MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Czeladzi remontują powiatowe drogi. Miejska ulica Staropogońska też się zmienia, powstał już nowy chodnik

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Powiat będziński remontuje właśnie ul. NowopogońskąZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Powiat będziński remontuje właśnie ul. NowopogońskąZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
W Czeladzi trwa kilka ważnych inwestycji drogowych. Po ekspresowej wymianie nakładki asfaltowej na ul. Mysłowickiej, teraz ekipy drogowców pojawiły się na ul. Nowopogońskiej, a do tego widać też efekty gruntownej przebudowy ul. Staropogońskiej.

Drogi zarządzane przez powiat będziński na terenie Czeladzi w ostatnich miesiącach systematycznie się zmieniają, ku uciesze mieszkańców i kierowców. Kilka dni temu wymieniona została na odcinku 800 metrów nakładka asfaltowa na ul. Mysłowickiej, a teraz popękany i dziurawy asfalt zniknie z ul. Nowopogońskiej. Na kilometrowym fragmencie tej obciążonej mocno ruchem drodze w kierunku Sosnowca także pojawi się wkrótce nowy asfalt. Obecnie zerwana została część starej nawierzchni, co wiąże się z tymczasowymi utrudnieniami dla zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Przed zjazdem w ul. Mysłowicką pojawiła się sygnalizacja świetlna, regulująca przepływ pojazdów. Z obecnością wahadła w tym miejscu trzeba się będzie liczyć jeszcze w przyszłym tygodniu.

- Przypomnę, że w tym roku ma być zakończony także remont powiatowej ulicy Dehnelów, gotowa już jest Mysłowicka i teraz remontowany jest ostatni, wymagający remontu, odcinek Nowopogońskiej. Dla dwóch kolejnych ulic - Legionów i Wiejskiej, wykonane zostały także projekty techniczne, które umożliwią składanie wniosków o dofinansowanie i rozpoczęcie ich remontów – przekazał Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Powiat ma też zabezpieczone fundusze na remont części ul. Katowickiej, który ma się rozpocząć wiosna przyszłego roku. W dalszej kolejności mieszkańcy Czeladzi zgodnie wskazują do remontu nawierzchnię powiatowej ulicy Wojkowickiej, bo tam dziur, wybojów i łat na łacie jest tak dużo, że faktycznie jechać tamtędy bardzo trudno. A droga ta prowadzi nie tylko do Wojkowic i będzińskiego Grodźca, ale także na cmentarz komunalny.

Remont ul. Staropogońskiej w Czeladzi: widać konkretne efekty

Od sierpnia tego roku trwa również, praktycznie budowa, Staropogońskiej, bo wcześniej nie było tu nawet asfaltu, a tylko betonowe płyty. Zmienia się droga na odcinku o długości 690 metrów, a dokładnie od skrzyżowania z ul. Wiejską do skrzyżowania z ul. Batorego.

- Prace na tej wąskiej i mocno zabudowanej ulicy, mimo konieczności wykonywania głębokich wykopów, przebiegają bardzo sprawnie i zgodnie z harmonogramem. I co najważniejsze, wykonawca tak organizuje kolejne etapy budowy, zarówno pod ziemią jak i na powierzchni, by umożliwić normalne funkcjonowanie mieszkańców tej ulicy – podkreśla Zbigniew Szaleniec.

Zakres prac obejmuje: budowę jezdni, przebudowę skrzyżowania z ul. Batorego oraz ul. Trzeci Szyb, przebudowę i budowę chodników, przebudowę i budowę zjazdów, przebudowę poboczy, budowę kanału technologicznego, sieci kanalizacji deszczowej odwodnienia drogi, sieci oświetlenia ulicznego. Przebudowana zostanie także sieć elektroenergetyczna, sieć teletechniczna, będzie także przebudowa przyłączy gazu.

Wykonawcą robót jest firma JKT Joanna Kozera – Turczyńska z Imielina. Całkowita wartość inwestycji to 5 mln 296 tysięcy 807,82 zł. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. To kwota 4 mln 997 tys. zł, a wkład własny miasta wyniesie 299 tys. 807,82 zł.

- Inwestycja realizowana jest wspólnie z Czeladzkimi Wodociągami, które są odpowiedzialne za budowę kanalizacji sanitarnej. Ta część prac będzie kosztowała 2 mln 117 tys. 921,32 zł. Termin realizacji wszystkich prac przewidziano na 9 lipca 2024 roku – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Czeladzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni