W Bytomiu posiano łąki kwietne ZDJĘCIA Taką decyzję podjęto w związku ze zmieniającym się klimatem

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu w dwóch miejscach posiano na początku maja łąki kwietne. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
W Bytomiu w dwóch miejscach posiano na początku maja łąki kwietne. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>UM Bytom
Już niebawem w Bytomiu zmieni się nie tylko rynek (będzie bardziej zielony, o czym informowaliśmy kilka dni temu), ale na terenie miasta powstaną także dwie łąki kwietne. Jedna wzdłuż ul. Celnej, druga natomiast w Parku Kachla. To alternatywa dla zwykłego trawnika i bardziej ekonomiczna opcja.

Miejskie łąki kwietne to temat coraz bardziej popularny. Wiele miast decyduje się na tego typu rozwiązanie. Jednym z nich jest chociażby Bytom. Jak informuje Urząd Miejski to kolejny krok w celu dostosowywania się do zmieniającego się klimatu. Taki projekt daje m.in. schronienie małym zwierzętom i owadom (np. pszczołom), a także wspiera oczyszczanie się powietrza.

Łąki kwietne na terenie Bytomia

Na powierzchni 600 metrów kwadratowych posiano w mieście łąki kwietne - wzdłuż ul. Celnej (400 m) oraz w Parku Miejskim (200 m).

- Wybraliśmy niewielki zdegradowany fragment Polany Piknikowej nieopodal Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Miejsce zostanie oznaczone, by spacerowicze wiedzieli, że na przekopanym terenie zakładamy łąkę kwietną - mówi Łukasz Fuglewicz z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.

To wszystko udało się, dzięki porozumieniu zawartemu z warszawską Fundacją Łąka, która w przeszłości zmieniła także oblicze m.in. Krakowa, Warszawy czy Białegostoku.

- Ponieważ susza przyszła zbyt szybko, w początkowej fazie na pewno będzie konieczne podlanie tych roślin. W najbliższych prognozach zapowiadany jest deszcz, co z pewnością pomoże nasionom wzrastać. Później łąka będzie bezobsługowa, czyli w pielęgnacji ograniczymy się do jednego koszenia pod koniec sezonu - wyjaśnia Piotr Kotliński, przedstawiciel fundacji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w lipcu w obsianych miejscach pojawi się roślinność.

Przedstawiciele Działu Zieleni MZDiM zdradzili, że wśród zasianych roślin znalazło się kilkadziesiąt gatunków (ponad trzydzieści), w tym rośliny jednoroczne, byliny oraz domieszka traw (m.in. babka średnia, nasturcja, nagietek czy szałwia łąkowa).

Walorem łąk kwietnych w mieście jest brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia - pod względem ekonomicznym jest to bardzo dobra informacja dla władz Bytomia.

- Siejąc łąkę zapraszamy do miasta trochę dzikich roślin i zestawiamy je z tym, co już mamy wokół. Jeśli chcemy pomóc przyrodzie i sobie zrezygnujmy z koszenia i pozwólmy wzrastać roślinności, dbając o jej bioróżnorodność właśnie poprzez podsiewanie roślin łąkowych - dodaje Piotr Kotliński.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie