Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie odbyła się ogólnopolska pielgrzymka Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasną Górę

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Facebook: Jasna Góra
W sobotę, 1 kwietnia 2023 roku w Częstochowie odbyła się ogólnopolska pielgrzymka Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasną Górę, podczas której uczestnicy wydarzenia modlili się za ofiary ludobójstwa, dokonanego na Kresach II Rzeczypospolitej. Sobotnie spotkanie członków oraz przyjaciół tej organizacji rozpoczęło się o godzinie 11.00 w Bastionie świętej Barbary, a centralnym punktem była Msza święta, sprawowana o godzinie 13.00 przez biskupa Andrzeja Przybylskiego. – Świadomi prawdy historycznej miejmy miłosierdzie i bądźmy budowniczymi pokoju – powiedział biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej. Zgodnie z programem pielgrzymki, uczestnicy wydarzenia złożyli też kwiaty przy pamiątkowych tablicach, a także wzięli udział w koncercie muzyki kresowej, podczas którego wystąpiła Jaga Wrońska – artystka związana między innymi z krakowskim Teatrem Loch Camelot. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich propaguje wiedzę o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej oraz podejmuje działania, mające na celu popularyzowanie kultury kresowej oraz rozpowszechnianie historii.

Oddali hołd ofiarom ludobójstwa na Kresach

Uczestnicy ogólnopolskiej pielgrzymki Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasną Górę spotkali się w Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej, aby pomodlić się w intencji ofiar ludobójstwa, dokonanego na Kresach II Rzeczypospolitej, a także o to, by prawda o przeszłości oraz kulturze kresowej i ówczesnych mieszkańcach tamtych terenów przetrwała w pamięci młodych Polaków, a następnie przyszłych pokoleń.

– Dzisiaj chcemy oddać hołd i pomodlić się w intencji ofiar ludobójstwa na Kresach, a także, aby młode pokolenie Polaków potrafiło zrozumieć naszą historię i przekazać ją dalej. Kresy to też pamięć o 600-letniej historii tego, co działo się na Wschodzie. Lwów czy Wilno są pięknymi miastami, które kiedyś należały do Polski. Tam jest kawałek naszej historii. Młode pokolenie musi o tym pamiętać – powiedział Adam Kiwacki, prezes zarządu głównego Towarzystw Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza święta

Ogólnopolska pielgrzymka Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasną Górę rozpoczęła się o godzinie 11.00 w Bastionie świętej Barbary, a centralnym punktem była Msza święta, sprawowana o godzinie 13.00 przez biskupa Andrzeja Przybylskiego.

– Kresy to nie tylko kawałek historii, ale to jest część nas i gdzie indziej moglibyśmy wyrazić miłość do Kresów, jak nie u Matki Bożej Królowej Polski – powiedział biskup pomocniczy Archidiecezji Częstochowskiej na początku Eucharystii.

W czasie kazania kapłan podkreślił, jak ważna w życiu człowieka jest postawa gotowości do pojednania i jego realizacja poprzez konkretne działania.

– To bardzo wielka tragedia, kiedy wojna odbiera ludziom domy, dobytek, kiedy niszczy infrastrukturę, dobra kultury, to są olbrzymie niepowetowane straty, ale jeszcze większą stratą jest brak pojednania z Bogiem i ludźmi między sobą – zaznaczył biskup Przybylski.

Zgodnie z programem pielgrzymki, uczestnicy wydarzenia złożyli też kwiaty przy pamiątkowych tablicach, a także wzięli udział w koncercie muzyki kresowej, podczas którego wystąpiła Jaga Wrońska – artystka związana między innymi z krakowskim Teatrem Loch Camelot.

Towarzystwo popularyzuje kulturę kresową i przekazuje historię

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich jest organizacją społeczno-kulturalną, która propaguje wiedzę o Lwowie i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej oraz podejmuje działania, mające na celu popularyzowanie kultury kresowej oraz rozpowszechnianie historii. Ponadto, członkowie Towarzystwa pamiętają również o Polakach, którzy nadal mieszkają poza granicami kraju. W ostatnim czasie biorą też aktywny udział w akcjach pomocowych, skierowanych dla uchodźców z Ukrainy.

– Polska pokazała całemu światu i Ukraińcom, że potrafi nieść bezinteresowną pomoc i choć pamiętamy też o naszej krwawej historii, to właśnie tą pomocą, pokazaliśmy, że za zło płacimy dobrem – powiedział Jan Molik z Radomia, uczestnik ogólnopolskiej pielgrzymki Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na Jasną Górę oraz członek tej organizacji.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera