zagadnień na temat organizacji pomocy medycznej dla uchodźców, rozmawiano także o przyspieszonym trybie nadawania prawa do wykonywania zawodu pielęgniarkom z Ukrainy, które chciałyby pracować w Polsce. Poruszono też temat działań, podejmowanych na rzecz Ukraińców przez sektor prywatny. Anna Rulkiewicz, prezes zarządu LUX MED, zapewniła, że pandemia nauczyła ich bycia w gotowości. W związku z tym koordynacja prac z tej perspektywy przebiega bardzo sprawnie a wszelkie działania podejmowane są szybko. Twierdzi, że z takiej pomocy korzysta już bardzo dużo osób.

System leczenia w Polsce tematem drugiej części debaty

Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że w Polsce konieczne jest podjęcie czynności, mających na celu usprawnienie koordynacji działań w wielu dziedzinach, związanych z leczeniem i funkcjonowaniem służby zdrowia. Jak stwierdził Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, najwięcej sygnałów i skarg ze strony pacjentów dotyczy dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej, którą należałoby zająć się pod kątem wprowadzenia zmian, polegających właśnie na lepszej koordynacji w takich placówkach. Inną ważną kwestią, zdaniem Arkadiusza Grądkowskiego – prezesa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED, jest stworzenie przez Ministerstwo Zdrowia procedur, regulujących sprawy związane z lekami i wyrobami medycznymi.

Podczas kongresu pojawiły się również kwestie dotyczące kryzysu kadrowego w środowisku medycznym. Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zauważył, że ma on swoje podłoże w wieloletnich zaniedbaniach. Zwrócił uwagę, iż nadal nie ma strategii rozwiązywania problemów kadrowych. Prof. Tomasz Szczepański (kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Oddziału Hematologii i Onkologii Dziecięcej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 SUM w Katowicach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej) wspomniał też o jakości kształcenia lekarzy w Polsce, która powinna opierać się na nowoczesnych technologiach leczenia.

Program obejmie też kwestie zdrowotne, związane z wojną na Ukrainie

W programie VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zaplanowano sesje, spośród których wiele dotyczyć będzie zagadnień, związanych z różnymi aspektami epidemii COVID-19 i jej wpływu na system opieki zdrowotnej. Podczas tegorocznej edycji prelegenci zwrócą szczególną uwagę na rozwój nowych technologii medycznych – zarówno lekowych, jak i nielekowych – a także innowacyjnych rozwiązań, między innymi w zakresie cyfryzacji sektora medycznego oraz organizacji i zarządzania podmiotami leczniczymi. Program kongresu został jednak nieco zmodyfikowany ze względu na potrzeby, jakie pojawiły się w ostatnim tygodniu w związku z wojną na Ukrainie. Na pewno będą miały miejsce dyskusje na temat pomocy medycznej dla uchodźców i jej koordynacji oraz zaopatrzenia obywateli Ukrainy – również tych pozostających w swoim kraju – w wyroby medyczne i leki. Organizatorzy zaznaczają jednak, że główna idea kongresu nie zmieni się, a zatem obejmie on kluczowe dla systemu ochrony zdrowia wyzwania, zarówno terapeutyczne, jak i organizacyjno-finansowe oraz technologiczne.

Program na stronie: www.hccongress.pl

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni