W Czerwionce-Leszczynach planują budowę kilkuset mieszkań komunalnych. Czynsz ma być niewysoki. Na przydział czeka tam 450 osób

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W Czerwionce-Leszczynach powstać ma kilkaset nowych mieszkań z niewysokim czynszem, które lokatorzy będą mogli wykupić na własność. Gmina planuje bowiem przystąpić do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, czyli spółki, które w porozumieniu z samorządem buduje i wynajmuje mieszkania.

W Czerwionce-Leszczynach planują budowę kilkuset mieszkań komunalnych

Kilka dni temu w Urzędzie Miasta w Bielsku-Białej odbyło się spotkanie przyszłych wspólników nowej inicjatywy mieszkaniowej. To samorządowcy: Bielska-Białej, Czerwionki-Leszczyn, Jastrzębia-Zdroju, Kuźni Raciborskiej i Raciborza, którzy chcą przystąpić do SIM Śląsk Południe. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Krajowego Zasobu Nieruchomości, którego misją jest wspieranie polityki mieszkaniowej państwa.

SIM Śląsk Południe planuje na terenie gmin, które przystąpią do spółki, wybudować budynki wielorodzinne, w sumie ponad 1000 mieszkań na wynajmem, o korzystnym czynszu, z możliwością wykupienia lokalu mieszkalnego na własność. - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to wielka szansa na poprawę dostępu mieszkańców naszej gminy do mieszkań o umiarkowanych czynszach - mówi Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyn. - Liczymy, że ta forma budownictwa mieszkaniowego da mieszkańcom możliwość skorzystania ze stabilnego najmu mieszkania z perspektywą jego zakupu na własność. Myślę, że ten projekt w przeciwieństwie do Programu Mieszkanie Plus, do którego również zgłosiliśmy przed laty akces, zakończy się sukcesem - dodaje burmistrz.

Każda z gmin na poczet kapitału spółki wniesie kwotę 3 mln zł, środki te mają pochodzić z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe mają być finansowane m.in. z bezzwrotnego wsparcia samorządów z Funduszu Dopłat, partycypacji wniesionych przez najemców oraz preferencyjnego kredytu udzielanego z programu społecznego budownictwa czynszowego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Zgodę na przystąpienie do spółki dała już rada gminy w Czerwionce-Leszczynach. Radni zgodzili się także na złożenie wniosku do ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa o wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na sfinansowanie wkładu gminy w spółce, czyli wspomnianych 3 milionów zł.

W gminie, na przestrzeni ostatnich dekad w zasadzie nie powstawały nowe mieszkania komunalne. Owszem inwestowano w budownictwo, ale socjalne. Powstał między innymi dom socjalny przy ulicy Majątkowej, na socjale przekształcono także jeden z budynków po dawnej kopalni Dębieńsko, a kolejnych kilkadziesiąt głównie jednopokojowych takich mieszkań powstało w dawnym hotelu robotniczym przed laty zajmowanym m.in. przez górników. Komunalnych mieszkań dla młodych rodzin brakowało. Co więcej gminą niespecjalnie zainteresowani byli także deweloperzy, więc o nowe „m” w Czerwionce-Leszczynach było trudno. Wystarczy dodać, że w gminie leży około 450 wniosków o przyznanie mieszkania komunalnego.

- Zdajemy sobie sprawę, że niedosyt nowych mieszkań jest dużym problemem w naszej gminie, dlatego natychmiast podjęliśmy działania w ramach zaproponowanego partnerstwa. Jest to nowa koncepcja, której zasady mają być niezwykle korzystne zarówno dla gmin, jak i dla samych mieszkańców. Wszystkim nam zależy, aby prace nie traciły tempa, więc my również w ramach struktur Gminy i Miasta przygotowujemy i wdrażamy kolejne formalności - mówi Andrzej Raudner, zastępca burmistrza Czerwionki-Leszczyn. - Mieszkanie na wynajem ma być ofertą dla rodzin o średnich dochodach, które przekraczają jednak limit pozwalający ubiegać się o mieszkanie komunalne z zasobu gminnego, a nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania finansowego w bankach - wyjaśnia Katarzyna Pyszny, naczelnik Wydziału Mienia i Geodezji w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Już wiadomo, że kilkaset nowych mieszkań miałoby powstać w dzielnicy Czerwionka w obrębie ul. Parkowej za osiedlem Jana Pawła II.

- Przewidywany czynsz w planowanej inwestycji szacowany jest na poziomie ok. 10-12 zł /m kw. plus koszty wywozu odpadów oraz media (woda, ścieki, prąd) w zależności od indywidualnego zużycia. Podkreślić jednak należy, że rzeczywista stawka czynszu będzie znana dopiero po wyborze wykonawcy i uzależniona od rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji - wyjaśnia Roman Gorzawski, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Nieruchomości w UGiM Czerwionka-Leszczyny.

Nie przeocz

Dla rodzin, które będą partycypować w kosztach inwestycji, będzie również możliwość wykupienia mieszkania na własność po okresie min. 15 lat. - Chcielibyśmy również określić skalę zainteresowania naszych mieszkańców nową ofertą, a także poznać oczekiwania i preferencje związane z projektem budowlanym, a co za tym idzie strukturą i wielkością mieszkań. Dlatego w najbliższym czasie udostępnimy ankietę, która dostępna będzie na stronie internetowej Urzędu oraz w wersji papierowej - w Urzędzie i Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej” - dodaje Marcin Janużyk, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach.

Zgodnie z ustaleniami, data powołania do życia spółki z siedzibą w Bielsku-Białej planowana jest na wrzesień tego roku, a budowa mieszkań ma ruszyć w ciągu maksymalnie dwóch lat od powstania spółki.

Musisz to wiedzieć

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie