Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej trwa festiwal lalkarski. Lalkarze rządzą w mieście. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Lalkarze opanowali centrum miasta. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Lalkarze opanowali centrum miasta. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
W Bielsku-Białej trwa 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej. Jest widowiskowo, barwnie i głośno. W weekend lalkarze – aktorzy, twórcy teatru lalkowego – opanowali centrum miasta, prezentując swoją sztukę dla małej i dużej publiczności.

29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej trwa w Bielsku-Białej

W Bielsku-Białej zaroiło się od bajkowych postaci. Fantazyjne przebrania, teatralny makijaż, a także maski wyróżniały uczestników świątecznego pochodu, który przeszedł ulicami miasta.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W ramach rozpoczęcia festiwalu lalkarskiego w sobotę, 21 maja, Teatr Świat(ł)a dał pokaz ognia, a bębniarze zespołu Walimy w Kocioł z impetem zawiadamiali, że 29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej już się zaczyna.

Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, stwierdził, że bardzo się cieszy, że po czterech latach przerwy festiwal sztuki lalkarskiej ma swoje miejsce. Dodał, że czas pandemiczny nie pozwolił zorganizować tego wydarzenia, w tym roku jest ono tym bardziej ważne, gdyż łączy się z 75-leciem Teatru Lalek Banialuka.

- Żarty się skończyły, przyszła nas tutaj taka siła. Chcemy prosić, żeby przekazał nam pan miasto na pięć dni – stwierdził dyrektor Teatru Lalek Banialuka Jacek Popławski na placu Ratuszowym.

Nie przeocz

Odpowiedź prezydenta Bielska-Białej nie mogła brzmieć inaczej, powiedział: „miasto jest wasze”.

- Obiecuję, że za pięć dni oddamy je nienaruszone, ale piękniejsze, ubogacone, weselsze - obiecywał Jacek Popławski.

Na początek bielska scena lalkarska pokazała swoje Smoki Maliny Prześlugi o spotkaniu z obcym. Na placu Ratuszowym można było także zobaczyć Women in Red węgierskiego Living Picture Visual Theatre. W galerii Sfera natomiast zaprezentował się kolektyw aktorów i performerów Street Art Masters Living Statues.

Po zapadnięciu zmroku Banialuka zaprosiła festiwalową publiczność na plac Bolesława Chrobrego na piękny, widowiskowy spektakl Teatru Biuro Podróży z Poznania – Eurydyka, inspirowany odwieczną historią Orfeusza i Eurydyki. I tym razem miłość kochanków okazała się mocniejsza niż śmierć.

W niedzielę, 22 maja, Banialuka pokazała swoją najnowszą premierę – Proces wg. Franza Kafki, opowieść o człowieku w opresji, w powolnej agonii. Zaprezentowano też znakomite przedstawienie Traversées francuskiego Théâtre De L’entrouvert, w którym publiczność w ciemnościach podąża za światłem i magnetyczną historią bohaterki. Niedzielny program festiwalu dopełniły liczne branżowe warsztaty.

W poniedziałek odbył się spektakl Włosy Mamy w reżyserii Anity Piotrowskiej. Przeprowadzono również liczne warsztaty. Wieczorem natomiast zaprezentowano spektakle konkursowe – Czajka oraz Romans.

29. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej potrwa do 25 maja. We wtorek m.in. przedstawione zostaną spektakle konkursowe – Biały Kieł oraz Dom. W środę festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć ostatnie konkursowe realizacje konkursowe, czyli Wielkie mi Coś oraz Mechanika Duszy.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera