Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie powstanie cmentarz dla zwierząt? Temat powraca już od kilku lat

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
W województwie śląskim funkcjonuje jeden cmentarz dla domowych pupili. Powstał on przy Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu. Tak wygląda to miejsce...
W województwie śląskim funkcjonuje jeden cmentarz dla domowych pupili. Powstał on przy Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu. Tak wygląda to miejsce... Lucyna Nenow
Powraca temat stworzenia w Częstochowie „cmentarza dla zwierząt”. Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa lokalnego magistratu podjął już działania mające na celu wskazanie potencjalnych lokalizacji oraz warunków zorganizowania takiego miejsca wraz z urządzeniem do ich spopielania.

W Częstochowie powstanie cmentarz dla zwierząt?

Na prywatnych posesjach właściciele sami zakopują zwłoki swoich zwierząt domowych, jednak problem pojawia się w przypadku mieszkańców blokowisk. Warto jednak mieć świadomość, że zgodnie z prawem zakopanie padłego zwierzęcia domowego, wymaga zezwolenia wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez powiatowego lekarza weterynarii, za zgodą wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Pochówek na własną rękę w ogródku jest zabroniony i grozi mandatem.

Temat utworzenia „cmentarza dla zwierząt” w Częstochowie był wielokrotnie poruszany na przestrzeni kilku ostatnich lat między innymi przez radną Małgorzatę Iżyńską. Prowadzone były również rozmowy z zainteresowanymi przedsiębiorcami. Przed kilkoma laty wskazywany były nawet możliwe lokalizacje takiego przedsięwzięcia - wtedy była mowa o umiejscowieniu go w pobliżu ul. Gilowej w sąsiedztwie schroniska dla zwierząt, a także przy ul. Kusocińskiego, ul. Wilgowej, czy ul. Żywopłotowej. Ostatecznie jednak inwestorzy nie byli zainteresowani kontynuacją tego pomysłu.

W tym roku temat ponownie powrócił. Interpelację w tej sprawie kolejny raz złożyła radna Małgorzata Iżyńska.

- W związku ze spotkaniem roboczym w Wydziale Ochrony Środowiska i Leśnictwa ponownie wnoszę o podjęcie kroków administracyjnych umożliwiających zorganizowanie na terenie miasta Częstochowy cmentarza dla zwierząt - grzebowiska dla zwierząt (nazewnictwo ustawowe), wszystkich innych kwestii wynikających z przepisów krajowych w tym dyrektywy unijnej, aby móc zrealizować ww. interpelację w tym zestawu działek, którymi można zainteresować inwestora - czytamy w piśmie do prezydenta.

Radna już kilka razy składa interpelacje w tej sprawie, a także wnioski budżetowe o zakup spalarni, aby ewentualnie nawet sama gmina mogła prowadzić taki cmentarz.

- Wielokrotnie zgłaszali się również do tutejszego urzędu inwestorzy z chęcią urządzenia i prowadzenia takiej działalności. Uważam, że najwyższy czas, aby takie miejsce powstało. To oczekiwanie wielu mieszkańców, którzy wyrażają zawsze bardzo licznie swoją aprobatę, kiedy temat powraca. To również działanie humanitarne, ekologiczne i higieniczne bezpośrednio wpływające na ochronę środowiska - podkreśla radna Małgorzata Iżyńska.

TAK WYGLĄDA CMENTARZ DLA ZWIERZĄT W BYTOMIU

Co na to miasto?

Na prowadzenie przez przedsiębiorców grzebowiska zwłok zwierzęcych (bo polskich uregulowaniach prawnych nie stosuje się pojęcia „cmentarz dla zwierząt”) i spalarni wymagane jest zezwolenie. Założenie tego rodzaju miejsca wymaga spełnienia warunków gwarantujących, że zakopanie padłych zwierząt na danym terenie nie zagraża zdrowiu zwierząt i ludzi, w szczególności poprzez zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich, a także dostępem zwierząt dzikich i domowych, zabezpieczeniem przed zanieczyszczeniem wód gruntowych, lub nadmiernym rozwojem flory bakteryjnej powodującej procesy rozkładu.

W ostatnim czasie Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa częstochowskiego magistratu podjął działania mające na celu wskazanie potencjalnych lokalizacji oraz warunków zorganizowania cmentarza dla zwierząt wraz z urządzeniem do ich spopielania.

- Po analizie tematu przez Wydziały Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Mienia i Nadzoru Właścicielskiego oraz Miejską Pracownię Urbanistyczno-Planistyczną informuję, że obecnie rozpatrywane są różne lokalizacje - mówi Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta miasta.

- Jednak na takim etapie nie zapewnienia to jeszcze możliwości jednoznacznego określenia organizacji takiego obiektu. Ponadto Wydział OŚR uzyskał stanowiska Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w przedmiotowej sprawie. Mając na uwadze potrzebę utworzenia takiego obiektu w Częstochowie, ze względu na konieczność uzyskania licznych w tym przypadku uzgodnień – kolejne działania zarówno Wydziałów Urzędu Miasta, jak i innych organów (potencjalnie) będą możliwe po określeniu szczegółowych danych technicznych i technologicznych dotyczących takiej inwestycji, a wskazanych przez zainteresowanego inwestora. Deklarujemy wszelką pomoc, zarówno przy ustalaniu zakresu czy parametrów inwestycji, jak i uzyskiwaniu przez inwestora uzgodnień dotyczących ochrony środowiska - podsumowuje zastępca prezydenta miasta.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że w Polsce jest coraz więcej miejsc, które oferują godne pożegnanie bliskich zwierząt. Jednym z nich jest cmentarz przy Schronisku Dla Bezdomnych Zwierząt w Bytomiu, mieszczący się przy ulicy Łaszczyka 18. To jedyne tego typu miejsce w województwie śląskim. Już teraz spoczywa tam kilkaset zwierząt, a z roku na rok przybywa chętnych, by złożyć tam ciało swoich czworonożnych przyjaciół.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera