Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi ma powstać prawie 300 mieszkań komunalnych. Jest pozwolenie na budowę, miasto czeka na wsparcie finansowe z BGK

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie zajęła się przygotowaniem 75 mieszkań z budynku byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Zagłębie zajęła się przygotowaniem 75 mieszkań z budynku byłej szkoły górniczej przy ul. 21 Listopada Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Czeladź
W Czeladzi ma powstać prawie 300 mieszkań komunalnych. Taki jest plan lokalnych władz samorządowych, które mają projekt, wykonawcę tego przedsięwzięcia, a teraz starają się o pozyskanie na budowę ponad 130 milionów złotych z Banku Gospodarstwa Krajowego.

O budowie mieszkań komunalnych w Czeladzi mówi się od wielu lat. Projektów i pomysłów było kilka, a jeden z ostatnich mówił o budowie osiedla niskich bloków w rejonie ulicy Chmielnej, Ogrodowej oraz Kombatantów. Ta lokalizacja, między innymi z powodu umiejscowienia jej częściowo na byłych terenach pogórniczych, co wiązałoby się m.in. z dodatkowymi kosztami, została ostatecznie zmieniona. Nowe osiedle domów wielorodzinnych dla mieszkańców Czeladzi ma powstać w rejonie ulicy Hallera i nowej obwodnicy osiedla Piłsudskiego. Mają to być lokale komunalne na wynajem.

Projekt zakłada budowę lokali tylu M1 o powierzchni od 26 do 32,72 metra, lokali typu M2 o powierzchni od 42 do 42,76 metra, lokali typu M3 o powierzchni od 49,65 do 69,98 metra oraz lokali typu M4 o powierzchni od 64,53 do 68,83 metra.

- By całe przedsięwzięcie stało się możliwe najważniejszym krokiem jest pozyskanie funduszy na budowę prawie 300 mieszkań. Do tej, chyba najważniejszej w ostatnich 30 latach inwestycji w naszym mieście, przygotowujemy się od wielu lat, szukając jak najkorzystniejszych rozwiązań. I miejsce, i koncepcja realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia zmieniane były kilka razy. Żadne z wcześniejszych rozwiązań czy programów na czele z programem "mieszkanie +" nie umożliwiały nam bowiem pozyskania środków na budowę, bez obciążania gminy kredytami – podkreśla Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Około dwóch lat temu miasto pozyskało partnera, jakim jest doświadczona w budownictwie komunalnym spółka TBS DOMBUD. Wówczas pojawiła się szansa na realizację budowy mieszkań, bez obciążania finansowego gminy. Rozpoczęły się intensywne przygotowania do realizacji tego ambitnego zadania.

- Spółka kupiła od nas grunt, potem konsultując się z nami pracowała nad projektem, by w ostatnich dniach uzyskać pozwolenie na budowę. Pierwotnie połowa wybudowanych mieszkań miała być na wynajem a druga połowa do sprzedaży. Aktualnie zdecydowaliśmy, że jak otrzymamy grant, to wszystkie mieszkania będą na wynajem – tłumaczy burmistrz Czeladzi.

Miasto, wspólnie z TBS Dombud, przygotowało, podpisało i wysłało wniosek do Banku BGK, w którym zgodnie z niedawno ogłoszonym rządowym programem mieszkaniowym, ubiega się o grant w wysokości do 85 procent kosztów budowy. W tym przypadku chodzi kwotę 137,5 mln. Zgodnie z porozumieniem z TBS Dombud, pozostałą brakującą kwotę dołoży z własnych funduszy spółka, która w przyszłości odzyska je za pośrednictwem czynszów od najemców.

- To dla wszystkich stron korzystne rozwiązanie, bo miasto, nie wkładając do inwestycji złotówki, będzie miało do dyspozycji prawie 300 mieszkań komunalnych . Najemcy będą mieli stosunkowo niskie czynsze, bo obciążone tylko niewielką częścią kosztów budowy. A spółka będzie zarabiała, zarządzając budynkami. Teraz pozostaje czekać na decyzje banku BGK, mając nadzieję, że rządowy program mieszkaniowy nie jest fikcją i pieniądze na budowę mieszkań w Polsce i w Czeladzi są i grant otrzymamy. Jeżeli tak by się stało, to może już na wiosnę ruszyłaby budowa – przyznaje Zbigniew Szaleniec.

Nowe mieszkania także w byłej szkole górniczej

W Czeladzi nowe mieszkania mają także powstać w budynku byłej szkoły górniczej, a wcześniej internacie, przy ul 21 Listopada. Tam planowana jest adaptacja pomieszczeń dla 75 mieszkań komunalnych. Tą inwestycją, w porozumieniu z miastem, zajmuje się spółka SIM Zagłębie (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa). Wiosną 2022 roku za zgodą czeladzkich radnych budynek razem z przyległą działką wniesiony został aportem do spółki. W ramach inwestycji, oprócz mieszkań komunalnych, na przyległej działce ma powstać także około 100 miejsc parkingowych i 30 przynależnych do budynku garaży.

Jest już gotowa koncepcja zagospodarowania obiektu na budynek mieszkalny i wiadomo, że inwestycja będzie kosztowała minimum 21 mln zł. Dzięki koncepcji i wstępnemu kosztorysowi spółka mogła zgłosić wniosek o pieniądze na realizację inwestycji do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gmina Czeladź poprzez samą deklaracje wstąpienia do spółki SIM pozyskała już na tę inwestycję w ubiegłym roku 3 mln zł, które także aportem zostały wniesione do spółki SIM. Tym samym Czeladź, obok 10 innych gmin, stała się udziałowcem spółki.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera