W Będzinie powstaje Centrum Usług Społecznych. Będą też mieszkania chronione. Kto skorzysta z pomocy i co się tam będzie działo?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Powiatowe Centrum Usług Społecznych powstaje w Będzinie przy ulicy Krakowskiej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Starostwo Powiatowe Będzin
Widać coraz bardziej mury Centrum Usług Społecznych w Będzinie, budowanego przez Powiat Będziński. W obiekcie znajdą też swoje miejsce mieszkania chronione. Inwestycja postępuje zgodnie z planem a jej finał zaplanowany został najpóźniej do końca 2020 roku.

Powiat Będziński jest w trakcie realizacji kolejnego projektu dofinansowanego ze środków unijnych pt. „Rozwój mieszkalnictwa chronionego wraz z infrastrukturą usług społecznych na terenie Powiatu Będzińskiego”. Pracami inwestycyjnymi objęty został budynek zlokalizowany w Będzinie przy ul. Krakowskiej 11.

Zakres prac obejmuje w szczególności roboty rozbiórkowe, budowlane wewnątrz budynku oraz wykonanie niezbędnych instalacji: elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, gazowej i odgromowej. Trwają prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Przy obiekcie powstanie plac zabaw dla najmłodszych. Kolejnym krokiem będzie zakup wyposażenia. Budynek w ramach odrębnego zadania poddany zostanie także termomodernizacji wraz z wymianą źródła ciepła. Inwestycja realizowana jest w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- Mając na uwadze szczególne potrzeby osób niepełnosprawnych, obiekt zostanie w całości dostosowany do ich wymogów. Wykonana zostanie między innymi winda wewnętrzna łącząca wszystkie trzy kondygnacje budynku, ciągi komunikacyjne zewnętrzne z parkingu w kierunku windy, pomieszczenia sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - wylicza starosta będziński Sebastian Szaleniec.

Zakończenie prac planowane jest na koniec 2020 r. W wyremontowanym obiekcie funkcjonować będzie Powiatowe Centrum Usług Społecznych wraz z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej oraz cztery mieszkania chronione treningowe dla 17 osób. Realizowana inwestycja ma bardzo duże znaczenie społeczne, w szczególności dla tych mieszkańców, którzy korzystają z pomocy udzielanej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Będzinie, dla instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej oraz osób niepełnosprawnych.

Obejrzyj dokładnie

- Przystępując do prac koncepcyjnych nad projektem oraz rozważając lokalizację inwestycji, priorytetowa była dla nas dostępność obiektu dla wszystkich mieszkańców powiatu. Obiekt znajduje się w centrum miasta Będzina, blisko centrów przesiadkowych – podkreśla starosta będziński.

Projekt ma rozwijać infrastrukturę społeczną, w której mieszkańcy Powiatu Będzińskiego będą mogli uzyskać szeroki i bezpośredni dostęp do wielu usług społecznych, dotychczas niezrealizowanych lub realizowanych w ograniczonym zakresie, takich jak poradnictwo specjalistyczne, warsztaty, szkolenia, wsparcie, aktywizacja, pobyt w mieszkaniach treningowych chronionych i Ośrodku Interwencji Kryzysowej.

To przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, poddziałanie 10.2.1 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych. Całkowity koszt projektu to 2 mln 285 tys. 990,03 zł, a uzyskane dofinansowanie wynosi 1 mln 228 tys. 322,77 zł.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Czy wzrośnie opłata za ZUS?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie