Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bielsku-Białej trzeba zrobić porządek ze ścieżkami rowerowymi

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Pętla rowerowa wokół lotniska w bielskich Aleksandrowicach to jedno z miejsc dedykowanych dla rowerzystów w Bielsku-Białej
Pętla rowerowa wokół lotniska w bielskich Aleksandrowicach to jedno z miejsc dedykowanych dla rowerzystów w Bielsku-Białej Łukasz Klimaniec
Komunikacja rowerowa w Bielsku-Białej zostanie uporządkowana - pojawią się trasy łączące istniejące ścieżki rowerowe, a skrzyżowania i fragmenty istniejących dróg zostaną tak przebudowane, żeby rowerzyści mogli dotrzeć do celu bez konieczności zsiadania z roweru. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej przygotowuje koncepcję głównych tras rowerowych.

Bielsko-Biała to rowerowe miasto – jeśli spojrzeć na ilość uczestników Bielskich Rodzinnych Rajdów Rowerowych, miejski system wypożyczalni rowerów (pierwszy w województwie), górskie ścieżki rowerowe Enduro Trails Bielsko-Biała, czy rowerzystów chętnie odwiedzających tereny bielskiego lotniska i Błoni.

Ale jeśli spojrzeć na możliwość jazdy rowerem w centrum miasta to już wcale nie jest tak różowo. Nie ma ścieżek, czy wydzielonych pasów dla rowerzystów, którzy chcąc przejechać przez centrum, muszą korzystać np. z chodników.

Dlatego Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zamierza uporządkować komunikację rowerową w mieście. Aktualnie przygotowywana jest koncepcja głównych tras rowerowych. Jak tłumaczy Wojciech Waluś, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś, koncepcja będzie zarówno inwentaryzacją tego, co już istnieje, jak i podstawą do modernizacji i ujednolicenia całego dotychczasowego systemu.

- Ścieżki rowerowe w mieście powstawały na przestrzeni kilkunastu lat i tworzone były przy zmieniających się uwarunkowaniach prawnych. Teraz najwyższy czas to ujednolicić zgodnie z obowiązującymi standardami. Musimy wymyślić, jak sensownie połączyć w jedną całość dotychczasową infrastrukturę – dodaje.

Już teraz planowana jest budowa nowych ścieżek w okolicach ul. Piastowskiej. Bielscy urzędnicy zastrzegają, że to przedsięwzięcie będzie realizowane w kolejnych latach etapami. Na początek rozważane jest zbudowanie odcinka pomiędzy dworcem PKP a ul. Listopadową.

Waluś przypomina, że w bielskiej dzielnicy Wapienica ścieżki powstały wzdłuż przebudowanych ulic. Docelowo zostaną poprowadzone do parkingu przy ul. Zapory. Stamtąd rowerzyści będą mogli udać się do lasu lub pojechać ul. Dębowiec i ul. Łowiecką, na której też powstanie ścieżka.- Dzięki temu powstanie połączenie z czysto rekreacyjną ścieżką wokół lotniska - zaznacza.

Nie przeocz

Urzędnicy wskazują, że w Bielsku-Białej budowane są ścieżki o charakterze połączeń komunikacyjnych wzdłuż dużych inwestycji. Przykładem jest modernizowana ul. Cieszyńska, gdzie przygotowane rozwiązania służą nie tylko rekreacji, ale również komunikacji. - Pozwalają wygodnie przemieszczać się z terenów przyległych oraz osiedli Wojska Polskiego, Kopernika i Polskich Skrzydeł - zaznacza Wojciech Waluś.

MZD zamierza starać się o dofinansowanie na rozbudowę już istniejących ciągów ścieżek wzdłuż ulic Partyzantów i Bystrzańskiej. Chodzi o przebudowę fragmentów istniejących już dróg i skrzyżowań, żeby można było nimi wygodnie podróżować bez zsiadania z roweru.

Urzędnicy przygotują też analizę celów podróży rowerowych w Bielsku-Białej. W koncepcji znajdzie się analiza przebiegu głównych tras rowerowych, wyznaczone zostaną możliwe trasy alternatywne i parkingi Bike and Ride. Przestawione zostaną także wstępne propozycje lokalizacji Miejsc Obsługi Rowerzystów (MOR) na terenie miasta.

Harmonogram prac zakłada w lipcu i sierpniu tego roku zbieranie materiałów źródłowych, stworzenie ankiety internetowej dla mieszkańców oraz wykonywanie inwentaryzacji w terenie.

Opracowanie koncepcji nastąpi we wrześniu. Wtedy przeprowadzone zostaną konsultacje projektu, a po nich prace weryfikacyjne. Całość ma być gotowa do końca tego roku.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera