W Beskidach powstała stacja pogotowia z myślą o narciarzach...

  W Beskidach powstała stacja pogotowia z myślą o narciarzach ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Beskidach powstała stacja pogotowia
  1/21
  przejdź do galerii

  W Beskidach powstała stacja pogotowia ©Łukasz Klimaniec

  W Wilkowicach został uruchomiony punkt stacjonowania podstawowego zespołu ratownictwa medycznego. Będzie zabezpieczał m.in. Szczyrk i okolicę ze względu na rozrastającą się bazę turystyczną i zapotrzebowanie zimowe.
  W poniedziałek 9 lipca w budynku Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wilkowicach przy ul. Wyzwolenia 18 uroczyście został uruchomiony punkt stacjonowania podstawowego zespołu ratownictwa medycznego. Oficjalnie działa od 1 lipca. W ciągu 9 dni ratownicy z punktu w Wilkowicach wyjeżdżali aż 45 razy!

  Wojciech Waligóra, dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego przyznaje, że zlokalizowanie tego punku w Wilkowicach to efekt m.in. konieczności zabezpieczenia Szczyrku i okolicy ze względu na rozrastającą się bazę turystyczną i zapotrzebowanie zimowe.

  Zobacz galerię

  - W 2017 roku zauważyliśmy niesamowity wzrost wyjazdów zespołów ratownictwa. Na terenie miasta Bielska-Białej i powiatu było to niemal 4 tys. wyjazdów więcej. Średnia wyjazdów na dobę to 6, a my w pewnym momencie wykonywaliśmy 14 wyjazdów. Był to sygnał, że trzeba starać się o to, by utworzyć nowy zespół, odciążyć istniejące i zbliżyć czas oczekiwania na przyjazd zespołów ratownictwa – wyjaśnia Waligóra.

  Podkreśla, że od chwili starania do momentu utworzenia punktu w Wilkowicach minęło raptem pół roku. - To ewenement na skalę kraju – przyznaje.

  Szef bielskiego pogotowia zwraca uwagę na dobrą lokalizację nowego punktu w Wilkowicach. Zespół ratowników okresowo będzie służył zabezpieczeniu miasta Bielska-Białej, Bystrej, Szczyrku i Wilkowic. Ważny jest dogodny dojazd na drogę ekspresową S-1 Bielsko-Biała – Żywiec. - W każdą stronę, przy coraz większej ilości zdarzeń w ruchu drogowym, mamy bardzo dobry wyjazd, do każdego miejsca – dodaje Waligóra.

  Obecna w Wilkowicach Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia zaznaczyła, że nowy punkt ratownictwa będzie gwarantował szybszy dostęp osób w stanie zagrożenia życia do służb, które gwarantują jakość wykonywać świadczeń ratowniczych. Przypomniała, że parlament przyjął ustawę o państwowym ratownictwie medycznym.

  - Państwowe ratownictwo medyczne będzie takim nie tyko z nazwy, ale rzeczywiście będzie służbą państwową. Będzie zatrudniało pracowników w podmiotach publicznych, gwarantowało jakość, dostępność i ciągłość świadczeń. Ratownictwo medyczne wraca jako służba państwowa. Chcielibyśmy też zagwarantować warunki finansowania tych świadczeń na satysfakcjonującym poziomie – zaznaczyła wiceminister Szczurek-Żelazko.

  Dodała, że jest już przygotowane rozporządzenie, które gwarantuje wypłatę dodatkowych wynagrodzeń ratownikom medycznym i pracownikom zatrudnianych w służbach ratownictwa medycznego.
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo