Miejskie łąki kwietne to temat coraz bardziej popularny. Wiele miast decyduje się na tego typu rozwiązanie. Jednym z nich jest chociażby Bytom. Jak informuje Urząd Miejski to kolejny krok w celu dostosowywania się do zmieniającego się klimatu. Taki projekt daje m.in. schronienie małym zwierzętom i owadom (np. pszczołom), a także wspiera oczyszczanie się powietrza.
Łąki kwietne na terenie Bytomia
Na powierzchni 600 metrów kwadratowych posiano w mieście łąki kwietne - wzdłuż ul. Celnej (400 m) oraz w Parku Miejskim (200 m).
- Wybraliśmy niewielki zdegradowany fragment Polany Piknikowej nieopodal Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Miejsce zostanie oznaczone, by spacerowicze wiedzieli, że na przekopanym terenie zakładamy łąkę kwietną - mówi Łukasz Fuglewicz z Działu Zieleni Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Bytomiu.
To wszystko udało się, dzięki porozumieniu zawartemu z warszawską Fundacją Łąka, która w przeszłości zmieniła także oblicze m.in. Krakowa, Warszawy czy Białegostoku.
- Ponieważ susza przyszła zbyt szybko, w początkowej fazie na pewno będzie konieczne podlanie tych roślin. W najbliższych prognozach zapowiadany jest deszcz, co z pewnością pomoże nasionom wzrastać. Później łąka będzie bezobsługowa, czyli w pielęgnacji ograniczymy się do jednego koszenia pod koniec sezonu - wyjaśnia Piotr Kotliński, przedstawiciel fundacji.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w lipcu w obsianych miejscach pojawi się roślinność.
Przedstawiciele Działu Zieleni MZDiM zdradzili, że wśród zasianych roślin znalazło się kilkadziesiąt gatunków (ponad trzydzieści), w tym rośliny jednoroczne, byliny oraz domieszka traw (m.in. babka średnia, nasturcja, nagietek czy szałwia łąkowa).
Walorem łąk kwietnych w mieście jest brak potrzeby nawadniania i regularnego koszenia - pod względem ekonomicznym jest to bardzo dobra informacja dla władz Bytomia.
- Siejąc łąkę zapraszamy do miasta trochę dzikich roślin i zestawiamy je z tym, co już mamy wokół. Jeśli chcemy pomóc przyrodzie i sobie zrezygnujmy z koszenia i pozwólmy wzrastać roślinności, dbając o jej bioróżnorodność właśnie poprzez podsiewanie roślin łąkowych - dodaje Piotr Kotliński.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?