Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie przed katedrą otwarto wystawę IPN „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Milenium i Tysiąclecia'

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Wystawę można oglądać do 11 czerwca
Wystawę można oglądać do 11 czerwca Bartłomiej Romanek
Przed Bazyliką Archikatedralną pw. Świętej Rodziny w Częstochowie uroczyście otwarto wystawę „Walka o duszę narodu. Wokół obchodów Milenium i Tysiąclecia Państwa Polskiego 1956–1966/1967”. W otwarciu wystawy udział wzięli: dr Jarosław Szarek, prezes IPN; biskup Andrzej Przybylski, dyrektorzy oddziałów IPN – katowickiego i lubelskiego – dr Andrzej Sznajdera i Marcin Krzysztofik, wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz Agnieszka Skura i dr Katarzyna Zawadka, autorki wystawy.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Jest poświęcona realizowanemu przez Kościół w latach 1956–1966 programowi obchodów Milenium Chrztu Polskiego oraz odbywającym się niemalże równolegle państwowym obchodom rocznicy Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Ekspozycja ukazuje główne uroczystości kościelne organizowane w kraju i na obczyźnie, ich przebieg, zaangażowanie i zainteresowanie społeczeństwa oraz nieocenioną rolę prymasa Stefana Wyszyńskiego. Z tymi wydarzeniami zestawia „konkurencyjne” działania aparatu państwa mające na celu przede wszystkim utrudnienie oraz przyćmienie obchodów religijnych.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ważną rolę w tych wydarzeniach odegrała Jasna Góra. 14 kwietnia 1966 r. – tysiąc lat od symbolicznej daty przyjęcia chrztu przez Mieszka I – rozpoczęły się obchody Milenium Chrztu Polski. 3 maja 1966 r. nastąpił kulminacyjny punkt centralnych, kościelnych, trzydniowych obchodów, którym była uroczysta suma pontyfikalna odprawiona na wałach klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. W pięciogodzinnej sumie wzięło udział kilkaset tysięcy wiernych, zgromadzonych na błoniach przed klasztorem.

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia z archiwów: państwowych i kościelnych, agencji prasowych, lokalnych placówek muzealnych oraz ze zbiorów prywatnych. Jest to wystawa plenerowa, składająca się z 30 paneli, połączonych w dziesięć wolnostojących kubików.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 11 czerwca 2021 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera