MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Barbórkę poświęcenie figury św. Barbary w Lędzinach Goławcu

OPRAC.: BOR/mat. pras
arc
W piątek 4 grudnia 2020 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lędzinach-Goławcu odbędzie się poświęcenie figury św. Barbary.

Figura św. Barbary w Goławcu ufundowana została przez Bractwo św Barbary.

Święta Barbara, w świadomości Ślązaków kojarzona przede wszystkim (i słusznie) jako patronka górników, czczona jest od czasów średniowiecza jako patronka dobrej śmierci. Zwyczajowe atrybuty, z jakimi jest wyobrażana, to wieża, miecz lub męczeńska palma, kielich i księga. Prekursorką szczególnego kultu św. Barbary w Goławcu była pobożna i hojna wobec Kościoła dziedziczka tamtejszego dworu Anna Lubańska. M.in. w 1750 r. ufundowała ona obraz świętej Barbary dla kościoła w Bojszowach. W XIX wieku w Goławcu, podobnie jak i w całych Lędzinach, kult św. Barbary rozpowszechnił się za sprawą lędzińskiego proboszcza ks. Karola Wrazidło. Szczególnym tego wyrazem bylo poświęcenie w 1885 roku wystawnego ołtarza św. Barbary w cechowni kopalni "Heinrichsfreude" (obecnie "Piast")

Barbórkowe święto i kult św. Barbary są nadal ważne dla wielu mieszkańców Goławca. Niedawno członkowie tamtejszej społeczności zadecydowali nawet w referendum, by imię świętej nadać tamtejszej szkole podstawowej. W 2019 roku ich decyzję usankcjonowała uchwała Rady Miasta w Lędzinach. Przed rokiem w holu szkoły stanęła też i została poświęcona przez biskupa Grzegorza Olszewskiego wykonana z węgla figura świętej Barbary.

Kolejna przyozdobi teraz goławiecki kościół parafialny. Figura św. Barbary, dzieło katowickiego artysty Stanisława Anderwalda, zostanie do niego uroczyście wniesiona i tam poświęcona 4 grudnia 2020 o godzinie 10.00.

Figurę ufundowało Bractwo św. Barbary.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera