Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu będzie reaktywacja galerii sztuki. Gdzie? W dawnym budynku Zakładów Przemysłu Odzieżowego Bytom

OPRAC.: MANO
Miejsce od kilku lat kojarzące się z biznesem, teraz będzie kojarzyć się także z artystami. We wtorek 2 sierpnia o godzinie 18, przy ul. Wrocławskiej 32/34, otwarta zostanie wystawa w ramach reaktywacji galerii sztuki SqAr. Tu, gdzie przed laty szyto garnitury sygnowane marką Bytom, będzie można teraz zobaczyć dzieła mistrzów nie igły, a pędzla i dłuta. A na początek, wernisaż wystawy Moniki Ślósarczyk.

Jak wyjaśniają organizatorzy, to reaktywacja galerii obecnej na kulturalnej mapie Śląska od 2018 roku. W SqArt pojawią się dzieła twórców sztuki współczesnej polskiej i światowej. Będzie można zobaczyć prace Rafała Olbińskiego, Leona Tarasewicza, Romana Nowotarskiego, Jerzego Handermandera, Jerzego Dudy-Gracza, Igora Mitoraja, a nawet największego ekscentryka w malarstwie europejskim, którym był niewątpliwie Salvador Dali. Galeria zajmie niemal 400 metrach kwadratowych w siedzibie jednej z najbardziej rozpoznawalnych miejscowych marek Bytom, obecnie znanym jako Bytom Square.
Jak zwraca uwagę Olgierd Lizoń, prezes Bytom Square, galerie sztuki są niezwykłym symbolem propagowania i kontemplacji sztuki - zwłaszcza w tej miejskiej, kulturalnej przestrzeni, która przestała już kojarzyć się jednoznacznie z górnictwem.

SqArt Gallery po kilkunastu wystawach m.in. Andrzeja Strumiłły, Lecha Majewskiego czy Bartosza Frączka prezentuje wystawę malarstwa Moniki Ślósarczyk, ostatniej dyplomantki rektora ASP w Krakowie prof. Jana Szancenbacha, która na wielkich płótnach potrafi w nieprzeciętny sposób uchwycić zwykłe momenty codzienności.

Pomysłodawcy reaktywacji galerii zamierzają co miesiąc organizować wystawy czasowe.
Co z pewnością doda atrakcyjności prezentowanym dziełom to fakt, że dla artystycznej przestrzeni mają zostać wykorzystane znajdujące się w podziemiach schrony, zbudowane w minionym wieku. W czasach kiedy istniejące od 1945 Zakłady Przemysłu Odzieżowego Bytom były zakładem zmilitaryzowanym. Szyto tu mundury dla wojska, choć rozpoznawalność marka zawdzięcza przede wszystkim garniturom.

Patronat nad galerią objął Europejski Instytut Promocji Sztuki, który w Wiśle prowadzi Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka". Ta współpraca gwarantuje, że również w Bytomiu pojawią się prace takich artystów jak Marcin Kołpanowicz, Jarosław Jaśnikowski, Tomasz Sętowski czy Wojciech Siudmak, a także rzeźbiarza Artura Szołdry.

Czytaj także: Bytom Square

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera