Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej działa aplikacja Darczyńca. Pozwala nieść pomoc osobom najbardziej potrzebującym

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Aplikacja Darczyńca w Bielsku-Białej powstała dla tych, którzy chcą pomóc. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Aplikacja Darczyńca w Bielsku-Białej powstała dla tych, którzy chcą pomóc. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Bezpłatna aplikacja Darczyńca działa już w Bielsku-Białej. Podarować można sprzęt RTV i AGD, meble, zabawki, odzież lub książki, i mieć pewność, że trafią do osób najbardziej potrzebujących. Korzystać z niej mogą wszyscy zainteresowani.

Bielsko-Biała. Aplikacja Darczyńca – czyńmy dobro razem

Aplikacja o nazwie Darczyńca została zaprezentowana w środę, 20 kwietnia, w bielskim Ratuszu, a przy tym oficjalnie przekazana do użytku mieszkańcom gotowym nieść pomoc osobom potrzebującym. Jest ona platformą komunikacyjną darczyńców z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej, a docelowo właśnie osobami potrzebującymi. Zaczęto nad nią pracować jeszcze w 2021 roku.

Zobacz zdjęcia:

- W obecnym czasie ta aplikacja jest - można powiedzieć - jak znalazł. Prace nad nią, przy udziale miasta, odbywały się od zeszłego roku, ale ze względu na to, że teraz jest tak potrzebna, przyspieszyliśmy decyzję o jej wdrożeniu - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Stworzenie tej aplikacji traktować można także w kategoriach nowatorskiego projektu społecznego. Bielsko-Biała jako pierwsze miasto w Polsce oddało w ręce mieszkańców narzędzie, które wspiera działania prospołeczne i ułatwia prowadzenie zbiórek rzeczowych. Władze miasta podkreślają, że to taki efektywny łącznik, aby pomoc miała systemowy walor. Zwłaszcza teraz jest to istotne, gdy ta aplikacja może być ułatwieniem w udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Nie przeocz

- To miała być aplikacja na czasy pokoju - bielszczanie i Polacy w ogóle są zawsze chętni do tego, aby pomagać innym, a to jest główny cel tej aplikacji. Darczyńca ma - w sposób systemowy, przyjazny, nowoczesny, jak najłatwiejszy w obsłudze - wspomóc tych, którzy chcą pomóc, ale przede wszystkich dotrzeć do tych, którzy tej pomocy potrzebują - podkreślił prezydent Bielska-Białej.

W aplikacji Darczyńca można znaleźć już teraz podział na kategorie: sprzęt RTV i AGD, meble, zabawki, odzież czy książki. Dodawanie ogłoszeń jest zupełnie bezpłatne. W aplikacji dodawać można także zdjęcia oferowanych przedmiotów i ich opisy. Pracownicy pomocy społecznej, do których trafią ogłoszenia, dodatkowo mogą zgłaszać potrzeby i komunikować się z osobą je wystawiającą za pomocą chata.

Jak zaznaczył Piotr Fabiański, prezes bielskiej firmy Infonet Projekt SA, odpowiedzialnej za stworzenie aplikacji Darczyńca, zaangażowanie w aplikację Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej daje darczyńcom gwarancję, że oferowane przez nich przedmioty trafią do tych, którzy ich rzeczywiście potrzebują, bo są w trudnej sytuacji.

Aplikacja darczyńca – jak zostać darczyńcą?

Aby zostać darczyńcą, należy zarejestrować się w pobranej na telefon aplikacji. Następnie podać kod pocztowy, z racji tego, że Darczyńca ma wymiar ogólnopolski. Podanie kodu połączy użytkownika z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Bielsku-Białej.

Po tym kroku, potencjalny darczyńca zostanie poproszony o podanie najprostszych danych wymaganych do zarejestrowania konta, czyli adresu email i hasła. Opcjonalnie można podać również imię, nazwisko czy numer telefonu. Należy zaakceptować regulamin i zapoznać się z polityką prywatności. Po zalogowaniu możemy dodać nowe ogłoszenie lub przejrzeć już przez nas zamieszczone, ewentualnie sprawdzić potrzeby, które MOPS do aplikacji wprowadził.

Potem otrzymamy wiadomość na adres email o aktywacji konta i przy ponownym uruchomieniu aplikacji możemy zalogować się do Darczyńcy wcześniej zdefiniowanymi uprawnieniami.

Aplikacja Darczyńca zostanie wzbogacona o kolejne funkcje

- Mamy w planach rozwijanie aplikacji. Doskonale wiemy, że seniorzy w miastach często mają problem z tym, żeby wyjść na zewnątrz, zrobić zakupy, znaleźć kogoś do wyprowadzenia pieska. Bywa też, że dzieci potrzebują korepetycji i nie wiedzą, jak je znaleźć. Chcielibyśmy, aby była to platforma łącząca tych, którzy chcą pomóc, dysponują czasem czy wiedzą, chcą zrobić zakupy seniorowi, z tymi, którzy tej pomocy potrzebują – zapowiedziała dyrektor wykonawcza Infonet Projekt SA Magdalena Idzik-Fabiańska.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera