Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Beskidach zima nie odpuszcza. W wyższych partiach gór wciąż jest sporo śniegu. Warunki są trudne

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Wiosna coraz śmielej wkracza w nasze życie, ale zdecydowanie skromniej w góry, a przynajmniej w najwyższe partie Beskidów. Między innymi na Babiej Górze wciąż panują zimowe warunki, a turyści muszą być przygotowani na śnieg. – Raczki, kije i ciepłe ubranie nadal obowiązkowe – wskazują ratownicy GOPR Beskidy.

Na większości beskidzkich szlaków nadal panują zimowe warunki

W Beskidzie Żywieckim wiosna się jeszcze nie rozgościła. Powyżej 900-1000 m n.p.m., w rejonie Pilska, Rysianki, Babiej Góry, aura jest typowo zimowa.

Turyści muszą liczyć się z tym, że w tych rejonach warunki na szlakach są trudne, a przede wszystkim nie powinni kierować się pogodą, którą widzą w dolinach, bo ta może znacząco różnić się od tej w górach.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje najniższy – pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Niebezpieczeństwo występuje głównie na stronach zawietrznych, za przełamaniami terenu i w zagłębieniach, a także na zboczach żlebów.

Do odwołania zamknięty jest pieszy szlak żółty, tzw. Perć Akademików, który służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Jak podkreślają ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR, planując wiosenne wyjście na szlak, zawsze sprawdź pogodę i nie zakładaj, że będzie tak jak w centrum miasta.

– Raczki, kije i ciepłe ubranie nadal obowiązkowe – dodają.

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę, powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Pomoc GOPR Beskidy na terenach narciarskich w sezonie 2022/2023

Ostatni dyżur na stacji narciarskiej zabezpieczanej przez ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR odbył się 10 kwietnia, tym samym kończąc sezon 2022/2023.

Jak podaje grupa, od 14 grudnia 2022 do 10 kwietnia 2023 pomoc udzielono na zorganizowanych terenach narciarskich 1 170 razy. Najwięcej wypadków miało miejsce w lutym (514) i odpowiednio: w styczniu (316), marcu (207) oraz w grudniu (132) i kwietniu (1).

Spośród 19 zabezpieczanych ośrodków, najwięcej działań podjęto na Hali Skrzyczeńskiej (272), Czarnym Groniu (146), Złotym Groniu (137), Nowej Osadzie (130) oraz na trasach w rejonie Pilska (100).

Poszkodowani najczęściej doznawali urazów: kończyn (995), głowy (111), kręgosłupa (29), klatki piersiowej (24) oraz jamy brzusznej i miednicy (20).

Pomoc była udzielana głównie narciarzom (864) i snowboardzistom (272). Potrzebowali jej również inni użytkownicy terenów narciarskich (wypadki piesze, na sankach, itp. – 34).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera