Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Częstochowie walczą z przemocą wobec kobiet

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
W Częstochowie walczą z przemocą wobec kobiet
W Częstochowie walczą z przemocą wobec kobiet Waldemar Deska
W Częstochowie ruszyła kampania „Białej Wstążki”, mającej na celu walkę z przemocą wobec kobiet. W akcję „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” przygotowaną przez urząd miasta zaangażowali się też policjanci.

Akcja „16 dni przeciwko przemocy ze względu na płeć” rozpoczyna się się 25 listopada Międzynarodowym Dniem Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a zakończy 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

W piątek, 24 listopada, w Częstochowie działania zainaugurowała konferencja prasowa, w której uczestniczył m.in. prezydent miasta, Krzysztof Matyjaszczyk, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, częstochowskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, adwokaci oraz instruktorzy sportów walki. Częstochowską policję reprezentowała natomiast podkom. Marta Ladowska.

- W ramach działań wpisujących się w kampanię, częstochowianki już mają możliwość uczestnictwa w dwóch kursach samoobrony dofinansowanych ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy, by czuć się bezpiecznie w każdej sytuacji. Ponadto mieszkanki Częstochowy będą miały możliwość bezpłatnego skorzystania z konsultacji prawnych, psychologicznych oraz udziału w warsztatach rozwoju osobistego - wylicza podkom. Marta Ladowska z częstochowskiej komendy policji.

Kampania „Białej Wstążki” odbywa się w ramach światowych 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć. To największa na świecie prowadzona w ponad 55 krajach świata, skierowana do mężczyzn, międzynarodowa kampania mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet.

Rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie – właśnie wtedy w przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie będą sprawcą przemocy wobec kobiet i będą reagować widząc przemoc wobec kobiet.

- Początek 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet – 25 listopada, Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet – upamiętnia zamordowanie działaczek na rzecz praw człowieka, sióstr Mirabal, w 1960 r. w Republice Dominikany. 6 grudnia upamiętnia wydarzenia z 1989 r., kiedy w budynku politechniki w Montrealu mężczyzna zastrzelił 14 kobiet i ranił 13 innych osób. Oświadczył, że zrobił to, bo jego zdaniem kobiety nie powinny kończyć studiów technicznych. 16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć kończy 10 grudnia, Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – jest to podkreślenie, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka - czytamy na stronie częstochowskiej komendy policji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo