Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 2025 roku cała gierkówka (DK91) od Podwarpia do Częstochowy przejdzie kapitalny remont. Pierwszy taki od kilkudziesięciu lat

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Do roku 2025 cała gierkówka ma zostać wyremontowana. Na zdjęciach remontowany odcinek między Brudzowicami i Markowicami. Będzie gotowy w listopadzie przyszłego rokuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do roku 2025 cała gierkówka ma zostać wyremontowana. Na zdjęciach remontowany odcinek między Brudzowicami i Markowicami. Będzie gotowy w listopadzie przyszłego rokuZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE GDDKiA
W 2025 roku cały ponad 40-kilometrowy odcinek gierkówki od Podwarpia do Częstochowy ma być kompleksowo wyremontowany. Dla tej trasy to pierwszy tak kompleksowy remont od kilkudziesięciu lat. Znikną koleiny i niebezpieczne skrzyżowania, przejścia dla pieszych mają być doświetlone. Gierkówka ma być wtedy jak nowa.

To jest pierwszy taki remont gierkówki od początku jej istnienia

Dawna gierkówka, była dla mieszkańców Śląska i Zagłębia prawdziwą drogą na świat. To pierwsza dwupasmówka, którą można było w miarę szybko podróżować do Łodzi czy Warszawy. Kierowcy ją lubili. W pewnym momencie nawet za bardzo. Ruch był tam ogromny. Jednak praktycznie od początku istnienia, droga ta nie przeszła nigdy żadnego kompleksowego, kapitalnego remontu. Tu i ówdzie zaczęły się pojawiać koleiny, tam dziury. Oczywiście wszystko na bieżąco łatano, jednak gdy w XXI wieku liczba aut drastycznie wzrosła, gierkówką praktycznie nie dało się jeździć. Ogromny ruch i ogólnie rzecz mówiąc niezadowalający stan jezdni sprawił, że kierowcy niechętnie korzystali z tej trasy.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

Autostrada A1 zabrała ruch gierkówce

Gdy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaczęła oddawać do użytku kolejne odcinki równoległej do gierkówki autostrady A1, ruch na tej popularnej dwupasmówce zaczął spadać. Do najniższego poziomu w ostatnich latach. Co zostało potwierdzone podczas ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu w latach 2020/21.

Cała gierkówka przejdzie remont do 2025 roku

Od 2021 roku, co jakiś czas GDDKiA informuje o przekazaniu do remontu kolejnego odcinka. Dziś wiadomo, że do roku 2025 kapitalny remont przejdzie cała gierkówka od Podwarpia do Częstochowy. Ponad 40 kilometrów. To bardzo dobra wiadomość, bo będzie wspaniała alternatywą dla, powiedzmy to szczerze, mocno już zatłoczonej, zwłaszcza podczas wakacji autostrady A1.

Jeszcze we wrześniu tego roku zostaną ogłoszone przetargi na wykonanie remontu trzech kolejnych odcinków gierkówki.
To część od Koziegłów do miejscowości Siedlec Duży oraz następny odcinek Siedlec Duży - Zawada. Trzeci to ostatnia część trasy przed Częstochową: Nowa Wieś - Częstochowa. Te trzy odcinki to w sumie 14,5 km drogi.

Szykuje się przetarg za przetargiem

W przyszłym roku, z kolei, zapowiadane są przetargi na remont następnych trzech odcinków DK 91, bo tak od dwóch lat nazywa się dawna DK 1, czyli gierkówka. Obecnie trwają prace projektowe dla tych odcinków.

- Najszybciej, bo czwartym kwartale tego roku zakończy się etap projektowania odcinków DK 91 Koziegłowy - Markowice i Podwarpie - Siewierz. W pierwszym kwartale przyszłego roku zakończy się tworzenie projektu dla odcinka Siewierz - Brudzowice - mówi Marek Prusak, rzecznik katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dla tych dwóch odcinków oraz dla trzeciego Brudzowice – Siewierz, w przyszłym roku mają być wyłonieni wykonawcy, którzy w ciągu 12-13 miesięcy wyremontują i zmodernizują w sumie ponad 16-kilometrową część gierkówki. GDDKiA planuje, że umowa z wykonawcą remontu odcinka Siewierz – Podwarpie zostanie zawarta w III kwartale przyszłego roku, gdy inwestycja będzie miała już pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o odcinek Brudzowice Siewierz – umowa z wykonawcą powinna być zawarta w drugiej połowie 2023 roku.

Przypomnijmy, że obecnie remontowane są dwa odcinki gierkówki – Brudzowice - Markowice oraz Zawada - Nowa Wieś. W tym pierwszym przypadku prace są już bardzo zaawansowane i mają się zakończyć w lipcu przyszłego roku. Chodzi o ponad 5 kilometrów drogi.
Remont odcinka Zawada – Nowa Wieś praktycznie już jest na finiszu. Ma się zakończyć w listopadzie tego roku. Inwestycje te w sumie kosztują 132 mln zł.

Gierkówka będzie bezpieczniejsza i bardziej komfortowa

- Wszystkie te remonty mają jeden cel, podniesienie poziomu bezpieczeństwa, poprawy parametrów technicznych drogi oraz komfortu podróżowania po DK 91 - mówi Marek Prusak.

Po remoncie na trasie zmieni się nie tylko nawierzchnia, która dzięki przebudowie konstrukcji jezdni będzie miała zwiększoną nośność do 11,5 t/oś.

Na gierkówce, znanej z wielu kolizyjnych skrzyżowań – zapowiadana jest przebudowa tych najbardziej niebezpiecznych. Przebudowane zostaną odcinki wlotowe dróg krzyżujących się z DK 91.

Wzdłuż wielu części tej trasy powstaną chodniki i bezpieczne dla pieszych wysepki na przejściach. W wielu miejscach pojawią się oddzielne lewoskręty i bezkolizyjne zjazdy.

Ważnym elementem inwestycji ma być poprawa oświetlenia, zwłaszcza w okolicach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Będzie nowa sygnalizacja świetlna, zapowiadana jest również budowa nowych ekranów dźwiękochłonnych.
Gierkówka między Podwarpiem i Częstochową ma być jak nowa w 2025 roku. Niewykluczone, że wówczas kierowcy, którzy porzucili starą i zdezelowaną gierkówkę na rzecz nowiutkiej betonowej autostrady A1 zechcą wrócić do swej pierwszej drogowej sympatii…

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera