Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bytomskim Centrum Zdrowia Psychicznego będą pracować asystenci zdrowienia. To osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego

OPRAC.:
Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu powstaje Centrum Zdrowia Psychicznego
Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu powstaje Centrum Zdrowia Psychicznego fot. M. Grabowska
Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu powstaje Centrum Zdrowia Psychicznego. Chorzy będą tu wspierani, w zakresie powrotu do aktywności społecznej i zawodowej, przez dwóch asystentów zdrowienia. To osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, pokonały go i przeszły specjalistyczne, półroczne szkolenie. Bytomski szpital jest kolejną placówką na Śląsku zakwalifikowaną do pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego . Obecnie w całym kraju działa 71 takich miejsc, a w naszym regionie - 6.

Aby móc pracować z pacjentami, asystenci zdrowienia muszą odbyć kilkumiesięczne staże w placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym (m.in. w szpitalnych oddziałach psychiatrycznych, środowiskowych domach samopomocy, zespołach leczenia środowiskowego, fundacjach raz stowarzyszeniach).

A jaką rolę dokładnie spełnia asystent zdrowienia? Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii WSS nr 4 w Bytomiu, wyjaśnia, że trochę podobny zawód funkcjonuje w tej chwili w lecznictwie uzależnień. Tam pracują m.in. osoby prowadzące grupy AA, które same pokonały nałóg i mogą podzielić się doświadczeniem, jak to zrobić.

- W ramach CZP w Bytomiu powstaną dwa punkty zgłoszeniowo koordynacyjne, w których dyżurować będą koordynatorzy opieki - psycholog bądź doświadczona pielęgniarka psychiatryczna. Koordynator zbierze wywiad, w miarę potrzeby wykona test i zakwalifikuje przypadek jako: nagły, pilny albo planowy. Już na pierwszej wizycie zostanie opracowany wstępny plan leczenia, a pacjent otrzyma wskazówkę, gdzie się udać. Co ważne, do punktu można będzie przyjść w imieniu kogoś bliskiego i poprosić na przykład o wizytę domową - podkreśla Iwona Wronka, rzeczniczka szpitala.

Poza asystentami zdrowienia, personel Centrum będzie liczył w sumie 84 osoby. W skład zespołu będą wchodzili lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, terapeuci środowiskowi, pracownicy socjalni. Niebawem ruszy nabór na konkretne stanowiska.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera