MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie upamiętnili założyciela klubu sportowego "Racovia". To weteran Wojska Polskiego

Katarzyna Stacherczak
Opracowanie:
W Częstochowie upamiętnili założyciela klubu sportowego "Racovia". To weteran Wojska Polskiego
W Częstochowie upamiętnili założyciela klubu sportowego "Racovia". To weteran Wojska Polskiego IPN K. Łojko
Przed budynkiem klubu RKS Raków Częstochowa upamiętniono Mariana Federaka, założyciela klubu sportowego "Racovia". Był on weteranem Wojska Polskiego i przedstawicielem niezwykle ważnego pokolenia, które w 1918 r. wywalczyło wolną Polskę i biło się o kształt granic Rzeczypospolitej walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej.

Data odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariana Federaka nie była przypadkowa. Wpisywała się bowiem w 84. rocznicę przybycia pierwszego transportu do obozu Gross-Rosen, w którego podobozie w Gassen został on zamordowany.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: syn Mariana Federaka – Janusz, dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, dr Ryszard Stefaniak, wiceprezydent miasta Częstochowa oraz Dawid Krzętowski, wiceprezes Zarządu Klubu RKS Raków Częstochowa.

- Jest przedstawicielem pokolenia, które przez następne lata, aż do wybuchu II wojny światowej, pokazało nam, następnym pokoleniom, jak wywalczoną wolność i suwerenność zagospodarować, jak z niej korzystać – mówił Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach.

Federak był nie tylko współzałożycielem Racovii, ale też działaczem społecznym. Po agresji niemieckiej w 1939 r. walczył w obronie ojczyzny, zaangażował się w konspirację.

- Honorujemy i przywołujemy dzisiaj pamięć o Marianie Federaku, o nim samym, ale także honorujemy i przywołujemy pamięć o tym niezwykłym pokoleniu, które zapłaciło ogromną cenę za swoje przywiązanie do wolności, za swoją wierność Rzeczypospolitej - dodał Sznajder.

W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele Sejmu RP, władz samorządowych, kombatanckich, zawodnicy klubu, mieszkańcy Częstochowy oraz oczywiście najbliżsi Mariana Federaka.

Po zakończeniu uroczystości delegacja katowickiego Oddziału IPN w Katowicach zapaliła znicz na grobie Mariana Federaka znajdującym się na częstochowskim cmentarzu, przy ul. Palmowej.

Marian Federak urodził się 3 stycznia 1901 r. w Bliżynie k. Starachowic. Był synem Jana i Wandy z d. Skrzyńskiej. W latach 1919-1921 odbywał służbę w IV Warszawskim Batalionie Etapowym oraz Batalionie Celnym nr 29 i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Służbę wojskową zakończył w stopniu sierżanta WP. W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnych strukturach PPS-WRN na terenie Częstochowy. Za działalność konspiracyjną został aresztowany 3 listopada 1944 r. przez Niemców. Ostatecznie trafił do obozu pracy w Gassen, filii KL Gross-Rosen, gdzie został zamordowany 24 grudnia 1944 r. Marian Federak był aktywnym działaczem społecznym i jednym z założycieli klubu sportowego „Racovia”, który obecnie nosi nazwę RKS Raków Częstochowa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni