Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Dąbrowie Górniczej powstaje pierwsza tężnia solankowa. Jej kształty widać już na placu w dzielnicy Strzemieszyce

OPRAC.: PAS
Pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa powstaje w dzielnicy Strzemieszyce przy ulicy Stacyjnej, obok stacji kolejowej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwsza w Dąbrowie Górniczej tężnia solankowa powstaje w dzielnicy Strzemieszyce przy ulicy Stacyjnej, obok stacji kolejowej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/Piotr Sobierajski
Tężnie solankowe cieszą już od dawna mieszkańców Sosnowca, Czeladzi czy Będzina. W tym gronie brakowało zdecydowanie Dąbrowy Górniczej. To ma się wkrótce zmienić, bowiem budowa pierwszej w tym mieście tego typu atrakcji zmierza powoli do końca. Kiedy finał prac?

Jak informuje miasto, przy ul. Stacyjnej kończy się montaż wysokiej na prawie siedmiometrowej altany. To znak, że budowa pierwszej w Dąbrowie Górniczej tężni solankowej powoli zmierza do finału.

– Ciekawostka: altana powstała bez użycia wkrętów. Konstrukcję zmontowaliśmy w tradycyjny sposób przy użyciu kołków bukowych – podkreśla Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło budowę tężni solankowej w pobliżu stacji kolejowej w Strzemieszycach.

Wysoka na 6,75 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Do skończenia jest jeszcze dach, który po deskowaniu zostanie pokryty gontem bitumicznym.

– Pośrodku altany stanie słup, który zostanie obłożony tarniną. U podnóża wylejemy jeszcze misę, do której ze słupa ociekać będzie solanka – objaśnia Paweł Januchta.

Montaż altany to jeden z ostatnich etapów inwestycji. Na wstępie rozpoczętych w ostatnim kwartale zeszłego roku prac wymieniono m.in. grunt do głębokości 2,1 m. Zabudowano także mogący pomieścić 10 m sześć. solanki zbiornik oraz filtr, który będzie oczyszczał wracającą do zbiornika solankę.

Przed wykonawcą są jeszcze prace brukarskie, bowiem kostką zostanie wyłożone koło, na którym została ulokowana altana. Później teren inwestycji zostanie doprowadzony do ładu, a dwie alejki na skwerze zostaną wysypane grysem. Całość zwieńczy montaż ławek i koszy na śmieci. Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.

O budowie wartej ponad 512 tys. zł budowie tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Inwestycja jest częścią koncepcji wypracowanej wcześniej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.

Kolejną inwestycją w tym miejscu – zaplanowaną przez miasto wspólnie z PKP – będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami, który połączy obie części dzielnicy.

Nie przeocz

Z dobrodziejstw tężni solankowej korzystają już od dawna mieszkańcy Czeladzi. Tutaj tego typu atrakcja pojawiła się najpierw w dzielnicy Piaski, a następnie w Parku Grabek, gdzie przez cały czas można spotkać starszych i młodszych, którzy wypoczywają w tych miejscach. W Będzinie tężnia powstała natomiast w parku na Dolnej Syberce. Z kolei w Sosnowcu ciekawie prezentujące się tego typu obiekty zbudowane zostały w parku im. J. Kuronia w Kazimierzu Górniczym oraz w Parku Kępa przy ul. Braci Mieroszewskich. Obie konstrukcje zostały zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy długo na nie czekali, ale opłacało się. Tężnia solankowa w Parku Sieleckim ma być z kolei gotowa prawdopodobnie w tym roku. W sąsiednim Jaworznie tężnia w GEOsferze jest wiosną i latem oblegana od rana do zmierzchu. I tak też będzie działo się pewnie we wszystkich innych miastach zagłębiowskich, w tym także w Dąbrowie Górniczej.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera