W Będzinie klucz do bunkra otworzył historię [FILM]

  W Będzinie klucz do bunkra otworzył historię [FILM]

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  W Będzinie klucz do bunkra otworzył historię [FILM]

  ©katarzyna kapusta

  Przez pięćdziesiąt trzy lata to miejsce było spowite tajemnicą. Oczywiście wszyscy mieli świadomość co takiego znajduje się pod szkołą jednak wszystkie pytania które przychodziły uczniom do głowy odbijały się echem. Schron sztabowy został oddany 1958 roku dokładnie w tym samym czasie, co budynek szkolny w którym siedzibę ma III L.O im. Waltera Szolca (obecnie C.K.Norwida).
  W Będzinie klucz do bunkra otworzył historię [FILM]

  ©katarzyna kapusta

  - Budynek szkoły był tylko kamuflarzem dla tego schronu. Oprócz schronu sztabowego znajduje się tu jeszcze schron cywilny, który był przeznaczony prawdopodobnie dla uczniów i nauczycieli - tłumaczy Dariusz Majchrzak ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium. - Oba te schrony nie są ze sobą połączone - dodaje.

  Przez kilka lat edukacji w tej szkole zawsze korciło mnie, żeby tam wejść i zobaczyć co znajduje się za grubymi betonowymi drzwiami. Wszyscy czuliśmy tę tajemnice, która spowijała to miejsce. Nasze zdanie w zupełności podzielała dyrektor Szkoły Beata Polaniecka, która również jest absolwentką tej szkoły.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z BUNKRA

  - Wiedzieliśmy o obiekcie, ale nikt z nas w nim nie był. Czasem tylko widzieliśmy znikających w nich jakichś mężczyzn. Pytany o schron nauczyciel przysposobienia obronnego robił tajemniczą minę i na ogół zmieniał temat - mówi dyrektorka.

  W 2006 roku schron przestaje być obiektem wojskowym. Biuro Zarządzania Kryzysowego w Będzinie przekazało klucze dyrekcji Norwida. Schronem obecnie opiekuje się Daniel Ciszowski ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium i to właśnie on oprowadzał nas po schronie. A w środku jakby czas się zatrzymał. Aż ciarki przechodzą po plecach. Wszystko wygląda jak zostawione przed chwilą. Gdyby nie kurz i zapach pleśni, można by pomyśleć, że ludzie wyszli stąd tylko na chwilę i za parę minut wrócą.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SCHRON !!! NIE BUNKIER

  Krzysztof Mieroszewski fortyfikator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ludzie używajcie terminologii fachowej odnośnie "ARCHITECTURA MILITARIS" - TO SĄ SCHRONY - NIE BUNKRY (SHELTER)- POTOCZNA BŁĘDNA NAZWA NIE MAJĄCA NIC WSPÓLNEGO ZE STRICTE BUDOWNICTWEM MILITARNYM -...rozwiń całość

  Ludzie używajcie terminologii fachowej odnośnie "ARCHITECTURA MILITARIS" - TO SĄ SCHRONY - NIE BUNKRY (SHELTER)- POTOCZNA BŁĘDNA NAZWA NIE MAJĄCA NIC WSPÓLNEGO ZE STRICTE BUDOWNICTWEM MILITARNYM - PATRZ 1000 SŁÓW O INŻYNIERII I FORTYFIKACJACH; INSTRUKCJA BUDOWY SCHRONÓW ŻELBETOWYCH POLOWYCH; ,,Pancerze niemieckie z lat 1934-1941. Atlas pancerzy"; Fortyfikacje III Rzeszy. BUNKIER- PAGÓREK TRAWIASTY Z "WNĘKĄ PIASKOWĄ tzw.NERKĄ"NA POLU GOLFOWYM; ZBIORNIK - ŻELBETOWY , BLASZANY NA PALIWO SYPKIE ( KOKS, WĘGIEL).BUNKROWIEC - STATEK DO PRZEWOZU PALIWA STAŁEGO.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a cóż to za durnie ujawniają tajemnice państwowe i rozdają majątek ?

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  wszystkie informacje dotyczące mojej pracy są tajne i ja _nadal_ stosuję tę zasadę. Majątek ma wartość, kiedy się go posiada, nie wtedy, kiedy go nie ma.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo