Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bytomiu rejestrowanych jest coraz więcej pojazdów elektrycznych. Przybywa też stacji ładowania takich samochodów. Gdzie powstały?

MAJ
Hubert Klimek, UM Bytom
W Bytomiu sukcesywnie rośnie liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych. To trend, który można obserwować nie tylko w tym mieście, ale globalnie. W związku ze zwiększoną liczbą takich samochodów konieczne jest też stworzenie dla nich stacji ładowania. Do tej pory kierowcy mogli korzystać z czterech stacji, a niebawem dostępne będą kolejne.

Jak wynika z danych licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, do końca lipca tego roku w Polsce było zarejestrowane łącznie 52 881 osobowych i użytkowych samochodów z napędem elektrycznym. Warto dodać, że zaledwie przez pierwsze siedem miesięcy tego roku liczba takich pojazdów zwiększyła się o 14 098, a to o o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Warto dodać, że od 2020 roku flota elektryków w Polsce zwiększyła się dwukrotnie. W 2021 roku zarejestrowano 16 955 nowych pojazdów z napędem elektrycznym, co już daje wynik o 104% większy niż w 2020 roku. Z kolei z importu pochodziły 3 184 auta, dając wzrost nowych rejestracji elektryków o 91% w porównaniu do 2020 roku.

Raport PSPA oraz PZPM z marca 2022 roku prognozuje, że do 2025 roku po polskich drogach będzie jeździć niemal 300 tys. samochodów elektrycznych.

- Polacy coraz chętniej rozglądają się za samochodami elektrycznymi, zwłaszcza w dobie drożejącej benzyny i oleju napędowego. Wielu kierowców, którzy na co dzień poruszają się autem w dużych miastach, zdaje sobie sprawę z tego, że już wkrótce wjazd pojazdem z silnikiem spalinowym do centrum miast może zostać mocno ograniczony na rzecz promowania ekologicznych rozwiązań i zielonych stref transportu – przyznaje Marcin Korzeniewski, Yanosik Autoplac.

W Bytomiu przybywa samochodów elektrycznych i stacji ładowania

W Bytomiu także obserwowany jest trend wzrostowy. Zgodnie ze statystykami Urzędu Miasta w Bytomiu, rośnie liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w mieście. To trend, który można obserwować nie tylko w Bytomiu, ale globalnie. W związku ze zwiększoną liczbą takich samochodów, konieczne jest też stworzenie dla nich stacji ładowania.

Jak wskazuje bytomski magistrat, w mieście funkcjonują już cztery takie stacje, a kolejne cztery czekają na zatwierdzenie przez Urząd Dozoru Technicznego.

- Kluczowym elementem rozwoju elektromobilności w naszym mieście jest budowa infrastruktury przeznaczonej do ładowania pojazdów elektrycznych. Jej powstanie, ale przede wszystkim dostęp w publicznych miejscach to zachęta dla kierowców, aby przesiedli się z klasycznych samochodów spalinowych na modele napędzane elektrycznie - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Według danych Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bytomiu w mieści zarejestrowano 41 pojazdów elektrycznych, z czego 15 zarejestrowano już w 2022 roku. Są wśród nich nie tylko samochody elektryczne, ale także motocykle i motorowery.

Obecnie w Bytomiu działają 4 stacje przy:

  • Alei Jana Nowaka - Jeziorańskiego 25 /Atrium Plejada/,
  • ul. Strzelców Bytomskich /Centrum Handlowe M1/,
  • ul. Chorzowskiej 90 - stacja paliw PKN Orlen,
  • przy ul. Golfowej 3 - Pole golfowe Armada Golf Club.

Kolejne cztery stacje ładowania znajdują się przy:

  • ul. Pułkownika Jana Białego w rejonie jednostki wojskowej,
  • przy ul. Strzelców Bytomskich na osiedlu im. gen. Ziętka,
  • przy ul. Frycza Modrzewskiego - parking przed Halą na Skarpie,
  • przy ul. Pułaskiego 71 na parkingu Lodowiska im. Braci Nikodemowiczów.

Wymienione wyżej stacje zostaną uruchomione po przejściu koniecznych odbiorów przez Urząd Dozoru Technicznego.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera