Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Beskidach powstanie wieża widokowa ze ścieżką w koronach drzew. Wiosną ruszają prace budowlane

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wieża widokowa Krynica-Zdrój. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wieża widokowa Krynica-Zdrój. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Grupa Pingwina
Na zboczu Wierchu Skolnity w Wiśle stanie 35-metrowa wieża widokowa wraz ze ścieżką poprowadzoną w koronach drzew. W Grupie Pingwina to będzie już trzeci taki obiekt – pierwszy w województwie śląskim. Za wykonanie będą odpowiedzialni ci sami specjaliści, co w przypadku wież widokowych w Krynicy-Zdroju oraz w Krzętniku. Prace budowlane mają ruszyć na wiosnę. W naszej galerii udostępniamy zdjęcia i wizualizację.

Beskidy. Wysoka na 35-metrów wieża widokowa powstanie na Skolnitym w Wiśle

To będzie kolejna wieża widokowa w Grupie Pingwina, ale pierwsza w województwie śląskim – wysoka na 35 m, ze ścieżkami o łącznej długości prawie 1 km i wsparta na 13 wieżach podporowych. Powstanie w Skolnity Ski and Bike Park w Wiśle wzorem podobnych konstrukcji, które powstały w ośrodkach narciarskich Słotwiny Arena w Krynicy-Zdroju (Małopolska) oraz Kurza Góra w Krzątniku (Warmia i Mazury).

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

– Wieża ze ścieżką w koronach drzew została zaprojektowana tak, aby była wkomponowana w istniejące już drzewa, nie naruszając korzeni. Udało się uzyskać wszystkie potrzebne dokumenty oraz pozwolenia, aby tego typu konstrukcja mogła stanąć na zboczu Wierchu Skolnity w centrum Wisły. Jesteśmy przekonani, że wieża będzie cieszyć się dużym powodzeniem i znacznie podniesie walor turystyczny Perły Beskidów. To atrakcja dla osób w każdym wieku – mówi Janusz Tyszkowski, prezes Skolnitego.

Realizacją tego projektu zajmą się polscy fachowcy, współpracujący od lat z Grupą Pingwina. – Są to to konstruktorzy, inżynierowie, architekci i cieśle z ogromnym doświadczeniem przy tak odpowiedzialnych i wymagających budowlach – wyjaśnia Karolina Cieślar, koordynatorka ds. marketingu Skolnity Ski and Bike Park.

– W Grupie Pingwina to już trzecia wieża widokowa zaprojektowana i wykonana przez tych samych specjalistów, jesteśmy przekonani, że prace budowlane pójdą bardzo sprawnie, a zwiedzający docenią fakt, że wieża jest po prostu „nasza i polska” – dodaje Rafał Barański, vice prezes Skolnitego.

Beskidy łączą turystykę i edukację

Na sześciu platformach widokowych będą zlokalizowane punkty edukacyjne zawierające informacje z dziedziny przyrody, geografii, historii, etnografii. Ponadto architektura i konstrukcja obiektu oprócz nowatorskiego rozwiązania, będą też nawiązywać do drewnianej architektury regionu.

– Wieżom widokowym Grupy Pingwina zawsze przyświeca dodatkowy cel: edukacja. Wieża w Krynicy-Zdroju opowiada o wierzeniach łemków, wieża z Kurzętnika tłumaczy gościom dlaczego Kurza Góra to niedoszły Grunwald. Nasze wieża również będzie uczyć i interesować małych oraz dużych, choć jeszcze nie chcemy zdradzać szczegółów, jesteśmy pewni, że tematyka instalacji edukacyjnych, którą przygotowała Anna Machacz, odpowiedzialna w Grupie Pingwina za edukację, przypadnie do gustu zwiedzającym – zaznacza Karolina Cieślar.

Wieża widokowa będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Kiedy zostanie oddana do użytku?

Budowla wykonana będzie z drewna robinii akacjowej i modrzewia przy zachowaniu naturalnego koloru drewna. Zestawienie wież, ścieżek, podpór ma stworzyć niepowtarzalny układ przestrzenny doskonale wpisujący się w otoczenie i okoliczny krajobraz.

Obiekt będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami z poziomu terenu, ścieżki posiadać będą spadek 3-6 % dający możliwość poruszania się na wózku inwalidzkim. Konstrukcja wieży, będzie również przychylna rodzinom z małymi dziećmi (wózki).

Obiekt dołączy i znacznie uatrakcyjni całoroczną, i tak już bogatą infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną ośrodka. Zakończenie prac przewidziane jest do końca roku 2024.

Skolnity w Wiśle

Skolnity Ski and Bike Park to ośrodek rowerowo-narciarski w centrum Wisły, należący do Grupy Pingwina. Czteroosobowa kolei krzesełkowa o długości 800 metrów czynna cały rok jest idealnym miejscem do zdjęć z piękną panoramą Wisły w tle. Zimą na Skolnitym funkcjonują dwie oświetlone, różniące się stopniem trudności trasy narciarskie oraz Polana Pingwina do nauki jazdy, z dodatkowym miejscem do jazdy na sankach i torami do snowtubingu.

Latem Skolnity przeobraża się w Bike Park z trzema trasami o łącznej długości 9 km. Na szczycie kolei krzesełkowej znajduje się także Karczma na Skolnitym, zagroda z jedynymi w Wiśle alpakami i osiołkiem oraz plac zabaw z prawdziwym domkiem na drzewie.

Grupa Pingwina

Grupa Pingwina skupia pięć całorocznych ośrodków narciarsko-rowerowych w Beskidach (Słotwiny Arena w Krynicy Zdrój, Skolnity Ski and Bike w Wiśle, Czarny Groń w Rzykach, Kasina Ski and Bike w Kasinie Wielkiej) oraz na Mazurach (Kurza Góra). Celem Grupy jest zapewnienie zaplecza rekreacyjnego, aby umożliwić gościom świetną zabawę podczas korzystania z całorocznych atrakcji. Oferta skierowana jest do rodzin, grup i wszystkich tych, którzy chcieliby spędzić czas blisko natury.

W ośrodkach Grupy Pingwina można cieszyć się nieograniczonymi możliwościami zajęć na świeżym powietrzu, a pingwin w logo będzie gwarancją wysokich standardów obsługi. Jako jedyny operator w Polsce Grupa Pingwina oferuje całoroczny karnet Pingwin PASS Ski and Bike na narty i rower.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera