Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi powstanie Sąd Rejonowy. Będzie tam pracowało 50 osób. Ministerstwo Sprawiedliwości wydało rozporządzenie

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Czeladzi ma powstać Sąd Rejonowy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Czeladzi ma powstać Sąd Rejonowy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press/zdj.ilustracyjne
W Czeladzi powstanie Sąd Rejonowy. Rozporządzenie ministra sprawiedliwości w tej sprawie ukazało się 8 września. Fakt ten potwierdził także dzień później, w piątek 9 września, podczas uroczystej sesji rady miejskiej z okazji 760-lecia lokacji tego zagłębiowskiego miasta minister Michał Wójcik.

W sądzie będzie pracowało 50 osób, powstanie kilka wydziałów

- Sąd Rejonowy faktycznie powstanie w Czeladzi, taka jest decyzja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Będzie tutaj pracowało 50 osób. Będzie wydział karny, cywilny, rodzinny oraz nieletnich, będą kuratorzy. To jest pierwszy taki krok, a Czeladź będzie teraz funkcjonowała inaczej w hierarchii miast polskich. Być może, a wszystko na to wskazuje, że prokuratura także będzie w Czeladzi. A to oznacza, że miasto zupełnie inaczej będzie pozycjonowane – podkreślił minister Michał Wójcik.

Burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec przyznał, że to bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza w dniu świętowania 760-lecia lokacji miasta.

- Bardzo serdecznie dziękuję panu ministrowi. To jest wielkie wydarzenie, bo nie ukrywam, że mamy ambicję w Czeladzi, by być miastem ważnym na mapie Polski, regionu, Zagłębia. Staramy się współpracować z panem ministrem od wielu miesięcy, by to się wydarzyło i dziś możemy już powiedzieć, że ten sąd u nas będzie. Teraz tylko trzeba zrobić wszystko, by przygotować siedzibę dla sądu. Jeżeli będzie prokuratura, to także oczywiście będziemy się z tego faktu cieszyć – przyznał Zbigniew Szaleniec.

Sąd Rejonowy w Będzinie zajmie się teraz miastem oraz gminą Psary

Zgodnie z rozporządzeniem Sąd Rejonowy w Czeladzi powstanie poprzez podział właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie.

Sąd Rejonowy w Czeladzi będzie rozpatrywał sprawy z terenu Czeladzi, Bobrownik i Wojkowic, a Sąd Rejonowy w Będzinie z terenu Będzina oraz Psar. Sprawy związane z prawem pracy i ksiąg wieczystych nadal będą natomiast rozpatrywane w Sądzie Rejonowym w Będzinie.

Limit etatów w Sądzie Rejonowym w Będzinie wynosi 24 etaty/sędziowskie/asesorskie, w tym osiem etatów w pionie cywilnym, 10 etatów w pionie karnym, pięć etatów w pionie rodzinnym i nieletnich oraz jeden etat w pionie pracy. Limit etatów referendarskich wynosi osiem etatów, w tym w pionie cywilnym cztery etaty, w pionie karnym jeden etat oraz trzy etaty w pionie ksiąg wieczystych.

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje, że limit etatów tworzonego Sądu Rejonowego w Czeladzi powinien wynosić dziewięć etatów sędziowskich/asesorskich, przy czym obecne założenia zostaną poddane dokładnej analizie i po ustaleniu stanu rzeczywistego.

Zmiany mają ułatwić mieszkańcom dostęp do sądów

Jak argumentuje w uzasadnieniu rozporządzenia Ministerstwo Sprawiedliwości utworzenie Sądu Rejonowego w Czeladzi sprzyja realizacji zasady ułatwiania dostępu obywatela do jednostek wymiaru sprawiedliwości. Miasto Czeladź odznacza się bowiem wyraźnie wyższym – w stosunku do Będzina – poziomem gęstości zaludnienia i zurbanizowania. Czeladź z Będzinem – co podkreśla resort - są w zasadzie równorzędnymi ośrodkami administracyjnymi powiatu będzińskiego. Wprowadzana reorganizacja nie powoduje natomiast zmian związanych z rozszerzeniem lub ograniczeniem obszarów właściwości jednostek szczebla okręgowego i apelacyjnego.

Mające składać się na właściwość miejscową tworzonego Sądu Rejonowego w Czeladzi gminy: Czeladź, Bobrowniki i Wojkowice liczą łącznie 51 tys. 673 mieszkańców (dane GUS - stan na 31.12.2021). Natomiast gminy Będzin i Psary, mające pozostać we właściwości Sądu Rejonowego w Będzinie, łącznie liczą 67 tys. 402 mieszkańców (dane GUS - stan na 31.12.2021).

Zgodnie z art. 10 ust. 1a u.s.p. sąd rejonowy tworzy się dla obszaru jednej lub większej liczby gmin zamieszkałych przez co najmniej 50.000 mieszkańców, jeżeli łączna liczba spraw cywilnych, karnych oraz rodzinnych i nieletnich wpływających do istniejącego sądu rejonowego z obszaru tej gminy lub kilku gmin wynosi co najmniej 5000 w ciągu roku kalendarzowego, z zastrzeżeniem § 1b-1d.

Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że rozporządzenie dotyczące utworzenia Sądu Rejonowego w Czeladzi ma wejść w życie 1 lipca 2023 r.

Czeladź miała już kiedyś sąd. Sąd Powiatowy rozporządzeniem ministra sprawiedliwości został ustanowiony w tym mieście w 1951 roku. Istniał dziesięć lat, do 1961 roku. Wówczas Sąd Powiatowy w Czeladzi i obszar miasta Czeladź włączony został do okręgu Sądu Powiatowego w Będzinie, w ówczesnym województwie katowickim.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera