MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi 14 maja przebadają pracowników miejskich przedszkoli oraz podopiecznych DPS-u. Chcą wykluczyć koronawirusa

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przedszkole nr 7 w Czeladzi, tak jak pozostałe miejskie placówki, ma przyjąć dzieci pod opiekę od 18 maja Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przedszkole nr 7 w Czeladzi, tak jak pozostałe miejskie placówki, ma przyjąć dzieci pod opiekę od 18 maja Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Przedszkole nr 7/Łukasz Gdak
Od poniedziałku 18 maja władze Czeladzi zamierzają otworzyć ponownie miejskie przedszkola. Stanie się to jednak tylko wtedy, kiedy miasto otrzyma pozytywną opinię Sanepidu, umożliwiającą przyjęcie dzieci do placówek, a pracownicy przedszkoli będą mieli negatywne badania na obecność koronawirusa. Takie badania zostaną przeprowadzone w czwartek 14 maja.

Kontrolne testy obejmą pracowników przedszkoli oraz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Czeladzi.

Niemal 200 wymazów od osób przebywających w czeladzkim Domu Pomocy Społecznej pobiorą lekarze Szpitala w Czeladzi, który podjął się stałej opieki nad pensjonariuszami. To już drugi DPS, który skorzysta z pomocy zespołu medycznego miejscowego szpitala. W ubiegłym tygodniu akcję testowania przeprowadzono w Domu Pomocy Społecznej dla osób przewlekle psychicznie chorych w Będzinie. Na 160 pobranych próbek wszystkie okazały się ujemne.

Współpraca szpitala z domami opieki ma zminimalizować ryzyko pojawienia się niebezpiecznego wirusa w tych placówkach i uchronić przed chorobą najsłabszych.

- Wobec epidemii mieszkańcy tych placówek są całkowicie bezbronni. To w większości starsi, obciążeni wieloma chorobami ludzie – mówi dr n. med. Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji Szpitala w Czeladzi. - Przebywają w dużych skupiskach na stosunkowo małej powierzchni, co drastycznie zwiększa możliwość rozprzestrzeniania się zakażenia. Tak stało się we Włoszech, Francji, Belgii i Hiszpanii gdzie wskaźniki śmiertelności wśród tej grupy dochodziły nawet do 50 procent. Także w Polsce mamy przykłady, jak tragiczne w skutkach może być pojawienie się koronawirusa w domu opieki. Dlatego wspólnie z władzami samorządowymi podjęliśmy działania, aby nie dopuścić do takiej sytuacji - dodaje.

Profilaktyczne testy w kierunku koronawirusa to jeden z elementów reżimu sanitarnego, jakie zalecili obu placówkom specjaliści ze szpitala. Kolejne to m.in. codzienna kontrola temperatury, stworzenie miejsc izolacji pacjentów, u których wystąpi gorączka, ograniczenie pracy personelu do jednego miejsca i stosowanie środków ochrony osobistej.

- Liczymy na to, że DPS-y, które objęliśmy opieką, w pełni zastosują się do tych rekomendacji, dzięki czemu będziemy w stanie uchronić pensjonariuszy i personel przed koronawirusem – mówi Dariusz Jorg.

Także w czwartek, 14 maja, w namiotach przed Szpitalem w Czeladzi rozpocznie się akcja pobierania wymazów od pracowników żłobka i przedszkoli. To jeden z etapów przygotowujących do wznowienia działalności tych placówek w mieście, które jest planowane 18 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Atak migranta na granicy. Ranny polski żołnierz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera