Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Jak postępują prace?

Szymon Bijak
Szymon Bijak
W Bytomiu, na  terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Rozbark”, powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
W Bytomiu, na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Rozbark”, powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Archiwum UM Bytom/Hubert Klimek
Na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego „Rozbark” w Bytomiu powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Rewitalizacja obiektów idzie pełną parą. Co obecnie dzieje się na placu budowy?

Po raz pierwszy informacja o tej inwestycji w Bytomiu pojawiła się w październiku 2018. - Pomysł na Centrum Sportów Wspinaczkowych powstał, aby zapewnić naszej kadrze dobre warunki do treningów i do organizacji zawodów również na szczeblu europejskim. Do tej pory, nigdzie nie było to możliwe. Organizacja takich zawodów sprawi również, że nasze miasto będzie miało możliwość zostać zauważone i docenione - wyjaśniał nam, w połowie marca tego roku, Dobromir Bujak, prezes Skarpy Bytom.

Dzięki takiej decyzji, budynki po dawnej kopalni Rozbark zostaną uratowane. Właśnie tu, obok teatru, przy ul, Chorzowskiej, będzie mieściło się wspomniane Centrum.

Centrum Sportów Wspinaczkowych w Bytomiu - prace idą pełną parą

Od dobrych kilku miesięcy na placu budowy dzieje się dosyć sporo. - Obecnie trwają zaawansowane prace w budynku noclegowo-szkoleniowym oraz po dawnej maszynowni Bończyk, jak również rozpoczęto już roboty związane z powstaniem w przyszłości zewnętrznej ścianki wspinaczkowej na jednej z elewacji budynku kotłowni - informuje Tomasz Sanecki z biura prasowego bytomskiego magistratu.

Zwłaszcza ostatnia z wymienionych prac przykuwa uwagę. Będzie to bowiem pierwsza tego typu ścianka w naszym kraju.

- Będzie to ewenement nie tylko na skalę naszego kraju. Najbliższe tego typu obiekty są w Austrii i zachodnich Niemczech – nie kryje dumy Dobromir Bujak.

Tak jak już zostało to wspomniane, powstanie ona na elewacji budynku kotłowni od strony ul. Chorzowskiej i - co ciekawe - będzie ona także... podświetlona. Mieszkańcy oraz kierowcy z pewnością będą ją doskonale widzieć - zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nie zapomniano także o murze oporowym

- Skupiamy się głównie na robotach budowlanych w budynku dawnej kotłowni. Obiekt ten ze względu na uszkodzenia spowodowane podczas prac rozbiórkowych komina w 2019 nie był remontowany - wyjaśnia prezes Skarpy Bytom.

Przypomnijmy, że w połowie lipca doszło do samoistnego zawalenia się komina. Miał on zostać rozebrany przez robotników, jednak nie zdążyli tego zrobić...

Zmianie ulegnie także otoczenie dawnej kopalni. Pojawią się tu bowiem alejki dla pieszych, drogi i parkingi, siłownia, a także.profesjonalne strefy do uprawiania Parkouru, Street-Workoutu i Runmageddonu (biegi terenowe).

Obiekt ma pełnić kilka funkcji: szkoleniowo - noclegową, centrum sportów siłowych, centrum sportów wspinaczkowych, społeczną, komunikacyjną oraz administracyjną.

Warto również wspomnieć, że wyremontowany został także mur oporowy wzdłuż ul. Chorzowskiej. Skuto tam odpadający tynk i przygotowano go w pełni do dalszych prac wykończeniowych.

- Kwestia dalszych prac przy murze oporowym zostanie omówiona ze służbami konserwatora zabytków. Chcemy, aby to miejsce było jedną z wizytówek nie tylko powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, ale także Bytomia - podkreśla jasno Dobromir Bujak.

Pierwotnie koszt budowy całości oszacowano na ok. 11,4mln zł brutto (przy czym dofinansowanie ze środków Unijnych miało wynieść 7,8 mln), jednakże... - Po katastrofie budowlanej w 2019 roku kwoty te z pewnością ulegną zmianie, a całkowity koszt rewitalizacji obiektów po byłej kopalni poznamy dopiero po zakończeniu całej inwestycji – kontynuuje prezes Skarpy Bytom.

Dobromir Bujak, w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” kilka miesięcy temu, przyznał, że zakończenie prac w związku z budową Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych zaplanowano na koniec 2020 roku. Czy tak się rzeczywiście stanie? Odpowiedź na to pytanie poznamy w niedalekiej przyszłości.

[promo]1071;1;Bądź na bieżąco i obserwuj [/promo]

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera