Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W czeladzkiej Galerii Elektrownia wystawa "O zawierciańskim szkle słów kilka". Takie cuda powstawały w Hucie Szkła Zawiercie

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Takie cuda można zobaczyć na wystawie "O zawierciańskim szkle słów kilka" w Galerii Elektrownia w CzeladziZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Takie cuda można zobaczyć na wystawie "O zawierciańskim szkle słów kilka" w Galerii Elektrownia w CzeladziZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi, przy współpracy z Miastem Zawiercie, Galerią „Stara Łaźnia” i Miejskim Ośrodkiem Kultury „Centrum” w Zawierciu otworzyła prestiżową i niepowtarzalną wystawę spuścizny po Hucie Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Wystawa „O zawierciańskim szkle słów kilka”, prezentuje oryginalne i unikatowe wyroby, które w dobie rozkwitu huty, podbijały cały świat.

Wystawa „O zawierciańskim szkle słów kilka”

Szklana historia HSG Zawiercie to ponad 132 lata działalności huty, bo mówimy tu o początkach istnienia zakładu od końca XIX w. Na wystawie zaprezentowane zostały jednak eksponaty z drugiej połowy XX w., kiedy to huta przeżywała prawdziwy rozkwit. Wystawa prezentuje projekty wybitnych dizajnerów, którzy kreowali trendy w szklanych wyrobach, są to m.in. Józefa Podlaska czy Marii Słaboń. Zobaczymy tam szkła unikatowe, produkowane w pojedynczych zestawach lub w niewielkich ilościach, zazwyczaj projektowane na targi dizajnu lub przekazywane na rynki międzynarodowe. Zobaczymy szkła klasyczne, „bezimienne”, ale takie, które znamy z babcinych kredensów.

Kolekcja jest prezentowana w przepięknej, aczkolwiek trudnej do aranżacji przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi.

- Z przerażeniem spoglądałam na te ogromne i ciężkie maszyny. Jak tu zaaranżować te delikatne i kruche szkiełka? Pomysł wpadł po kilkukrotnym przerobieniu projektu wystawienniczego. Prawdę mówiąc, to wszystkie projekty poszły do kosza. Poszliśmy na żywioł. Powstała zaskakująca symbioza kruchego, lśniącego szkła z ciężką „Wandą”(maszyna znajdująca się w przestrzeni wystawienniczej galerii), która stała się niezwykłym tłem do eksponowania szklanych walorów. Szczerze mówiąc, to pokazaliśmy dokładnie takie połączenie, jakie spotyka się na hali produkcyjnej huty szkła. Przecież to z takich wielkich i ciężkich maszyn wychodziły te niezwykle kruche cacka – komentuje Karolina Kindler-Skowronek, kurator wystawy oraz dyrektor MOK w Zawierciu.

Z tego powodu po wystawie trzeba chodzić i szukać, uruchamiać wewnętrzną kreatywność.

- Tu szklaneczka, tu lśniący, głęboko rżnięty wazon a tam prasowany, błyszczący talerz. Mnogość form kieliszków może zniewalać. Jest ich naprawdę dużo. Zestawy kolekcjonerskie produkowane w pojedynczych zestawach, kolorowe szkła sodowe w przeróżnych barwach, formy niezwykle nowoczesne (a stworzone w latach 80 XX w.) i formy tradycyjne jak z babcinego kredensu. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcam więc do eksploracji tej wystawy, a potem do odwiedzin w Galerii Stara Łaźnia w Zawierciu - komentuje Karolina Kindler-Skowronek.

Ekspozycje będzie można obejrzeć do 26 marca 2023 roku od wtorku do piątku oraz w niedzielę od godz. 9.00 do 17.00.

Historia unikatowej kolekcji szkła

W 2020 roku prezydent Zawiercia Łukasz Konarski poprosił Karolinę Kindler-Skowronek jako artystę i projektanta szkła poprzez porozumienie, o pomoc w skompletowaniu kolekcji kryształów z upadłej już HSG Zawiercie. Pierwsze kroki doprowadziły do niespodziewanych efektów.

- Nie sądziłam, że moje działania w tym kierunku pójdą aż tak daleko. Wraz z Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu udało nam się uratować całą „pozostałość” kolekcji, która znajdowała się w rękach syndyka. Mówię tu o pozostałościach, bo zbiory były w opłakanym stanie. Naprawdę została niewielka część zbiorów niezwykle urozmaiconej kolekcji muzeum wzorcowni huty. Tak czy siak, była to jednak niezwykła spuścizna i cieszę się, że została ona w rękach dwóch instytucji, a nie rozpierzchła się po kolekcjonerach lub po prostu nie poszła do śmietnika - komentuje Karolina Kindler-Skowronek.

Miasto Zawiercie otworzyło nowe miejsce kultury

W Zawierciu w Galerii Stara Łaźnia powstało miejsce, gdzie zawierciańskie kryształy są stale eksponowane. Na przestrzeni dwóch lat zawierciańskie zbiory brały udział w kilku wystawach, w dwóch projektach dofinansowanych przez MKiDN, pokazywane były w kilku miastach w Polsce ( Nowy Wiśnicz, Kraków, Dąbrowa Górnicza, Krosno, Zawiercie, teraz Czeladź). W samym Nowym Wiśniczu wystawę obejrzało ponad 30.000 osób. Zbiory powiększają się dzięki darowiznom mieszkańców, „śmietnikowym znajdom” lub po prostu dobrym duszom, które podrzucają na schody Galerii szkła w foliowych reklamówkach.

- Moim zadaniem i misją, jako najpierw kuratora Galerii Stara Łaźnia, a teraz jako dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu (zawodowo projektanta szkła, artysty plastyka) jest rozwijanie i kultywowanie pamięci o materialnym i niematerialnym dziedzictwie naszego regionu. Przecież region Zagłębia obfitował w huty szkła ( m.in. HSG Ząbkowice, HSA Staszic). Tych hut już nie ma. Materiałów, pamiątek czy zebranej w jednym miejscu kolekcji też nie ma, z wyjątkiem oczywiście Pałacu Schoena, który ma (na szczęście) największą kolekcję szkła użytkowego w Polsce komentuje Karolina Kindler-Skowronek, kurator wystawy oraz dyrektor MOK w Zawierciu.

Miasto Zawiercie wraz z Galerią Stara Łaźnia i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zawierciu dążą, aby ekspozycja przywitała w inne miejsca w kraju.

-Już mamy w zanadrzu kolejne wspaniałe miejsce. W Ministerstwie (MKiDN) złożony jest już nowy projekt, który pozwoli nam na jeszcze szersze badania, działania wystawiennicze i reporterskie. Mam nadzieję na przychylność komisji oceniającej wnioski. Zapraszamy serdecznie do poznania historii regionu i opowieści o przemyśle, który jeszcze do niedawna stanowił bardzo mocną gałąź gospodarki w Zagłębiu Dąbrowskim. HSG Zawiercie była wszakże jedną z kilku hut bardzo prężnie działających na okalających Czeladź terenach – kończy Karolina Kindler-Skowronek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera