Jak zapowiadają dąbrowscy samorządowcy rozstrzygnięcie nadzoru prawnego wojewody nie zamyka jednak sprawy, ponieważ gminie przysługuje możliwość odwołania się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, z którego miasto na pewno skorzysta.
Co zatem nie spodobało się w planach władz Dąbrowy Górniczej wojewodzie śląskiemu? W rozstrzygnięciu nadzorczym, które pojawiło się w kwietniu br. możemy przeczytać m.in., że w ocenie organu nadzoru Rada Miejska nie uregulowała zakresu I form kontroli nad działalnością organów poszczególnych dzielnic.
Zdaniem nadzoru prawnego woj. śląskiego niejasne jest też określenie kompetencji, na jakich rady dzielnic (jednostek pomocniczych) mają korzystać z mienia komunalnego. Do tego zdaniem prawników Urzędu Wojewódzkiego dąbrowska Rada Miejska w rozdziale 7 Statutu Rady Dzielnicy Reden określiła zasady finansowania działalności organów Dzielnicy, co stanowi ich zdaniem istotne naruszenie prawa.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Prace nad powołaniem w Dąbrowie Górniczej jednostek pomocniczych, jakimi mają być dąbrowskie dzielnice, trwały dwa lata. W proces ten zaangażowani byli zarówno mieszkańcy, pracownicy urzędu jak i Radni Rady Miejskiej. Podczas warsztatów w Centrum Aktywności Obywatelskiej wypracowano podział miasta na 18 dzielnic, które tworzy 36 osiedli (znanych mieszkańcom z Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego).
Po przyjęciu przez Radę Miejską uchwał intencyjnych o utworzeniu dzielnic (w marcu 2019 roku), rozpoczęto prace nad ich statutami. W efekcie, na przełomie listopada i grudnia 2019 roku przeprowadzone zostały konsultacje z mieszkańcami dotyczące zarówno granic dzielnic, jak i ich statutów. Spotkania te obyły się we wszystkich 18 potencjalnych dzielnicach. Po rozpatrzeniu przez Komisję Prawno-Organizacyjną Rady Miejskiej uwag z konsultacji, statuty zostały skorygowane i poddane procesom uzgodnień i ponownych konsultacji, aby ostatecznie w formie uchwał trafić na sesję Rady Miejskiej.
Obejrzyj dokładnie
Ostatecznie zostały one przyjęte jednogłośnie podczas Sesji Rady Miejskiej 11 marca, a tym samym powołano 18 rad dzielnic i nadano im statuty. Zgodnie z kalendarzem wyborczym opracowanym na podstawie statutów, dzień 21 czerwca 2020 miał być dniem wyborów. Miało to być dąbrowskie święto lokalnej demokracji wpisujące się w obchody 30-lecia samorządności w Polsce.
- Scenariusz okazał się jednak inny, a to za sprawą wojewody śląskiego, który zanegował rozwiązania wypracowane przez naszą wspólnotę samorządową i zaakceptowane przez radę miejską. Rozwiązania, które wdrażają długookresowy plan rozwoju samorządności, budowanej na współdecydowaniu, partycypacji i idei społeczeństwa obywatelskiego. W związku z powyższym Radzie Miejskiej w Dąbrowie Górniczej oraz prezydentowi miasta pozostaje skierowanie rozstrzygnięcia tego sporu dotyczącego idei samorządności i „ustroju konstytucyjnego” do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – informują dąbrowscy urzędnicy.
Jak dodają niezależnie od powyższego, Dąbrowa Górnicza, jako wspólnota samorządowa nadal będą działać w kierunku zapisanym w jej strategii.
- Podział wypracowany z mieszkańcami na dzielnice, będziemy wdrażać w różnych procedurach. Zakładamy również, iż na bazie procesów Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego (osiedlowego), będziemy budować w tym roku narzędzia do diagnozy osiedli i przyszłych dzielnic. Realizować będziemy też proces wzmacniania wiedzy mieszkańców o tym, jak w przyszłości będą funkcjonowały rady dzielnic, abyśmy wszyscy mogli świadomie w nich uczestniczyć. Wierzymy też, że w 2021 roku uda się w Dąbrowie Górniczej przeprowadzić wybory do rad dzielnic oparte o zasady Konstytucji RP oraz tradycje obywatelskie naszego miasta – podkreślają władze samorządowe Dąbrowy Górniczej.
Zaproponowane dzielnice to: Mydlice, Gołonóg Południowy, Gołonóg Północny, Gołonóg Wschodni, Reden, Zielona-Pogoria, Śródmieście, Ząbkowice, Łosień, Strzemieszyce Wielkie, Strzemieszyce Małe, Trzebiesławice, Okradzionów, Łęka, Ujejsce, Antoniów, Tucznawa-Bugaj-Sikorka, Błędów.
Materiał powstał na podstawie informacji UM w Dąbrowie Górniczej.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?