W Częstochowie zasiano dwie łąki antysmogowe. Projekt "Częstozielona" pomoże w walce ze smogiem?

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W Częstochowie zasiano dwie łąki antysmogoweZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Częstochowie zasiano dwie łąki antysmogoweZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM w Częstochowie
Udostępnij:
Dwie antysmogowe łąki zostały tuż przed weekendem zasiane w Częstochowie w ramach programu „Częstozielona”. Jedna powstała w Parku Staszica, druga przy Promenadzie Niemena. To efekt współpracy miasta z Fundacją Łąka i częstochowskimi firmami. Zdaniem władz miasta łąki antysmogowe będą skutecznym narzędziem w walce ze smogiem.

Antysmogową łąkę w Parku Staszica wsparł finansowo Wkręt-met, sponsorem drugiej jest Brembo Częstochowa. W zasianiu łąki o powierzchni około 800 m2 w pobliżu mini-tężni solankowej przy Promenadzie Niemena pomagali w piątek m.in. prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk, Maria Psonka z Brembo oraz przewodniczący zespołu „Częstozielona” Łukasz Kot (jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta).

Przygotowanie terenu i materiału siewnego należało do Fundacji „Łąka”, będącej realizatorem i partnerem wielu „zielonych” inicjatyw w całym kraju. W Częstochowie akcją zakładania obu łąk z ramienia Fundacji kierował Grzegorz Walkiewicz

Przy Promenadzie Niemena zasianych zostało 60 gatunków łąkowych kwiatów i traw. Zasiew składał się z nasion łąki antysmogowej, która w maju będzie uzupełniona jeszcze wysiewem słoneczników.

W Częstochowie zasiano dwie łąki antysmogoweZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Częstochowie zasiano dwie łąki antysmogowe. Projekt "Częst...

Bazując na prognozie pogody (deszcz w czasie weekendu oraz wiosenna temperatura), efekty prac powinny być widoczne w maju. Łąka takiej wielkości może pochłonąć w czasie sezonu ok. 15 kg pyłu.

Łąki to doskonała alternatywa dla zwykłych trawników: zachowują wodę, chłoną szkodliwe pyły i obniżają temperaturę.

Kwietną łąkę można stworzyć wysiewając ją na skoszonym trawniku, wzruszając wcześniej ziemię grabkami lub pazurkami. Siew najlepiej wykonać wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (od września do listopada). Nasion nie przykrywa się glebą a łąk nie podlewa.

Nie przeocz

Na czym polega projekt Częstozielona?

„Częstozielona” to nowy proekologiczny projekt, realizowany w ramach programu „Kierunek Przyjazna Częstochowa”. Jednym z pierwszych jego założeń jest pomysł przeobrażenia częstochowskich terenów zielonych w różnych częściach miasta – w prawdziwe, kwietne łąki. Nowe miejsca mają nie tylko cieszyć oko, ale przede wszystkim lepiej pochłaniać zanieczyszczenia. Część łąk sfinansują częstochowskie firmy, które chcą wspierać zieleń i ekologię, inne powstaną z pieniędzy miejskich.

- Dla nas sprawa czystego powietrza w mieście jest bardzo ważna. W budżecie na 2021 rok zarezerwowaliśmy 600 tys. zł właśnie na projekt Częstozielona. Pieniądze te zostaną przeznaczone na szeroko pojęte działania związane z rewitalizacją oraz rewaloryzacją terenów zielonych w Częstochowie – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Nad realizacją proekologicznego zadania ma czuwać, powołany przez prezydenta, zespół „Częstozielona”, składający się zarówno z osób pracujących w administracji samorządowej, jak i przedstawicieli różnych miejskich środowisk, którym sprawy zieleni i ekologii są bliskie.

Zobacz koniecznie

- Cieszę się, że prezydent jest otwarty na nowe pomysły związane z ekologią. A taki właśnie jest ten związany z łąkami kwietnymi. Znalazłem Fundację „Łąka”, zobaczyłem jakie fajne rzeczy zrobili w Krakowie, Białymstoku, w Warszawie. Stwierdziłem, że taki projekt można byłoby zrealizować w Częstochowie – podkreśla przewodniczący nowego zespołu, a jednocześnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Częstochowy Łukasz Kot.

W „zasianiu” miejskich łąk, swój udział będzie miał lokalny biznes. Dzięki firmom Wkręt-Met oraz Brembo, kwietne zakątki powstaną m.in. w Parku Staszica oraz w okolicy tężni solankowej na Promenadzie im. Czesława Niemena. W realizacji zadania pomoże Fundacja Łąka, która walczy o bioróżnorodność, promując uprawę łąk kwietnych zamiast trawników.

- W samej Polsce kosimy łącznie 750 tysięcy hektarów trawników. To obszar całej aglomeracji warszawskiej razy... 18. Wydajemy w skali kraju ok. 2 miliardy złotych na koszenie. Około 75 milionów litrów paliwa jest spalanych przez silniki kosiarek i podkaszarek. Chcemy to zmienić. Tereny, które są koszone kilka czy kilkanaście razy w roku, chcemy zamieniać w łąki kwietne. Kwiaty to przecież pokarm dla zapylaczy – korzystają z nich pszczoły, motyle, ćmy. Możemy z nich korzystać też jako narzędzie do edukacji. Miasta stają się miejscem, gdzie wciąż możemy uratować przyrodę. Nawet jeden metr kwadratowy ma znaczenie – wyjaśnia Maciej Podyma z Fundacji Łąka.

Musisz to wiedzieć

Dlaczego łąki antysmogowe, a nie trawniki?

Dominacja trawników w miastach nie wspiera ochrony bioróżnorodności. Monokulturowe trawniki zostały nawet nazwane „zielonymi pustyniami”. To obszary, na których rosną rośliny, ale tylko dwa lub trzy gatunki. Nie mają więc nic wspólnego z naturalną bioróżnorodnością. Łąki (czyli niekoszone trawniki) to doskonała alternatywa - zachowują wodę, chłoną szkodliwe pyły i obniżają temperaturę. Mogą cieszyć oko, jeśli dosiejemy do nich nasiona lub dosadzimy sadzonki bylin. Możemy też po prostu dać działać czasowi. Gdy zrezygnujemy z koszenia, kwiaty zaczną pojawiać się w murawie spontanicznie, stopniowo zwiększając swoją liczebność i zagęszczenie.

Jak zatem stworzyć idealną kwietną łąkę?

  • kosić trawę w terminach: marzec (przy koszeniu raz w roku), koniec czerwca – połowa lipca i połowa września (przy koszeniu dwa razy w roku)
  • wysiać łąkę na skoszonym trawniku, wzruszając wcześniej ziemię grabkami lub pazurkami. Siew najlepiej wykonać wiosną (do końca kwietnia) lub jesienią (od września do listopada). Nasion nie przykrywamy glebą. Łąk nie podlewamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie