Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej powstał pawilon chemioterapii dziennej. Bo rak to nie wyrok ZDJĘCIA

KLM
Każdy z nas w prosty sposób od dziś, czy od jutra może bronić się przed chorobą nowotworową – przekonywali specjaliści w pawilonie Chemioterapii Dziennej Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. - Dzięki rozwojowi onkologii rak zaczyna być bardziej chorobą przewlekłą – podkreślali.

W ramach Dnia Walki z Rakiem w Bielsku-Białej w przygotowywanym do uruchomienia pawilonie Chemioterapii Dziennej Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego (BCO-SM) Beskidzka Izba Lekarska we współpracy z BCO-SM zorganizowała spotkanie poświęcone profilaktyce i walce z chorobą nowotworową.

Kliknij powyżej i zobacz zdjęcia

- Rak to nie wyrok. W tej chwili dzięki rozwojowi onkologii rak zaczyna być bardziej chorobą przewlekłą. Warunkiem jest to, że my go wcześniej wykryjemy. Wtedy jesteśmy w stanie - dzięki nowoczesnej medycynie umożliwić pacjentowi w miarę normalne życie przez długi okres czasu, tak jak żyją chorzy z niewydolnością nerek, czy chorzy z AIDS – powiedział dr n. med. Klaudiusz Komor, prezes Beskidzkiej Izby Lekarskiej.

Przyznał jednak, że w onkologii jest stale grupa pacjentów, u których rak został rozpoznany późno i jedyną ofertą jest zmniejszenie cierpienia i opieka paliatywna.

Komor zaznaczył, że każdy w prosty sposób od dziś, czy od jutra może bronić się przed chorobą nowotworową. Dr n. med. Rafał Wiśniowski, onkolog kliniczny i internista z Bielska-Białej zwrócił uwagę na Europejski Kodeks Walki z Rakiem, czyli 12 sposób zmniejszenia ryzyka zachowania na raka.

To m.in. nie używanie tytoniu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, aktywność fizyczna, ograniczenie czasu spędzanego na siedząco, abstynencja od napojów alkoholowych, unikanie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne oraz udział w badaniach przesiewowych.

- Programy profilaktyczne badań przesiewowych w przypadku raka jelita grubego, raka szyjki macicy, czy raka piersi to milowe kroki w wykrywaniu wczesnych form nowotworu – zaznaczył Rafał Wiśniowski.

W Beskidach najczęstszym rodzajem nowotworu w przypadku kobiet jest rak piersi, wśród mężczyzn to rak płuc i prostaty. Specjaliści przyznają, że w Beskidach jest zauważalna wyższa zachorowalność na raka jelita grubego i raka płuca, niż statystycznie w Polsce.

Wydarzenie miało miejsce w pawilonie Chemioterapii Dziennej Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Ten oddział powstał w budynku przy ul. Wyspiańskiego, w którym przez wiele lat znajdował się oddział zakaźny. Dziś to przygotowana do uruchomienia nowoczesna placówka chemioterapii dziennej.

- Ten oddział ma na celu to, by skończyć z wyizolowaniem chorych nowotworowych. Oni mają tu przyjść, dostać leki i wrócić do domu, być z bliskimi, pracować zawodowo, żyć w miarę normalnie z tą swoja chorobą, którą muszą poznać i do niej się przyzwyczaić.

Oddział nie jest jeszcze czynny i nie przyjmuje pacjentów. Szpital czeka na zgodę Narodowego Funduszu Zdrowia na udzielanie świadczeń w innym miejscu, niż dotychczas – takie do tej pory są prowadzone w placówce przy ul. Wyzwolenia.

Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w rankingu szpitali onkologicznych prowadzonego przez portal onkologiczny Zwrotnikraka.pl, zajęło siódme miejsce w kraju i pierwsze w województwie śląskim w rozpoznaniu raka jelita grubego.

Według portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl większość chorych zgłasza się do lekarza w stadium objawowym choroby nowotworowej, co najczęściej oznacza zaawansowany proces chorobowy. Pozostała część pacjentów nie ma świadomości, że w ich organizmie rozwija się rak, ponieważ nie występują żadne niepokojące symptomy.

Dlatego tak ważna jest wstępna diagnostyka onkologiczna oparta na szczegółowym badaniu. Może przyczynić się do wykrycia nowotworu na wczesnym etapie, a w konsekwencji do lepszego rokowania.

Nie przegap

Jak podaje portal onkologiczny zwrotnikraka.pl, w obecnym systemie opieki zdrowotnej w Polsce na pierwszej linii frontu walki z rakiem stoją lekarze rodzinni. To od ich wiedzy oraz zaangażowania zależy możliwość skojarzenia objawów choroby z procesem nowotworowym. Wstępna diagnostyka onkologiczna, skrupulatny wywiad oraz rzetelne badanie podmiotowe pozwalają w wielu wypadkach na sprawne postawienie wstępnej diagnozy.

Kluczową rolę odgrywa tzw. czujność onkologiczna, która powinna dotyczyć lekarzy, jak i samych pacjentów. W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarz rodzinny może wystawić Kartę diagnostyki i leczenia onkologicznego (tzw. zielona karta DiLO), która jest nieodłączną częścią tzw. szybkiej ścieżki onkologicznej i umożliwia przyspieszoną diagnostykę onkologiczną.

Podejrzenie nowotworu na podstawie obrazu klinicznego jest podstawą do wdrożenia poszerzonej diagnostyki onkologicznej, której celem jest ustalenie rozpoznania histopatologicznego, określenie stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu, ocena stanu ogólnego pacjenta i określenie sposobu optymalnego postępowania terapeutycznego.

Ustalenie szczegółowego rozpoznania histopatologicznego opiera się na pobraniu materiału do oceny histopatologicznej w ramach biopsji zamkniętej lub wycięciu fragmentu tkanki w sposób chirurgiczny.

Szczegółowa ocena zaawansowania nowotworu i ulepszona diagnostyka onkologiczna są możliwe dzięki ciągłemu rozwojowi metod obrazowania. Do podstawowych technik stosowanych w onkologii należą

  • USG
  • tomografia komputerowa
  • badanie rezonansem magnetycznym.

Coraz szersze zastosowanie znajdują również pozytonowa tomografia emisyjna (PET), scyntygrafia, EUS czy badanie MR z cewką moczową – a także połączenie różnych badań diagnostycznych.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera