Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czasie pandemii szpital w Katowicach pobił rekord. Przeprowadził w 2020 roku aż 312 transplantacji szpiku kostnego

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Budynek Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To tutaj lekarze przeprowadzili w 2020 roku aż 312 transplantacji szpiku kostnego.
Budynek Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To tutaj lekarze przeprowadzili w 2020 roku aż 312 transplantacji szpiku kostnego. arc. mat. prasowe
Lekarze Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach przeprowadzili w 2020 roku aż 312 transplantacji szpiku kostnego. To rekord w historii szpitala, a być może także i w kraju. I to w dobie pandemii, która mocno odbiła się na pracy oddziałów specjalizujących się w tego typu zabiegach. - Dla ośrodka, który pozyskuje około 30 proc. komórek macierzystych od dawców z rejestrów zagranicznych, wprowadzenie restrykcji dotyczących przemieszczania się było sporym utrudnieniem - przypomina Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy katowickiego szpitala.

Dane Poltransplantu nie zawierają jeszcze pełnego zestawienia za 2020 rok, nie można więc ocenić, jak katowicki ośrodek prezentuje się w zestawieniu z innymi placówkami. W 2019 roku w SPKM przeprowadzono 284 zabiegi i był to wtedy bezapelacyjne najlepszy wynik w Polsce pod względem każdego typu transplantacji.

- Wszystko wskazuje więc na to, że 312 transplantacji w 2020 roku to również będzie znakomity rezultat. Dane są tym bardziej imponujące, że wynik ten osiągnięty został w czasie pandemii, która tak mocno zmieniła funkcjonowanie Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku i całego naszego szpitala - podkreśla dr Włodzimierz Dziubdziela, dyrektor Szpitala im. A. Mielęckiego w Katowicach.

Utrudnienia w funkcjonowaniu oddziału zaczęły się po wprowadzeniu w Europie restrykcji dotyczących przemieszczania się. - Dla ośrodka, który pozyskuje około 30 proc. komórek macierzystych od dawców z rejestrów zagranicznych ograniczenie to było sporym utrudnieniem - wyjaśnia rzecznik prasowy szpitala, Wojciech Gumułka.

Nie przeocz

Ruch lotniczy z dnia na dzień został całkowicie wstrzymany, przywozy komórek były możliwe tylko transportem sanitarnym. Podróże takie trwały od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu godzin. Dużym kłopotem był też obowiązek odbycia 2-tygodniowej kwarantanny po przekroczeniu granicy, który obejmował również kurierów przewożących komórki z zagranicy, co powodowało, że szpital na dwa tygodnie stracił ważnych pracowników. Podobny problem miał miejsce w sytuacji, kiedy dawca rodzinny - na przykład brat lub siostra - przebywał na stałe lub tymczasowo zagranicą.

Wraz ze wzrostem liczby zakażonych pojawiły się sytuacje, kiedy zarówno u dawców, jak i biorców przeszczepów wykazywano obecność dodatnich wyników w kierunku SARS-Cov-2. W tej sytuacji konieczne było przesunięcie zabiegu. U niektórych chorych konieczne było poszukiwanie alternatywnych dawców ze względu na konieczność pilnego zabiegu.

- Pomimo tych wszystkich trudności w 2020 roku wykonaliśmy aż 312 transplantacji, z czego 65 to transplantacje od dawców niespokrewnionych. To rekordowe osiągnięcie w historii oddziału. Podobnie jak 41 zabiegów od dawców rodzinnych - jeszcze 2-3 lata temu liczba ta nie przekraczała 20 rocznie - podkreśla prof. Grzegorz Helbig, kierujący Oddziałem Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK.

Zobacz koniecznie

W minionym roku oddziale wykonano też 21 wykonanych transplantacji haploidentycznych, czyli od w połowie zgodnego rodzeństwa lub rodziców. Ten rodzaj przeszczepienia ma miejsce zwykle w sytuacji, kiedy nie ma w pełni zgodnego dawcy rodzinnego lub niespokrewnionego, a choroba wymaga pilnych działań. Pozostałe 185 przeszczepów szpiku wykonanych w minionym roku w szpitalu im. Andrzeja Mielęckiego to transplantacje autologiczne, czyli własnych komórek macierzystych.

Plany Oddziału Hematologii i Transplantacji Szpiku SPSK na 2021 rok są równie ambitne, jednak w znacznym stopniu zależne od dalszego rozwoju pandemii. - Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wykonamy w szpitalu historyczny przeszczep szpiku nr 5 tys. Niestety wciąż u dużej liczby naszych pacjentów stwierdza się obecność wirusa. Dotyczy to także dawców szpiku. Mam nadzieję, że powszechne szczepienie przeciwko COVID-19 w znacznym stopniu ograniczy ten problem - podsumowuje prof. Grzegorz Helbig.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera