Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Archiwum Państwowym w Katowicach poznasz historię Redenów [HISTORIA DZ]

Monika Krężel
Friederike von Reden dbała o mieszkańców Śląska
Friederike von Reden dbała o mieszkańców Śląska mat. prasowe
Hrabiostwo von Reden odegrało ważną rolę w historii naszego przemysłu. Okazją do przypomnienia o hrabiostwie von Reden jest 240. rocznica urodzin Friederike, żony hrabiego Redena (przypadła w 2014 r.), oraz 200. rocznica śmierci Friedricha Wilhelma w 2015 r. Wystawa powstała przy współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Związkiem Gmin Karkonoskich.

„Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden - matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu” - tak nazywa się wystawa, którą można oglądać w Archiwum Państwowym w Katowicach. Wystawa podejmuje próbę charakterystyki dwóch wybitnych postaci zasłużonych w historii Śląska. Na wystawie jest pokazana ich nietuzinkowa, wręcz partnerska relacja, wzajemne inspiracje, a także osiągnięcia obojga na rzecz gospodarki, przemysłu, kultury, literatury i sztuki.

Friedrich Wilhelm von Reden (1752-1815), jako dyrektor Wyższego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, a następnie minister górnictwa i hutnictwa w rządzie pruskim, odegrał znaczącą rolę w procesie industrializacji Śląska w latach 1779-1807 i z tego powodu jest niekiedy nazywany „ojcem przemysłu górnośląskiego”. Jego małżonka Friederike (1774-1854), od 1815 r. przewodnicząca prężnie działającego Towarzystwa Biblijnego w Bukowcu, otrzymała jeszcze za życia przydomek „matki Kotliny Jeleniogórskiej” w nawiązaniu do rozległej działalności kulturalnej i socjalnej na rzecz okolicznych mieszkańców w pierwszej połowie XIX w. Ważną rolę w życiu Redenów odegrała siedziba w Bukowcu, toteż na wystawie są pokazane rysunki projektowe pałacu i pawilonów położonych w założonym przez Redena ogrodzie angielskim. Na uwagę zasługują wpływy, inspiracje i skutki działalności małżeństwa von Reden, często do dzisiaj widoczne w pejzażu kulturowym (np. zabudowania przemysłowe w Gliwicach i kościół Wang w Karpaczu Górnym).

Wystawę można oglądać w Archiwum Państwowym w Katowicach przy ul. Józefowskiej 104 do końca stycznia 2016 roku w godzinach pracy Archiwum. Potem będzie wystawiona w Oddziale AP w Raciborzu przy ul. Solnej 20 (luty-marzec 2016 roku) oraz w Oddziale AP w Bielsku-Białej przy ul. Piłsudskiego 43 (kwiecień-maj 2016 roku).


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Dramatyczny apel: Złodzieju, oddaj komputer ze zdjęciami mojej zmarłej żony
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Jak zdobyć becikowe i 1000 zł na dziecko? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!